İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Yağma haberleri geliyor, böyle bir şey söz konusu değil

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğünde kurulan kriz masasında depreme ilişkin açıklamalarda bulundu. “Tarihimizin en büyük afetlerinden biri” diyen Bakan Soylu, “Yağma haberleri geliyor, böyle bir şey söz konusu değil.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğünde kurulan kriz masasında depreme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Soylu’nun açıklamalarından satır başları şu şekilde;

“Pazarcık merkezli 7.7 büyüklüğünde, ardından yine aynı gün 7.6 büyüklüğünde 2 depremle karşı karşıaya kaldık. Kıymetli vatandaşlarımıza şunu belirtmem gerekir; Birçok afet yaşadık, 10 yıl önce Van depremi ve ondan önce büyük afet ve depremler yaşadık. Hava koşulu, 500 km’lik alanı kapsaması açısından belki de tarihimizin en büyük depremlerinden biriyle karşı karşıyayız.

Herkes seferber olmuş durumda. Birinci önceliğimiz arama kurtarma. Tüm kurum ve kuruluşlar bugün sahada. Elbette ki bulundaki yerden deprem noktalarına gelmeleri hava şartları sebebiyle biraz zaman almıştır.

Kahramanmaraş’ta 941 bina tamamen yıkılmıştır, hasar alanlar içinde değil.

Yola çıkıp, Antep ile Maraş arasında hava koşulları nedeniyle 10-12 saatlik beklemeler olmuştur.

Bütün arkadaşlarımızla beraber eksiklikleri giderebilmek için ciddi bir mücadele içerisindeyiz. Hepimiz için onarıcı bir dile ihtiyaç var. Beraberliğe, bütünlüğe ihtiyaç var.

Kahramanmaraş’ta şu anada kadar 600 hemşehrimizi defnettik. Şu ana kadar yabancı ve yerli 2 bin profesyonel arama kurtarma birimi çalışmaktadır. Elbistan’da kar yağışı var, oraya ağırlık vermeye çalışıyoruz.

Eksiklikler olabilir, zamanla yarışıyoruz. Bazen yüz kalem işi bir anda çözmek durumunda kalıyoruz. Burada onarıcı bir dil kullanmak lazım. Özellikle enerji konusunda ilk 2 gün büyük zorluklar çektik.

Bütün yakıt ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştık. Doğal gaz konusunda problem devam ediyor. Şu an dışarıdan gelen toplam 75 bin öğün yemek çıkarmayı gerçekleştirdik. Bunu daha da artıracağız.

Bazı yerlerde yağma haberleri söz konusu. Bunlar iki küçük yer. Bunlar hemen tespit edildiler.”