İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, NTV ekranlarında Funda Görey’in sorularını yanıtladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, NTV canlı yayınında, “Türkiye’de 13 milyon Suriyeli sığınmacı var” iddiasının doğru olmadığını söyledi. 

İçişleri Bakanı Soylu, “Türkiye’de 3 milyon 750 bin Suriyeli sığınmacı vardı, 550 bini geri döndü.” dedi.

Suriyeli sığınmacıların yüzde 70’inin ülkelerine geri dönmek istediğini belirten Bakan Soylu, “Suriye’deki güvenli bölgede sığınmacılar için 240 bin konut yapılıyor. Konutlar tamamlandıkça sığınmacılar da buralara yerleştirilecek” diye konuştu.

28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimine 2 gün kala İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, NTV’nin sorularını yanıtladı.

Bakan Soylu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

“Cumhur İttifakı seçmeninin motivasyonu yüksek. Karşı tarafın motivasyonu ilk tura göre biraz daha düşük. Ama ben sandığa geleceklerini düşünüyorum. Avrupa’daki seçimler bunu ortaya koydu. 

Bizim milliyetçilik anlayışımız tam bağımzslık üzerine. Yabancı düşmanlığı üzerine değil. Kılıçdaroğlu milliyetçiliğin tarifini yanlış yapıyor. Avrupa’da yabancı düşmanlığından etkilenen bir milliyetçilik anlayışını ortaya koyuyor. Bizim milliyetçiliğimiz böyle değil. Eğer biz milliyetçiliği tarif edersek, İHA, SİHA yapan, Çanakkale köprüsünü yapan, Yavuz Sultan Selim köprüsünü yapan milliyetçiliği tarif ederiz. Ülkemizin kalkınmasını, 81 ildeki üniversitedeki çocuklarımızın, gençlerimizin yarınlara daha iyi yetişebilmesini ortaya koyan bir milliyetçiliği ortaya koymamız gerekir. 

TÜRKİYE’DE KAÇ SIĞINMACI VAR?

2011’de başlayan savaş öncesi Suriye’nin toplam nüfusu 22 milyondu. 6,8 milyon insan ülkesini terk etmek zorunda kaldı. 6,7 milyon insan da ülke içerisinde yer değiştirdi. 14 milyon insan da yardıma muhtaç kaldı, en az 500 bin insan da hayatını kaybetti. Avrupa’da 1 milyon Suriyeli göçmen olduğu kabul ediliyor, bunun 850 bini Almanya’da. 

‘Türkiye’de 13 milyon Suriyeli sığınmacı var’ iddiası doğru değildir. 3 milyon 750 bin Suriyeli sığınmacı vardı, 550 bini geri döndü.

SURİYELİ SIĞINMACILARIN GERİ DÖNÜŞÜ

Türkiye’de yaşayan Suriyeli sığınmacıların yüzde 70’i ülkelerine geri dönmek istiyor. Suriye’deki güvenli bölgede sığınmacılar için 240 bin konut yapılıyor. Katar tarafından yapılan konutların 5 bini tamamlanmak üzere. Burada sığınmacılara iş imkanı da sağlanacak. Konutlar tamamlandıkça sığınmacılar buralara dönüş yapacak.