İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Şırnak – Van yolu bölge ekonomisini önemli noktalara getirecek”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yapımı süren Şırnak Van yolunun bölge ekonomisini önemli noktalara getireceğini ifade etti. Bakan Soylu, yolun aynı zamanda Van ile Habur arasıdaki iletişimi sağlayacağını da belirtti.

Bakan Soylu, Hakkari’de yapımı süren Dağlıca-Çukurca yolundaki incelemelerin ardından helikoptere binerek, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ile Şırnak’a geldi. Bakan Soylu’yu, 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığında Şırnak Valisi Mehmet Aktaş, 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Veli Tarakçı, İl Emniyet Müdürü Ömer Uslusoy karşıladı.

Tümende gerçekleşen basına kapalı görüşmenin ardından Soylu, beraberindekilerle yapımı devam eden Şırnak-Van karayoluna geçti.

Burada çalışmalarla ilgili Karayolları Şube Müdürü Enver Yüce ve diğer yetkililerden bilgi alan Soylu, yolda geçen yıl eylül ayından beri hiçbir gelişme olmadığını müteahhit firma yetkilisine söyledi ve “Ekim ayının başında tekrar geleceğiz. Eğer gelişme yoksa kusura bakmayın. Çünkü biz geciktikçe teröristlerin iştahını kabartıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Çok kısa süre içerisinde Van ile buluşturacağız”

Bakan Soylu, burada yaptığı açıklamada, Hakkari’de yapımı süren Dağlıca-Çukurca yolunda incelemeler yaptıklarını hatırlattı.

Karayolları Genel Müdürlüğü ve İl Özel İdaresince yapımı süren Şırnak-Van yolunun bölgenin ekonomisini de önemli noktaya getireceğine işaret eden Soylu, yolun Van ile Habur arasındaki iletişimi sağlayacağını vurguladı.

“Güvenliğimiz açısından aynı zamanda hayati bir yoldayız. Öyle tahmin ediyorum ki çok kısa süre içerisinde Van ile buluşturacağız.” diyen Soylu, şöyle devam etti: “Yol Siirt, Şırnak, Van üçgeninde mesafeleri kısaltacak. Ekonomik gelişmenin daha iyi bir noktaya gelmesi açısından önemli. Bu yolun bir diğer önemli noktası da; Bestler-Dereler de şu an bulunduğumuz yer de dahil terör örgütünün uzun yıllar boyunca neredeyse alanı. Eylül ayında burada 6 şehidimiz oldu. Bu yollar aynı zamanda terör örgütünün bu hayatiyet alanlarını tamamen ortadan kaldıracak.”

Yolun güvenliği ve tamamlanma sürecine ilişkin incelemeler yaptıklarını aktaran Soylu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın da bu yollarla birebir ilgilendiğini kaydetti.

Soylu, “Sadece kırsalda, şehirde terörle mücadele değil aslında kalkınma ve yollarla attığımız adımlarla, şehirleri birbirleriyle bütünleştirerek, bambaşka bir bakışı ortaya koymaya çalışıyoruz. İnşallah çok yakın bir zamanda tekrar geleceğiz ve burada ne mesafe aldığımızı göreceğiz.” şeklinde konuştu.

Bakan Soylu, temaslarının ardından Şırnak’tan ayrıldı.