İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU’NUN 2018 YILI KURBAN BAYRAM MESAJI

Paylaşmanın, kardeşliğin ve insan olmanın erdemini hissettiğimiz çok özel bir zaman dilimine, Kurban Bayramı’na ulaşmış bulunuyoruz. Ve biz her Kurban Bayramı’nda, sadece başkalarının ihtiyacını gidermenin ötesinde, aslında kendi ruhlarımızın muhtaç olduğu huzuru, faydalı olmanın ve hayatlarımıza gerçek bir anlam katmanın hazzını yaşıyoruz.

“Mutlu etmek ve mutlu olmak” için ne gerekiyorsa içinde barındıran, dinimizin ve kültürümüzün bizlere hediyesi olan bu bayram, kalplerimizi –güncel ifadesiyle- “şarj etmektedir”. Türkiye’nin büyük bir değişime adım attığı şu günlerde paylaşmak, el uzatmak, gülümsemek ve kardeşliğimizi hissetmek, bu yeni dönemin de mutluluk kodlarını oluşturmaktadır.  Ancak unutulmamalıdır ki bu mutluluğu ve bayramı hayal ettiğimiz gibi yaşayabilmek, her yönüyle bizlerin dikkatine, sabrına ve sağduyusuna bağlıdır.

Her bayram olduğu gibi bu bayram da vatandaşımızın hem asayiş hem de trafik güvenliğini temin etmek için bütün personelimiz sahada olacaktır. Sadece trafik güvenliğimiz için 140. 481 personelimiz görev yapacak, insansız hava araçlarından helikopterlere, KGYS sistemlerinden mobil ekipmanlarımıza kadar bütün teknik imkanlarımızla trafik denetimlerimiz en üst düzeyde gerçekleştirilecektir.

Bütün bunların yanısıra çok önemli bir denetim gücünü de sahaya sürüyoruz: Çocuklarımız. Bu bayram başlattığımız “Hatalı Sürücüye Kırmızı Düdük” kampanyasıyla, araç içindeki çocuklarımızı birer fahri müfettiş olarak görevlendiriyoruz.

Hız limitlerini aşmak…

Emniyet kemeri takmamak…

Araç kullanırken cep telefonuyla konuşmak veya mesaj yazmak…

Bakımı doğru yapılmamış bir araçla, yorgun ve uykusuz şekilde yola çıkmak…

Lütfen bu bayram, tıpkı sigarayı bırakır gibi, bu zararlı alışkanlıklardan da kurtulalım. Ve eğer aracınızın içinde bir “Kırmızı Düdük” çalarsa, ayağımızı gazdan çekelim, emniyet kemerimiz takılı değilse takalım, cep telefonumuzu yerine bırakalım veya sağa çekip biraz dinlenelim. Bunu kendimiz için değilse bile, o düdüğü çalan çocuklarımız için yapalım. Ve büyük mutluluklar, küçük ihmallere kurban gitmesin.

Bu vesileyle Aziz Milletimizin, dünyadaki bütün müslümanların, bütün mazlumların Kurban Bayramı’nı tebrik ediyor, sağlıklı ve mutlu nice bayramlar diliyoruz.