İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Şov yapmıyoruz, işimizi yapıyoruz ve sonucu alıyoruz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Son 10 yılda 9-10 günlük bayramlara oranla; Kaza yüzde 29, ölümlü kaza yüzde 55, can kaybı yüzde 52, yaralı yüzde 32 azaldı.” dedi. Bakan Soylu trafik kontrol noktasında yaptığı açıklamada “Yıllardan beri çalışıyoruz, her bayramda yollardayız. Şov yapmıyoruz, işimizi yapıyoruz ve sonucu alıyoruz. Bu işler konuşmakla olmaz, bayram seyran dinlemeden çalışmakla olur” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bölge Trafik Müdürlüğü Trafik Kontrol Noktası’nda açıklamalarda bulundu.

İşte Bakan Soylu’nun açıklamaları…

Son 10 yılda 9-10 gün Bayram günlerinde trafik kazalarında, özellikle ölüm sayısında, hayatını kaybedenlerin sayısı ortalama 15 iken şu anda ortalama günde 7. 2018 yılında 9 günlük bir bayramda trafik kazalarında ölen vatandaşlarımızın toplamı 148 idi, bugün aldığımız rakam 64. Neredeyse yarıdan daha aşağı bir ölümlü can kaybıyla karşı karşıya kaldığımız trafik kazaları oldu.

Geçen bayramlara nazaran yüzde 50’nin üzerinde bir trafik yoğunluğu olmasına rağmen ölümlü kazalarda ciddi bir azalma olduğunu da biraz önce ifade ettim. En çok trafik kazasında karşı karşıya kaldığımız 4 vilayetimiz var. Bunlardan birisi Antalya: 7… Özellikle şehirlerimizde vatandaşlarımızı uyardık, yaya ölümleri için. Geçen bayramlarda yaya ölümlerinde içimizi acıtan bir tablo vardı.

8 motosiklet kazasından ölen vatandaşımız var. Şu ana kadar 20 noktada herhangi bir ölümlü kaza yok. Bayram öncesi bir adım attık, Şanlıurfa’dan Edirne’ye kadar olan otoyollarımızda hız limitlerimizi artırdık. Aynı zamanda Ankara-İzmir gibi otoyollarda da 140 kilometreye çıkardık. Burada da sonucun ne olacağını merak ediyorduk. 1 Temmuz’dan bu yana böyle bir kazamız da yok.

“HELİKOPTERLERİMİZ ŞU ANDA HAVADAN DENETİM YAPIYORLAR”

Hem kurallara uyan hem de bu kurallara uymayı prensip haline getiren vatandaşlarımıza tekrar teşekkür ediyoruz, bayramlarını tebrik ediyoruz. Maalesef en büyük korkumuz yollarda park etmiş büyük araçlar. Kamyonları ve TIR’ları gördük ve hemen orada biz müdahale ettik. Helikopterlerimiz şu anda havadan denetim yapıyorlar.

İnşallah huzurlu bir şekilde vatandaşlarımızın evlerine ulaşmalarını sağlarız. Önemli yaptığımız işlerden bir tanesi bütün otobüsleri kontrol etmektir. Tüm otobüs firmalarıyla görüşmemize rağmen bazı disiplinsizlikler görüyoruz. 2000’in üzerinde otobüsü kontrol ettik. Otobüste yolcularımızın emniyet kemeri taktığını büyük bir memnuniyetle müşahede ettik. Türkiye’de trafik kazaları ve ölümlü trafik kazaları sürekli olarak düşmektedir. Trafikte her yıl daha iyiye sloganı bizim sloganımızdır.

“ŞOV YAPMIYORUZ, İŞİMİZİ YAPIYORUZ”

Yıllardan beri çalışıyoruz, her bayramda yollardayız. Şov yapmıyoruz, işimizi yapıyoruz ve sonucu alıyoruz. Bu işler konuşmakla olmaz, bayram seyran dinlemeden çalışmakla olur.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bayram boyunca Bolu’dan; Anadolu’ya 801 bin araç, İstanbul’a 760 bin araç geçti. Son 10 yılda 9-10 günlük bayramlara oranla; Kaza %-29, ölümlü kaza %-55, can kaybı %-52, yaralı %-32 azaldı. Bayram tatilinin son gününde de lütfen trafik kurallarına uyalım.”