İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU: TÜRKİYE’YE PATLAYICI GİRİŞLİ OPERASYONLA ENGELLENDİ

İçişleri Bakanı Soylu, “Dün memleketimize yine bir yerden patlayıcı sokmaya çalıştılar. Yerini söylemiyorum, çünkü operasyonumuz devam ediyor. Engelledik, sokmadık Türkiye’ye.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Beyoğlu’nda Keçeci Piri Mahallesi Arabacılar Meydanı’nda sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kanaat önderleri ve vatandaşlarla buluştu.

Burada konuşan Soylu, Gezi olaylarına değinerek, 8 ağaç için bu ülkenin yeniden birbirine düşürülmeye çalışıldığını, bu olayın darbelerden, terör saldırılarından ve anarşizmden bir farklı olmadığını, hepsinin amacının aynı olduğunu söyledi.

Türkiye’nin büyümesinin, zenginleşmesinin ve ülke insanının sevincini yaşamasının önüne geçildiğini anlatan Soylu, “Faiz 3,5-4 puandı. Gezi olayları biter bitmez faiz 11,12, 13, 14, 15 puana çıktı. Kim ödedi bunun maliyetini? Bu ülkede aynı öyle 28 Şubat yapmışlardı. Bankaları hortumladılar. 53,5 milyar doları bu ülkeye, bu millete ödettiler. Gezi olaylarında da 150 milyar doların üzerinde maliyet ödedi bu millet. 100 milyar dolarlık yatırımın önünü açmıştık. Ardından yine hatırlarsınız, IMF pranga kurmuştu Türkiye’ye. Hesap sordular bize, ‘Siz IMF’yi buradan nasıl gönderirsiniz. Nasıl bizim sizi yönetmemizi engellersiniz?’ Yapmadıkları mı kalmadı? Türk, Kürt, Alevi, Sünni, laik, dindar, başı açık, başı örtülü…” diye konuştu.

TBMM’ye başörtülü kadınların girmesiyle birlikte Türkiye’nin güçlendiğini, büyüdüğünü, cumhuriyetin kuvvetlendiğini vurgulayan Soylu, şöyle devam etti:

“Bu ülkenin topraklarının bir tek şifresi vardır; o şifre tevhittir, birliktir, beraberliktir, kardeşliktir. Bizi bunlar ayırmaya çalışıyorlar. Neden biliyor musunuz? Batı gittiği her yeri sömürmüştür. Amerika, Avrupa her yeri sömürdü. Şimdi 2 bin kilometrekare Afrin’deyiz. 2 bin kilometrekare Cerablus, Azez’deyiz. Biz orayı sömürmüyoruz. 318 bin 500 Suriyeli oraya geri döndü. Oraya huzur getirdik, terör örgütlerinden temizledik. 

Afganistan’ı uyuşturucu beldesi yaptılar. Pakistan, Irak, Suriye, Libya, Lübnan, Sudan, Yemen, her tarafı karıştırdılar ama biz öyle değiliz, korkuları budur. Biz Afrin, El Bab ve Cerablus’tayız. Bizim orada polisimiz, jandarmamız, Mehmetçiğimiz var. Bizim orada 5 vakit ‘Allahuekber’ diyen, 5 vakit namaz kıldıran imamımız var. Bizden ürkmeleri, korkmaları, bizim güçlenmemizi istememelerinin sebebi tam da budur. Etrafımızdaki coğrafyayı ateş çemberine çevirip, Türkiye’yi içine almak istiyorlar. Dertleri bu.”

“Önümüzdeki 4,5 yıl için de yeni bir tezgah kuruyorlar”

Gezi olayları, 17-15 Aralık, 6-7 Ekim, Çukur olayları, 15 Temmuz darbe girişimi ve Irak kuzeyinde Afrin’deki tuzak harekatlarıyla ve ekonomik saldırılarla son 7 yılda birçok tezgah kurulduğunu belirten Soylu, “Önümüzdeki 4,5 yıl için de yeni bir tezgah kuruyorlar.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Dün memleketimize yine bir yerden patlayıcı sokmaya çalıştılar. Yerini söylemiyorum çünkü operasyonlarımız devam ediyor. Engelledik. Sokmadık Türkiye’ye. Bunun için büyük bir mücadele ortaya koyuyoruz. Türkiye’yi zayıflatmaya çalışıyorlar, hedeflerine ulaşmasını istemiyorlar.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’de artık üst düzey teröristleri kalmadı”

Geçen yıl yapılan terörle mücadele çalışmaları hakkında bilgi veren Soylu, şu değerlendirmede bulundu:

“2018’de olmayan bir iş oldu terörle mücadele tarihimizde 160’ın üzerinde üst düzey terörist öldürdük, bunun 13 tanesi kırmızı listeydi. 

Türkiye’de artık üst düzey teröristleri kalmadı biliyor musunuz? Ben o hayvan Murat Karayılan’a, o hayvan Cemil Bayık’a çağrı yapıyorum. Gelsinler Gabar, Cudi, Tendürek, Ağrı Dağı orada duruyor. Gelsinler oraya, şu anda 700 kişi kaldılar. O 700 kişiye de sahip çıksınlar. Onlarla beraber onları orada yalnız bırakmasınlar. Oralara gelsinler de onları bir can pazarına düşürelim.

Hemşehrilerim tezgah büyük. Ben bir araştırma yaptım. Dedim ki; Bu HDP’nin vekillerinin çocukları ne iş yapıyorlar acaba? Milletin 13-14 yaşındaki çocuklarını dağa çıkarıyorlar ya. Kimisi Amerika, kimisi İngiltere de okuyor. Kimisi Lamborghini arabalara biniyor. Bir taraftan 5-6 kafe işletiyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da o garip insanların 13-14 yaşındaki kızlarını evinden gelip alıyorlar. O kızları alıp dağa götürüp taciz, tecavüz ediyorlar. Millet bizi Doğu ve Güneydoğu’ya sadece terörü yönetmek, orada evlatlarımızla beraber olmak için gittiğimizi zannetmesin. Bir şey için daha gidiyoruz. Oradaki çocuklarımıza elimizi uzatmak, ‘Siz çaresiz değilsiniz. Sahipsiz değilsiniz. Tayyip amcanız, dedeniz sizi bunlara kaptırmayacak. Hiç endişe etmeyin.’ demek için gidiyoruz.”

“Yapmak istedikleri kaseti tekrar başa sarmak”

Süleyman Soylu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde Türkiye’nin, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun makus talihini yendiğini, terör örgütlerini ve Türkiye’yi sıkıştırmak isteyenlerin elindeki istismar alanlarının adeta çekilip alındığını söyledi.

İçişleri Bakanı Soylu, şöyle devam etti:

“Yapmak istedikleri nedir, biliyor musunuz? Kaseti tekrar başa sarmak. ‘Siz bizim 94 belediyemizi alırsınız, siz bize oradan para gelmesini engellersiniz, siz sigara kaçakçılığını yüzde 21,5’ten yüzde 1,5’a düşürüp engelleyip bizim gelirlerimizi azaltırsınız, siz 10 katrilyonluk uyuşturucuya 2 yılda el koyup bizim uyuşturucu tekelimizi kırmak istersiniz’ deyip şimdi büyük şehirlerimize sızmak istiyorlar. Bakın, sokaklarımıza terörist ismi vermek istiyorlar. ‘Bu olmaz’ demeyin sakın, var burada işte. Alper Taş diye bir adam var. Apo’nun resmi önünde, bilmem ne akademisinde, ismini söylemeye gerek yok, orada kendi ideallerini, kendi anlayışını anlatan bir adam var. Şimdi şunu söylemek istiyorum, bunların zikri de fikri de bellidir. Türkiye’nin huzurunu almak istiyorlar elinden. Önümüzdeki 4,5 yılda bu ülkenin sıçramasını, bu ülkenin ekonomisinin gürül gürül ilerlemesini, bu ülkede terörün tamamen tasfiye edilmesini, bu ülkenin etrafındaki coğrafyaya huzur ve kardeşlik vermesini, milli ve yerli üretimimizi engellemeye çalışıyorlar.”

Birilerinin parmak sallamasıyla hareket eden bir Türkiye olmadığını vurgulayan Soylu, “Amerika bize ‘Afrin’e giremezsin.’ dedi mi, demedi mi? Çatır çatır girdik mi? Bu kadar. Çıldırdıkları budur. Bunu bu millet sağladı, bu milletin iradesi sağladı.” dedi.

Taksim’de bir otelde HDP’nin yaptığı basın toplantısını hatırlatan Soylu, “15 vilayete gidecekler, en son da Diyarbakır’a yürüyecekler, sonra Apo’nun İmralı’dan çıkması için. Ne demişiz, kötü mü demişiz? ‘Sizi yürüten adam değildir.’ demişiz. Hemşehrilerim, eğer bu çark dönerse farklı bir şekilde dönerse oradan törenlerle uğurlanırlar. Bu Alper Taş denilen adam onları oradan bandoyla, mızıkayla uğurlar. Bu kadar açık ve net söylüyorum.” ifadelerini kullandı.

“PKK’ya yamulmaz celladı olur”

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nun söylemlerini eleştiren Soylu, “İmamoğlu sesini çıkaramıyor. Bir de etrafta dolaşıyor. Ben Karadeniz evladıyım, şöyledir, böyledir. Haydi oradan. Karadeniz evladı PKK’ya yamulmaz, PKK’nın celladı olur.” dedi.

Soylu, uyuşturucunun aileleri hedef alan bir terör faaliyeti olduğunu kaydederek, buna asla hayat hakkı tanımayacaklarını dile getirdi.

Diyarbakır’da bugüne değin 35 medeniyetin kurulduğunu aktaran Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Pervin Buldan diyor ki ’40 yıllık mücadelemizi taçlandıracağız.’ Cahil. Diyarbakır’ın veya orada yaşayan Kürt kardeşlerimizin, bütün ömrü 40 yıllık mı? 639’da İslamla müşerreflenmiş Diyarbakır. Veysel Karani’yi nereye koyacaksın? İbrahim Hakkı Hazretlerini nereye koyacaksın? Mardin’in bütün medeniyetini, Diyarbakır’ın bütün medeniyetini nereye koyacaksın? Bunların yaptıkları sadece ve sadece bölücülüktür. Bunları ancak bizim yapmamız gereken milli iradeyle beraber cevap vermek. Aslında bunların da ehemmiyeti yok. Bunların patronlarına, bunların ağa babalarına, bunları yönetenlere. Elimizdeki fırsat, 50 gramlık oy pusulasıdır. Şimdi bu ülkenin başına musallat olmak isteyen kim varsa hepsiyle uğraşabilecek en güçlü dönemimizdeyiz. Ben sadece buradan bu virajdan geri dönmeyelim istiyorum. Benden önce de İçişleri Bakanı vardı, benden sonra da olacak. Belki yarım saat sonra yaşayacağız, yaşamayacağız bilmiyoruz, Cenabıallah’a teslimiz. Önemli olan biz değiliz. Önemli olan bizden çok var, bu arkadaşlarımızdan da benden de çok var ama bu memleketten bir tane var.”

“PKK’ya İstanbul’dan bir kanal açmayalım”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “PKK’ya İstanbul’dan bir kanal açmayalım” diyerek, katılımcılardan bu fırsatı onlara vermemelerini istedi.

Soylu, “Açık açık hepsini söyledik. Bir tanesine itiraz edemiyorlar. Bir tane bu PKK’lı değildir diye itiraz edemiyorlar. Söyledikleri şu, ‘O zaman Yüksek Seçim Kurulu buna niçin izin verdi?’ Yüksek Seçim Kuruluna müracaat eder… Sen bak bakalım, ben İçişleri Bakanı’yım. Bu PKK’lılar seçilirlerse göreve başlayabilirler mi, başlayamazlar mı? Siz bana sorun. Terör örgütü ile iltisaklı, terörle irtibatlı hiç kimseye bu ülkede bu payeyi verdirmeyiz. Ne söylerse söylesinler. Ne ortaya koyarlarsa koysunlar. Bu ülkede bir daha kaseti başa sardırmayız.” diye konuşntu.

İspanya’da Batasuna’nın kapatılması kararını örnek gösteren Soylu, şunları anlattı:

“Bilmeyenlere buradan söyleyeyim, İspanya’da Batasuna’nın niçin kapatıldığını, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin hangi kararı verdiğini… Terörü destekliyor diye değil, aynen İmamoğlu gibi, aynen Mansur Yavaş gibi, aynen Kılıçdaroğlu gibi, aynen Karamollaoğlu gibi terör örgütünü reddetmedikleri için, onlara Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi gerekli cezayı vermiştir. Bakın sadece onları telin etmek değil, reddetmedikleri için. Bu kadar açık ve net. Dünyada teröre müsamaha göstermek belki de insanlığa karşı yapılabilecek en büyük cinayettir. O yüzden biz çok çalışacağız.”

Soylu, AK Parti Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Haydar Ali Yıldız’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın en güvendiği isimlerden biri olduğunu, Yıldız ile yıllarca dava arkadaşlığı ve kader birlikteliği yaptıklarını dile getirdi.

Beyoğlu’nda hakimiyet kurmak isteyen “gardırop solcuları” olduğunu kaydeden Soylu, “Tek işleri elbiselerini giyip, afili afili gezip, iş üretmeyen ve milletin değerlerine hakaret eden, milletin inancına, kutsalına hakaret eden bir anlayış ortaya koyanlar. Bu gardırop solcularına, bu PKK karışımlarına, 31 Mart’ta gerekli cevabı vererek Haydar Başkanı, 31 Mart’ta şu güzel mahallede, güzel insanların bulunduğu mahallede, sandıkları patlatarak yeter bir oyla seçeceğinize söz veriyor musunuz?” şeklinde sordu.

Yıldız’ın tevazu ve sorumluluk sahibi bir insan olduğunu vurgulayan Soylu, göreve geldiğinde Beyoğlu’nun “destansı” hizmetlerle buluşacağını dile getirdi. Soylu, “Hem Süleyman Soylu kardeşiniz, evladınız olarak hem de bu ülkede Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yol arkadaşı, İçişleri Bakanı olarak ben de Haydar Başkanın emrindeyim.” dedi.

Katılanlardan Kandil’in ve FETÖ’nün yüzünü güldürmemelerini isteyen Soylu, Cumhur İttifakı’nın öneminin gelecek yıllarda çok daha iyi anlaşılacağını vurguladı.

“Bunları cezaevinde, bunlar astılar”

Bakan Soylu, şunları kaydetti:

“Bir terör örgütünün üyesi hapishanede öldü. Onu da burada söylüyorum. Üç tanesi kendisini son 10 gün içerisinde astı. Üçünün de ortak özellikleri var. Bunu ilk kez kamuoyuyla paylaşıyorum; ortak özellikleri şu, üçü geldiler polise ve jandarmaya teslim oldular, itiraflarda bulundular. Ve şimdi araştırıyoruz, bunları cezaevinde, bunlar astılar.”

“Bu mücadeleyi daha da fazla devam ettireceğiz”

Uyuşturucuyla mücadelenin kararlılıkla sürdüğüne dikkati çeken Soylu, şunları kaydetti:

“Avrupa’da bir milyonda 24 kişi uyuşturucudan ölüyor. Bizde şu anda bir milyonda 8 kişi uyuşturucudan ölüyor. Üçte biri kadar. Daha da indireceğiz, daha da azaltacağız. Bu mücadeleyi daha da fazla devam ettireceğiz.”

“Milletin evlatlarını dağda terörist olarak çarpıştırıyorlar”

Soylu, daha sonra Bağcılar Güneşli Meydanı’nda vatandaşlara halka hitap etti.

Türkiye’nin boynu bükük, beli eğik, ayakları mecalsiz, parmak sallayınca yerine oturan değil, güçlü, ayakları üzerinde duran bir ülke olduğunu vurgulayan Soylu, Türkiye ve çevresindeki coğrafyaya huzur ve barış getirilmesini istemeyenlerin varlığına dikkati çekti.

“Terörün tamamen kökünü kazıyalım istemiyorlar.” 

ifadesini kullanan Soylu, HDP’li vekillerin lüks içinde yaşadığını anlattı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şunları kaydetti:

“Buraya HDP’nin vekilleri gelirse onlara da bir şey söyleyin. Milletin masum çocuklarını alıp ondan sonra dağda terörist yapacağına, kendi çocuklarınız ne iş yapıyor diye bir sorun bakalım. Sorun onlara, milletin yakasından niye düşmüyorsunuz diye… Ben İçişleri Bakanıyım, tek tek hangisinin ne iş yaptığına baktım. Bunların çocukları Amerika’da okuyorlar, bunların çocukları İngiltere’de okuyorlar. Bunların çocukları markasını bile benim bilmediğim lüks arabalara biniyorlar, milletin evlatlarını dağda terörist olarak çarpıştırıyorlar.”

Soylu, Doğu ve Güneydoğu’da teröre yardım yaptığı gerekçesiyle el konulan belediye sayısının 94 olduğunu belirtti.

“Bunların belediyeyle ne işi var?”

Terör örgütlerinin uyuşturucu ticaretinden büyük gelir elde ettiğine değinen Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“10 katrilyon liralık uyuşturucularını yakaladık terörün. Kaçak sigaradan kazanıyorlardı. Yüzde 21,5’di Türkiye’de kaçak sigara oranı, yüzde 1,5’a düşürdük. Terörün şah damarını kestik. Şimdi dönüp orada bulamadıklarını büyükşehirlerde yapmak istiyorlar. 325 PKK, HDP’liyi Cumhuriyet Halk Partisi, artı Saadet Partisi, artı İYİ Parti listelerinde aday yaptılar.

Allah’ınızı severseniz, patlayıcı taşıyıp PKK’ya yardım ve yataklık edenin belediye meclis üyeliğinde ne işi var, bana söyleyin. Uyuşturucuları PKK’ya gelir olarak satanların belediye meclisinde ne işi var? Bunların belediyeyle ne işi var? Ne olursunuz bana söyleyin bunu. Bu ülkede jandarma karakoluna molotofkokteylli, bomba atanın, polis karakoluna molotofkokteyli atanın, Apo’nun özgürlüğü, İmralı’dan çıkması için açlık grevi yapanın belediye meclisinde ne işi var? Dağa adam sevk edenin, onun için aracılık edenin belediye meclisinde ne işi var?”

Soylu, Sultangazi ilçesinde düzenlenen mitingde ise “FETÖ’nün iti üç gün önce havladı Amerika’dan. Duydunuz değil mi? Dedi ki; ‘AKP ile MHP’ye oy vermeyeceksiniz.’ Peki, aynı şekilde Kandil’in itleri havlıyorlar mı, onlar da aynısını söylüyorlar mı? E tamam, bir arada çıksınlar. Korkuyorlar, çünkü foyaları meydana çıkacak.” diye konuştu.

“Şimdi bizden intikam almaya çalışıyorlar”

Bakan Soylu, Bayrampaşa Kartaltepe Mahallesi’nde halka hitap ederken, Türkiye’ye döviz operasyonu yapıldığını söyledi.

Soylu, “Bir taraftan 15 Temmuz darbesini yapan o hainler, Amerika’nın uşakları, Pensilvanya’daki şarlatan, bitirmediler. Ardından dolar saldırısı, döviz operasyonu yaptılar Türkiye’ye. Yaptılar değil mi? Döviz operasyonu yaptılar. Neden? İstedikleri şuydu, ‘Türkiye seçime gidiyor, önümüzdeki 4,5 yıl da seçim yok. Hükümeti burada biraz zayıflatırsak, Cumhur İttifakı’nı burada biraz daha zayıflatırsak işte önümüzdeki 4,5 yıl geçtiğimiz 7 yıl gibi analarından emdiği sütü burnundan getiririz.’ Dertleri bu.” diye konuştu.

Doğu ve Güneydoğu’da terörle mücadelenin başarıyla yürütüldüğüne dikkati çeken Soylu, “Doğu ve Güneydoğu’da terörü bitirdik. Doğu ve Güneydoğu’da bunların hareket kabiliyetini engelledik. Dertleri, ‘Nasıl siz 94 belediyemizi elimizden alırsınız. Bizim paramızın dağa gitmesini engellersiniz. Adamların, kızların dağa gitmesine engel koyarsınız? Nasıl bizim hareket kabiliyetimizi dağıtırsınız?’ diye şimdi bizden intikam almaya çalışıyorlar. Bunu da Cumhuriyet Halk Partisi üzerinden, Kılıçdaroğlu üzerinden, Saadet Partisi üzerinden, İYİ Parti üzerinden yapıyorlar.” dedi.

“Sözleşmeyi imzalamışlar biliyor musunuz?”

HDP Eş Başkanı Sezai Temelli’nin “Kürdistan” açıklamasına tepki gösteren Soylu, şunları kaydetti:

“Suratında meymenet olmayan bir adam var. Allah rabbiyesini suratından almış bir adam var; Sezai Temelli. Ne dedi; Kürdistan’da biz kazanacağız, dedi mi? Batı’da da AKP’ye, MHP’ye kaybettireceğiz dedi mi? Peki, siz hiç Kılıçdaroğlu’ndan,’Ya Sezai Temelli, sen edepsiz bir adamsın. Türkiye’de Kürdistan var mı?’ diye bir soru duydunuz mu? Peki şu siyasete baş olmak için girip de şu an kuyruk olan Meral Akşener’den böyle bir söz duydunuz mu? Peki, rahmetli Erbakan’ın partisini aynı zamanda Milli Görüşü, iki milletvekili 24 Haziran’da çıkarmak için PKK’ya yaslayan Temel Karamollaoğlu’ndan böyle bir söz duydunuz mu? Peki, İstanbul’da büyükşehir belediye başkan adayı var İmamoğlu, ondan böyle bir söz duydunuz mu? Peki, Ankara’da Mansur Yavaş var, ondan bir söz duydunuz mu?”

Soylu, “Sözleşmeyi imzalamışlar biliyor musunuz? Çünkü adam ondan sonra durmadı bir söz daha söyledi; bizim oylarımızla kazanacaksınız, dedi. ‘Pazartesinden sonra alacaklarımızı alacağız’ dedi.” ifadesini kullandı.