İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Katar Ulusal Günü vesilesiyle düzenlenen resepsiyona katıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2022 FIFA Dünya Kupası’nın bütün dünya kupalarında en az olayın yaşandığı turnuva olması dolayısıyla Katar’ı tebrik etti.

Katar Milli Günü, Ankara’da bir otelde düzenlenen resepsiyonla kutlandı.

İki ülke milli marşlarının okunmasıyla başlayan programa Bakan Soylu, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Katar’ın Ankara Büyükelçisi Şeyh Muhammed bin Nasır bin Jassim Al Sani, AK Parti Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Anadolu Ajansı (AA) Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Enis Peru ve çok sayıda davetli katıldı.

Bakan Soylu, milli gün dolayısıyla Katar Devletini ve halkını tebrik ederek, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu dostluk ve işbirliğinin önemine değindi.

Katar’ın, 2022 FIFA Dünya Kupası’nda uluslararası organizasyonu başarılı şekilde icra ettiğini belirten Soylu, Türk Polis Teşkilatından yaklaşık 2 bin 300 görevli ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden personelin yaklaşık 3 aydır Katar’da güvenlik desteği verdiğini söyledi.

Soylu, Katar’ı tebrik ederek, “Milyonlarca insana ev sahipliği yapıp bütün dünya kupaları içerisinde en az olayın yaşandığı, huzur, kardeşlik, spor centilmenliği içerisinde gerçekleştirdiği bir turnuvayı başarılı şekilde organize ettikleri için tebrik ediyorum ve kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

2022 FIFA Dünya Kupası’nın açılışında Kur’an-ı Kerim’in mesajının iletildiği törenin olağanüstü olduğunu ifade eden Soylu, “2023’te Cumhuriyet’imizin 100. yılının yanı sıra Türkiye-Katar diplomatik ilişkilerinin de 50. yılını kutlayacak olmaktan bahtiyarlık duyuyoruz. Bu yıl dönümünün, ikili ilişkilerimizin ulaştığı seviyeyi ve kardeşliğimizi vurgulayan ortak etkinlikler için de güzel bir vesile teşkil edeceğine inanıyoruz.” diye konuştu.

Bakan Soylu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da Katar’ın milli günü için tebrik ve selamlarını ileterek, final maçında Arjantin ve Fransa’ya başarılar diledi.