İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Depremzedelere eşya yardımı yapılacak

Kahramanmaraş depreminin ardından hasarlı binalara girip eşyalarını taşıttıranlar olmuştu. Konuyla ilgili konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Hem AFAD hem de Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığımız eşya yardımını birlikte yapacaktır. 2-3 gün sonra eşya yardım miktarı açıklanacaktır” dedi.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 2 büyük depremin üzerinden 2 haftadan fazla zaman geçti.

Bu süre zarfında devletin bütün kurumları ve STK’lar depremzedelerin yaralarını sarmaya devam ediyor.

Binlerce canımızı kaybettiğimiz depremde, yine binlerce bina yıkıldı ya da hasar gördü.

“Eşya almak için kısa süreli olsa bile binalara girişler tamamen yasaklandı”

Hasar gören binalara girmek ise çok tehlikeli olmasına rağmen bu uyarıya uymayanlar olabiliyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Hatay’da Afet ve Acil Durum Koordinasyon Merkezi’nde yaptığı açıklamalarında, bu konuya değinerek şunları söyledi:

“Bu saatten sonra acil yıkılması gereken binalara her ne şartla olursa olsun girmek yasaktır. Eşya almak için kısa süreli olsa bile girişler tamamen yasaklandı. Dün akşamki depremler bize göstermiştir ki deprem hareketliliği devam ediyor. Bu riski ve sorumluluğu almamız doğru değildir.”

“2-3 gün sonra eşya yardım miktarı açıklanacaktır”

Depremzedelere eşya yardımı da yapılacağını açıklayan Bakan Soylu şöyle konuştu:

“Daha önceki uygulamalarımızda olduğu gibi hem AFAD hem de Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığımız eşya yardımını birlikte yapacaktır. 2-3 gün sonra eşya yardım miktarı açıklanacaktır. Her yıl yılbaşında miktarları revize ederiz ve revize ettiğimiz miktarlar üzerinden çalışma yaparız. İstişareler sonunda bu miktarı işletmeye başlatacağız.”

“Fahiş veya vatandaşı sıkıştırıcı bir kusur görülürse gereği yerine getirilecek”

Nakliye ve kiralardaki fahiş artışa ilişkin de konuşan Bakan Soylu şu ifadeleri kullandı:

“Bunun hesabını devlet de sorar Allah da. Burada insanlar canını zor kurtardı. Bunun üzerinden bir istismar yapmak kötülüktür. Bu konuda OHAL’in çerçevesinde gerekli talimatları verdik. Fahiş veya vatandaşı sıkıştırıcı bir kusur görülürse gereği yerine getirilecek. İlgili sivil kuruluşlarının, ilgili ticaret odalarının da bu tespiti yapması gerekir. Bu ahlaki bir meseledir. İşini iyi yapanlara da haksızlıktır. Ben meslek odalarının yerinde olsam, bunları tek tek tespit eder ve bir daha üye olmamalarını sağlardım. Keşke şöyle bir kanunlarımız olsa da ömür boyu ticaretten men edilseler. Öteki dünya korkusu yok olmuş insanlar, bu konudan istifade etmeye çalışıyorlar. Kiraların ciddi bir şekilde yükselmesi ayrı bir istismar. O enkaz altında saatlerce, günlerce kalıp Allah’ın lütfuyla hayatta kalanların ahı tutar. Bu paranın hiçbir hayrını görmezseniz. Bu kirayı artıranlar vicdan sahibi değillerdir. Çünkü bu 1 yıl boyunca hep birlikte yükleneceğimiz bir süreçtir. Bu sadece bir kanun meselesi değildir, etik meselesidir.”

“Hollanda’nın 3 büyüklüğündeki bir alana devlet hemen müdahale etmiştir”

Bakan Soylu sözlerinin devamında şöyle konuştu:

“Şunun altını çizerek söylüyorum, başka bir ülke bu depreme yakalansaydı, devlet ve milleti bu kadar kenetlenemezdi. Hollanda’nın 3 büyüklüğündeki bir alana devlet hemen müdahale etmiştir. Elbette eksik bulacaklardır. Onların belediyeleri AFAD’ın altındadır. Kimse vicdansızlık etmesin. 301 bin çadır dağıtıldı. Çadır sevkiyatımız devam ediyor. 2 ayın sonunda 100 bin konteyner şehirde yaşam başlayacaktır. Alımlar başlamıştır. Çalışmalar devam ediyor. Tüm kapasiteyle alan taranmaktadır.”

“Kiracılara 2 bin TL kira desteği veriyoruz”

Kiracılara kira desteği verileceğini belirten Bakan Soylu şunları söyledi:

“Konteyner şehirle ilgili bir şartlar dizinimi vardır. Elbette ki bu şehirlerin sosyal donatıları vardır. Eğer köylerde ihtiyaç olursa, evi de yıkılmışsa ve başka yere de gitmiyorsa, evinin önüne konteyner getirdiğimiz oldu. Kimler istifade edebilir? Birincisi yıkık ev sahibi olanlar, ağır hasarlı ve acil yıkılacak ev sahibi olanlar konteynırdan yaralanabilirler. Bu geçmişte de böyleydi şimdi de böyle. Fiilen evi yıkılan ve başka oturacak yeri olmayan, fiilen evi orta hasarlı olup oturabileceği evi olmayan, eğer yer kalırsa kiracılar. Burada 15 bin TL taşınma parası alınabilir. Şartlar da eskiden aynıydı. Kiracılara 2 bin TL kira desteği veriyoruz. Daha önce hiç böyle bir destek verilmedi.”

“Buradan siyaset çıkarmaya çalışanlar olacaktır”

Deprem üzerinden siyasi hesaplara girenler olacağını belirten Bakan Soylu şöyle konuştu:

“Biz sadece bir deprem yaşamadık. Çünkü bu deprem bölgesine gelenler, bunun depremle dahi izah edilemeyeceğini söylüyorlar. İki büyük deprem ve dün akşamki deprem alelade bir deprem değildir. Buradan siyaset çıkarmaya çalışanlar olacaktır. ‘Acaba buradan bir siyasal çıkar elde edebilir miyiz?’ diyenleri görüyoruz. Birileri eline kamera almışlar, birileri eline el feneri almış ‘nerede eksik görsem de kamuoyuna paylaşsam’ diye kovalıyorlar.”