İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU’NUN “15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ MESAJI”

Bir cep telefonu ekranından gelen çağrıyla,

Minareden yükselen Selalarla meydanlara inen..

Şehit olan arkadaşının elindeki bayrağı yere düşmeden alıp kendisi de şehadete yürüyen..

Durdurabilmek için tankın önüne atlayan…

Ele geçirdikleri tankın içinden bir de video çekip “görev tamamdır reis” diye mesaj gönderen…

Polis olmayan, asker olmayan ama devletine sadakatle bağlı polisiyle, askeriyle beraber şehit olan…

Her şehirden, her mahalleden, her sokaktan..

Gece darbeyi bastırıp,  sabahına hiçbirşey olmamış gibi “Bismillah” deyip dükkanını açan,

işine gücüne bakan… Asayişi berkemal kılan bir millet…

Bizim milletimiz. Biz, ta kendimiz, hepimiz…

Neresinden bakılırsa bakılsın, 15 Temmuz 2016 gecesinde bu milletin hali, bir asalet halidir.

Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda, Kıbrıs’ta, Kore’de… Her zaman son noktayı koyan, zülmü elinin tersiyle iten bu milletin doğal halidir.

15 Temmuz, alelalade bir darbe kalkışması değildir. Her ayrıntısıyla hesaplanmış, küresel sahipleri ve yerel hainleri olan bir gecedir. Gecesi, sabahı ve yarınlarıyla hesaplanmıştır. Ancak hesap edilmeyen tek noktası, Aziz Milletimizin asaleti, cesareti ve Cenab-ı Hakk’ın bu millete olan sevgisidir.

Aziz Milletimiz o hesaplanmış geceyi bir “Hesaplaşma Gecesi”’ne çevirmiş, yıllardır darbelerle, operasyonlarla, terörle, kardeş kavgalarıyla adeta nefes aldırılmayan demokrasimize, bütün fertleriyle sahip çıkmıştır. 15 Temmuz hadisesinden sonra yaşanan büyük değişim, terörle mücadelemizin artarak ve daha kararlı şekilde sürdürülmesi, o karanlık gece ortaya koyduğumuz güçlü iradenin neticesidir.

Bugün büyük bir toplumsal barış ve olgunlukla gerçekleştirmekte olduğumuz değişim; adım attığımız modern yönetim sistemi; devletimize ve kendi gücümüze olan inancımız; üretimin her alanında, tarımda, sanayide, hizmet sektöründe atılan kararlı adımlar,  elde ettiğimiz büyüme rakamları; uluslararası alanda artan etkinliğimiz ve saygınlığımız, yine o gecede ortaya koyduğumuz iradenin ve çıkarttığımız derslerin neticesidir.

15 Temmuz ve sonraki süreçte güçlü bir liderlik ortaya koyarak Türkiye’ye yeni bir ufuk açan, özgüvenimizi yeniden ayağa kaldıran ve küresel bir zulüm düzenine kafa tutan kıymetli Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan; Aziz Milletimizin ortaya koyduğu yüksek irade; her zaman rahmet ve şükranla andığımız şehit ve gazilerimizin hatırası, bu kahramanlık destanının en önemli paydaşları ve 2023, 2053, 2071 hedeflerimizin mimarlarıdır.

Bu vesileyle, 15 Temmuz Gecesi geleceğimiz için can veren bütün şehitlerimize Cenab-ı Hak’tan rahmet diliyor, gazilerimize acil şifalar diliyorum. Allah bizlere tekrar böyle muhasebeler yaşatmasın, milletimizin iradesini üzerimizden eksik etmesin.