İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Uyuşturucuyla mücadelede ipin ucunu yakaladık

Uyuşturucu ile mücadele meselesine inandığını söyleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, uyuşturucuyu yeneceklerinin altını çizdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Ankara’da ‘Bağımlılığa Birlikte Dur Diyelim’ programının tanıtım toplantısına katıldı.

Burada konuşan Bakan Soylu, bakanlığının ‘önleyicilik’ ve olaydan sonra ‘aydınlatma’ olmak üzere iki görevi olduğunu belirtti.

Soylu, “Biz önleyicilik vasfımızın çok daha kıymetli olduğuna inanıyoruz ve bunun için de toplumun her kesimine değen bir çalışmayı ortaya koymaya gayret gösteriyoruz.” dedi.

Dün aile içi şiddet ve kadına şiddet konusunda sivil toplum kuruluşları ve bu alanda çalışan kişilerle 2022 değerlendirmesi yaptıklarını hatırlatan Bakan Soylu, “Eşini öldürenlerin yüzde 71’i alkol bağımlısı, yüzde 41’i uyuşturucu kullanıyor. Uyuşturucu bağımlılarının yüzde 81’i aynı zamanda sigara bağımlısı. Bizim yapmamız gereken bir şey var. Biz Müslümanız; iyilikleri anlatacağız, kötülüklerden sakınacağız.” diye konuştu.

“İnternet, küresel bir vesayet sistemi”

İnternet bağımlılığına da değinen Soylu, “İnternet, küresel bir vesayet sistemi. Twitter’ın, Facebook’un, TikTok’un sahibi siz değilsiniz. Sistemin başında kim varsa istediği algoritmayla istediği gibi yönetme kabiliyetini sahip.

İnternet üzerinden çocuklarımızı nasıl tek tipleştirecekler, nasıl cinsiyetsizleştirecekler ve nasıl milliyetsizleştirecekler, nasıl tek tip insan haline getirecekler, nasıl inançtan ve dinden ayıracaklar, yoksunlaştıracaklar; bunun programını uyguluyorlar. Biz bu programı yeneriz. Onların bir hesabı varsa Allah’ın da bir hesabı var.” dedi.

“Ağaç yaşken eğilir”

Uyuşturucu bağımlılığıyla mücadelede çocukların küçük yaşlarda eğitilmesinin önemine değinen Soylu, “Milli Eğitim Bakanlığı’mız son dönemlerde stratejik adımlar atıyor. Meslekleştirme, stratejik adımdır. Anadolu’da gittiğim her yerde aldığım rakamlar, heyecanla arkadaşlarımızın söyledikleri, meslekleşme konusunda genç neslimizin eğilimi bizi bambaşka ümidin içine sevk ediyor.

Milli Eğitim Bakanlığı ve diğer bakanlıklarımızla özellikle yoğun iç ve dış göç almış ilçeler ve iller üzerinden ortaklaşa bir çalışmayı sürdürüyoruz. Bazı yoğun göç almış ilçelerimizde 2 ya da 3 anaokulu vardı.

Bugün Türkiye’nin her yerinde okul öncesi eğitim konusunda çok önemli adım gerçekleştirildi. Biz orada aile içi ve kadına yönelik şiddeti, trafik eğitimini, uyuşturucunun zararlarını anlatırız. Ağaç yaşken eğilir. Doğru yöntem budur.” diye konuştu.

“Uyuşturucu mücadelesinde ipin ucunu yakaladık”

Küresel sağanakla karşı karşıya olduklarını ve bu sağanağın en önemli silahlarının da uyuşturucu, alkol ve sigara olduğunu vurgulayan Soylu, “Bunun ne bizim milletimizin ne bizim dinimizin ne de 2 bin yıllık devlet anlayışımızın hiçbir yerinde bir karşılığı yoktur.

Şimdi yapacağımız iş; etrafımızdaki coğrafyanın da ihya, inşa ve imar edilmesini sağlamaktır. Şimdi yapacağımız iş; hem kendi çocuklarımızı hem de dünya çocuklarını, dünya geleceğini kendi anlayışımızla beraber bezemek ve nakşetmektir.

Biz bunu sağlayabiliriz. Uyuşturucu mücadelesinde ipin ucunu yakaladık.

Meselesine inanmış bir insan olarak söylüyorum; biz bunu yeneceğiz ve mağlup edeceğiz. Dünya da bizi parmakla gösterecek. ‘Evet, Türkler bunu yendiler ve mağlup ettiler’ diye. Bizden örnek alacaklar.” dedi.