İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının, Aziz Milletimizin ve tüm dünya mazlumlarının kaderini değiştiren o ilk adımı atışının, 103. yıl dönümünün idraki içindeyiz. 

Dünyanın sömürülecek bir alan olarak bakan bir zihniyete karşı Bandırma Vapuru’nun yolcularının ortaya koydukları cesaret ve irade, sadece bir milleti düşman işgalinden kurtarmakla kalmamış, zulmün dünyaya hakim olmasının önünde kuvvetli bir set çekmiştir.

O gün limanda bekleyen hiç kimse, sadece 9. Ordu Müfettişi’ni karşılamaya gitmemiştir. Karşılanan ve Anadolu’nun bağrına basılan, bir milletin kurtuluş ümidi, geleceği ve bir mücadelenin başlangıcıdır.

Anadolu bu sahiplenmeyi, o günden önce de, sonra da defalarca göstermiştir. Demokrasimize darbelerle yapılan her saldırıdan sonra hem sandıkla hem de 15 Temmuz’dan sonra olduğu gibi bizatihi can pazarıyla verilen tepki, 19 Mayıs ruhunun hala diri olduğunun ve bu topraklarda gizli bir “feraset lisanı”nın olduğunun açık delilidir.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 20 yıldır ortaya koyulan istikrar, dünyadaki sömürgeci anlayışa karşı yapılan itiraz, mazlum ve komşu coğrafyalara gösterdiğimiz şefkat ve merhamet; 20 yıl önce vesayet zincirleriyle sarılmış bu ülkeyi bugün Ayasofya’ya kavuşturan imza, işte bu feraset lisanının ürünüdür.

Gençliğe armağan edilen bu önemli hadisenin yıl dönümünde, İçişleri Bakanlığı olarak gençlerimize tüm tehditlerden arınmış bir Türkiye emanet edebilmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Terör, trafik güvenliği gibi alanların yanısıra, özellikle gençliğimiz hedef alan ve son yıllarda dünya genelinde arz artışının yaşandığı, bir yandan gençliği zehirlerken bir yandan terörü finansman olarak besleyen uyuşturucu ile mücadele konusunu, gündemimizin ilk sıralarında tutmaya devam ediyoruz. Terör mağaralarından okul önlerine, kara sınırlarımızdan denizlerimize ve hatta uluslararası sulara kadar her noktada, uyuşturucu ile mücadeledeki kararlılığımız, dün olduğu gibi bugün de artarak devam etmektedir.

O kutlu seferin yolcuları bugün fiilen aramızda olmayabilir ama bugünkü yolculuğumuz İnsansız Hava Araçlarıyla, terörle mücadele eden kahramanlarımızla, bu ülke için alın teriyle üreten, çalışan insanımızla, yarınlarımız ve umudumuz olan gençlerimizle ve yine Milletimizin bağrından çıkan bir liderle devam etmektedir.

Bu vesileyle, Aziz Milletimizin ve özellikle tüm gençlerimizin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor; başta güzel Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Bandırma Vapuru’nun tüm yolcularını, istiklâl mücadelemizin tüm Şehit ve Gazilerini, bu ülkeye emek veren tüm geçmiş büyüklerimizi rahmet ve şükranla yâd ediyoruz.