İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU: BÜYÜKÇEKMECE’DE SEÇİME YÖNELİK YOLSUZLUK YAPILMIŞ

İçişleri Bakanı Soylu, Büyükçekmece’de seçim öncesi bazı seçmenlerin ikamet kayıtlarının değiştirildiği iddialarına ilişkin, “Bir suç var ortada. Bir yolsuzluk yapılmış ve seçime yönelik yolsuzluk yapılmış.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara’da gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Büyükçekmece’de seçim öncesi bazı seçmenlerin ikamet kayıtlarının değiştirildiği iddialarının hatırlatılması üzerine Soylu, şöyle konuştu:

“Bir suç var ortada. Bir yolsuzluk yapılmış ve seçime yönelik yolsuzluk yapılmış. Ben hayatımda 201 rakamının sıfır yazıldığı ve bunun üst üste olduğu hiçbir seçim görmedim. Türkiye’de böyle bir seçim yok.”

“Seçim tekrarlanmalı”

Soylu, “Bu seçimin bu tartışmadan yoksun bırakılabilmesi için, Sayın Bahçeli’ye katılıyorum, tekrarlanması bu tartışmaların seçilecek kişileri gölgede bırakmasını ortadan kaldıracaktır.” dedi.

“Yılbaşından bugüne 13 üst düzey terörist etkisiz hale getirdik”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bütün terör örgütlerinden sadece yılbaşından bugüne kadar 13, 2017 yılından bugüne kadar da toplam 259 üst düzey terörist etkisiz hale getirildi.” dedi.

Soylu, Türk Polis Teşkilatının 174’üncü kuruluş yıl dönümünü dolayısıyla bir otelde şehit yakını ve gazi aileleriyle yemekte bir araya geldi. Masaları tek tek dolaşan Soylu, şehit yakınları ve gazilerle bir süre sohbet etti.

Türkiye’nin her alanda büyük bir mesafe aldığını belirten Soylu, eskinin birçok tartışma konusunu geride bıraktıklarını söyledi.

Özellikle 15 Temmuz’dan sonra güvenlik noktasında çok farklı bir mücadelenin içine girdiklerini ifade eden Soylu, güvenlikle ilgili bütün meselelerde teyakkuz halinde olduklarını dile getirdi.

Soylu, kara sınır güvenliğinden denizlerdeki her türlü kaçakçılıkla mücadeleye, terörle mücadeleden uyuşturucu meselesine, organize suçlardan siber suçlarla mücadeleye, asayişten trafik güvenliğine kadar her noktada ciddi bir gayretin içinde olduklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bugün PKK bitme noktasına gelmiştir. Sıklıkla ifade ediyorum, dağlarda 700 civarında silahlı terörist kaldı. Mücadele ettiğimiz tüm terör örgütlerinin özellikle lider kadrolarına ciddi darbeler vurduk. DHKP-C’nin Türkiye içinde lider kadrosundan hiç kimse kalmadı. Bütün terör örgütlerinden sadece yılbaşından bugüne kadar 13, 2017 yılından bugüne kadar da toplam 259 üst düzey terörist etkisiz hale getirildi. Sadece yılbaşından bugüne kadar örgüte katılım 26, ikna edilerek adalete teslim edilen terörist sayısı ise 66’dır. 2017 yılından bugüne kadar etkisiz hale getirilen toplam PKK’lı terörist sayısı 3 bin 528’dir.”

Uyuşturucuyla da başarılı şekilde mücadele ettiklerine işaret eden Soylu, “Uyuşturucuyla mücadelede yılbaşından bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz tutuklama sayısı 6 bin 320’dir. 2017’de 21 bin 408, 2018’de 23 bin 134 tutuklama gerçekleştirdik. 2017-2018 arasında operasyon sayımızı yüzde 25 oranında arttırdık.” diye konuştu.

“29 bin 962 metruk binayı yıktık”

Bakan Soylu, uyuşturucu tacirlerinden torbacısına kadar ciddi bir saha baskısı uyguladıklarını, uyuşturucunun gençlere ulaşmasını zorlaştırdıklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Terör ve düzensiz göçle mücadelemiz de eş zamanlı olarak uyuşturucu meselesinde tesir gösterdi. Sadece maddenin gelişini değil, kullanım alanlarını da denetlemeye çalıştık. Özellikle metruk binalara hassasiyet gösterdik. 2018 yılında 59 bin 367 metruk bina tespit edilmişti, bunların 29 bin 962’sini yıktık, 8 bin 64’üne de yıkma kararı aldık. Tüm bu gayretlerimiz neticesinde 2017’de 941 olan uyuşturucuya bağlı ölümleri 2018 itibarıyla aralık ayı hariç 491’e çekmeyi başardık. Ayrıca teröre giden uyuşturucu paralarında da önemli ölçüde azalış elde ettik. Mesela asayiş noktasında hem mevcut polislerimizin gayreti hem de Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla yeniden ihya ettiğimiz çarşı ve mahalle bekçilerimizle beraber genel asayiş ve hırsızlık olaylarında da önemli düşüşler elde ettik. Ankara’da günlük evden hırsızlık ortalaması 2017 ortalaması 30-31’di. Geçtiğimiz mart ayında ortalama 6 ila 7 arasına geldi. Dünyada böyle bir rakam yoktur. Türkiye genelinde ise 2017 günlük ortalaması 281’di, mart ayı itibarıyla günlük ortalamamız 181’e düşmüştür.”

Trafikle ilgili aldıkları önlemleri anlatan Soylu, “Yine çok önemli başarı elde ettiğimiz bir alan, trafik güvenliğidir. 1 Ocak ve 7 Nisan arası dönemleri kıyasladığımızda geçen yıla göre ölümlü kaza sayısında yüzde 34, ölüm sayısında yüzde 42, yaralı sayısında da yüzde 15 azalış elde ettik.” ifadesini kullandı.

2018 yılının tamamında, 2017 yılına göre trafik kazası sonucu ölümlerde yüzde 10 azalış elde ettiklerine dikkati çeken Soylu, bu süreçte 744 hayat kurtardıklarını dile getirdi.