İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “10 Kasım Mesajı”

Bazı hüzünler gurur doludur ve bazı kayıplar da zenginlik göstergesidir.

Asırlar boyu büyük liderler, komutanlar ve devlet adamları yetiştirmiş Aziz Milletimizin, tarihinin belki en zor döneminde yetiştirdiği ve sadece kendi ülkesine değil dünyaya da silinmez bir imza bırakan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 81.yıldönümünün idraki içindeyiz.

Mücadelesi, sadece savaş meydanlarına ve sınırlarımızın içine şamil değildir. Onun verdiği mücadelenin esası, İstiklâl Marşımızın dizelerinde “Ulusum, korkma, nasıl böyle bir imanı boğar / Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar” hitabıyla tarifini bulan ve bugün hala devam eden bir karanlık zihniyete başkaldırmaktır.

Ecdadımızın o gün verdiği mücadeleyi doğru tahlil edemezsek, bugün Ortadoğu’da terör örgütleriyle elele verilerek dünyanın sürüklenmek istendiği noktayı da doğru anlayamayız. 20.yüzyılın başından ilk çeyreğine kadar verilen mücadelenin tamamı emperyalizmin sömürü düzenine karşı verilmiştir. O günkü başkaldırı Anadolu’nun önderliğinde zaferle sonuçlanmış, bizi örnek alan pekçok Ortadoğu ve Afrika ülkesi de bağımsızlığını kazanmıştır.

Bugün aynı emperyalizm, doğrudan değil ama radikalizm üzerinden yine aynı sömürü düzenini kurmaya, ülkelerin bağımsızlıkları üzerinde söz söylemeye çalışmaktadır. Tarihin bir tekerrürüdür ki bugün de bu karanlık plana karşı verilen mücadele Anadolu’nun ve onun yiğit evlatlarının önderliğinde verilmektedir. Hiçbir terör örgütüne ve onun destekçilerine taviz vermeden, müsamaha göstermeden,

kayıtsız şartsız, her alanda tam bağımsızlık ilkesine gölge düşürmeden, dünkü kararlılığımızla ve dünden aldığımız ilhamla bugün de aynı mücadeleyi veriyor, insanlığın haklı davasını savunuyoruz.

Terörle mücadele eden, sorun diye niteleyenlere inat göçü insanca yöneten, dünya gençliğini zehirleyen uyuşturucuyla dünya ölçeğinde mücadele eden Türkiye, bugün insanlığın yegâne tutunacak dalı olarak 2023, 2053, 2071 hedeflerine emin adımlarla yürümektedir.

Bu vesileyle bize bu ilhamı veren, güzel Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 81. yıldönümünde rahmet ve minnetle ama illâ ki, gururla anıyoruz.