İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU: GENÇLERE HUZURLU BİR ÜLKE BIRAKMAK İSTİYORUZ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, gençlere huzurlu bir ülke bırakmak istediklerini belirterek, “Türkiye, yarına güçlü bir emanet bırakmaya çalışan bir ülke konumuna gelmiştir.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından düzenlenen “Yazımda Kardeşlik Var” projesinin Van’daki kapanış programı, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. 

İçişleri Bakanı Soylu, programda yaptığı konuşmada, programın, gençlerin yeniden özlerini keşfetmelerini ve anlamalarını sağlaması açısından önem taşıdığını söyledi. 

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfına anlamlı programdan dolayı teşekkür eden Soylu, ülkenin farklı illerinden gelen gençlerin burada oluşturduğu güzel arkadaşlıkları yarınlara taşıyacağını belirtti.

Programa katılan gençlerin buraya gelerek başka dünyaların da olduğunu görme fırsatı bulduğunu aktaran Soylu, şöyle devam etti:

“İnancımız bize bir şey söyler; ‘Her insan bir alemdir.’ Sizler de yepyeni insanlar, arkadaşlar, gençler gördünüz. Yeni alemler keşfettiniz. Biz 21. asrın başından itibaren bambaşka bir yolculuk yapıyoruz. Dün bize öğretilmeyenler, bir tarafta bırakılanlar, ‘Acaba geçmişte neler yapıldı; bu ülkenin, milletin tarihi ve kahramanlıkları nasıldı, biz nasıl bir millettik’, bütün bunları bir tarafa bırakmaya çalışanlara karşı buradayız. Kut’ül Amare’yi hangi şekliyle biliyorduk acaba? Çanakkale’de şehitliklerimiz hangi noktaydı? Dün bu coğrafyada yaşananlar, camilerimiz, vakıflarımız, külliyelerimiz, ecdadımızın bize bıraktıklarına ne kadar sahip çıkıyorduk? İpekyolu, Van’da bizim için bir ilçe miydi, yoksa insanlığı buluşturan, bir araya getiren, hem ekonomik hem kültürel hem de bizi tarihi anlamda dünyanın merkezi olmaya iten, medeniyetimizi anlamaya, bulunduğumuz coğrafyanın bizim için ne ifade ettiğini anlamaya, kültürleri birleştirmeye, tarihimize elimizi uzatmaya, kardeşlikleri bir araya getirmeye çalışan bir anlayış mıydı?”

Soylu, gençlere huzurlu bir ülke bırakmak istediklerinin altını çizerek, “Türkiye bugün varlığıyla, ayakta durmasıyla, adımlarını atmasıyla beraber, bunları sadece dünde bırakan değil, yarına, size güçlü bir şekilde emanet etmeye çalışan bir ülke konumuna gelmiştir.” ifadesini kullandı.

Ülkenin üzerinde kötü niyet besleyenlere “Durun, biz bugünün milleti değiliz, bizim kardeşliğimiz bugünün kardeşliği değil, binlerce yıldır bu topraklarda ve dünyada en anlamlı kardeşliği anlatmaya çalışıyoruz, biz bunun sahibiyiz” diyen bir kardeşlik Türkiyesini gençlere bırakmak istediklerini vurgulayan Soylu, Van’daki programa katılanların, gördükleri ve kendilerine anlatılanlar sayesinde büyük bir tecrübe ve bilgiyle döneceklerini belirtti.