İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU’NUN 19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI MÜNASEBETİYLE YAYINLADIĞI MESAJI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” münasebetiyle bir mesaj yayınlamıştır.

Bakan Soylu’nun mesajı şu şekildedir:

Vatansızlığı ve esareti reddetmek için ilk adımın atıldığı büyük bir günün yıldönümündeyiz.

​Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün attığı o ilk adımla başlayan kurtuluş mücadelesinin etkileri sınırlarımızı aşmış; tüm dünyanın saygı duyduğu, mazlum milletlerin ilham aldığı bir hürriyet fikrinin kaynağı olmuştur.

​Samsun’da atılan o ilk adımın ilhamı, sadece 20.yüzyılın başında kalmış değildir. Bugün bütün dünyada demokrasiye, özgürlüğe, milletlerin kendi kararlarını kendilerinin vermesine dair bir gayret ve mücadele varsa, o adımın 21. yüzyıla taşınmasının neticesindedir.

​Güzel Cumhuriyetimiz, kurulduğu ilk günden bugüne kadar göstermiş olduğu gelişmenin her aşamasında, karşılaştığı her sıkıntıda 19 Mayıs’tan ilhamından güç almıştır. “Helikopter üretelim” “kendi silahımızı, kendi insansız hava aracımızı üretelim”, “kendi uçağımızı, kendi otomobilimizi yapacağız” derken; ülkemize yönelmiş olan küresel terör ve uyuşturucu ticaretiyle mücadele ederken; kapımıza dayanmış milyonlarca göçmene merhamet gösterirken, tarihimizden ve 19 Mayıs’taki iradeden ilham aldık.

​Ve 15 Temmuz gecesi devletimize ve demokrasimize uzanan elleri kırmak için sokaklara inerken de yine köklü tarihimizden ve 19 Mayıs sabahından ilham aldık.

​O gün adım atanlar gençlerdi. O büyük mücadelede şehit olanlar, gazi olanlar gençlerdi. Terörle mücadele ederken, 15 Gecesi tankların önünde dururken şehit olanlar gençlerdi… Ya gençlerdi, ya da gençlerimiz, çocuklarımız geleceğe özgürce ulaşabilsin diye canlarını feda eden büyüklerimizdi.

​İşte onun için 19 Mayıs, bayram olarak gençlere yakışırdı. 19 Mayıs, hem bir bayramdır, hem de gençlerimize, insanımıza sorumluluklarını hatırlatan özel bir gündür. İçişleri Bakanlığı olarak gerek terörle, gerek uyuşturucuyla ve gerekse insanların can ve mal emniyetine yönelmiş bütün tehditlerle mücadele ederken 19 Mayıs’ın verdiği sorumluluk bilinciyle hareket ediyoruz. Gayretimiz nesillerimizin ve ülkemizin geleceği içindir. Gayretimiz, ecdadımıza layık olabilmek içindir.

​Bu vesileyle, 19 Mayıs 1919’da Samsun’da o ilk adımı atan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşı’nın; terörle mücadelemizin, 15 Temmuz’un ve bu topraklar için canını ortaya koymuş bütün Şehit ve Gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor; Aziz Milletimizin ve Gençlerimizin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı tebrik ediyorum.