İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Beni yargılayacaksın, Apo’yu, Selo’yu serbest bırakacaksın

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “PKK’yla HDP’yle her türlü iş birliğini yapacaksınız. Ondan sonra da ‘Biz bunu yaptık mı yapmadık mı’ diye bir de bizi suçlayacaksınız. Oylarınızda ve milletvekilliğinizde onların imzası ve payı var. Bunu onlar da söylüyor, ben de söylüyorum, matematik de söylüyor. Millet İttifakı nasıl yüzde 50’yi yakalayacak?” dedi.

Bakan Soylu, AK Parti İstanbul İl Başkanlığınca başlatılan “Yüz Yüze 100 Gün” projesi kapsamında, AK Parti Silivri İlçe Başkanlığında partisinin üç kademe ilçe yönetimi, mahalle başkanları ve meclis üyeleri ile bir araya geldi.

Siyasetin, milletin dili, tercümesi ve özü olduğunu dile getiren Soylu, siyaseti farklılaştırmaya, başkalaştırmaya, küçümsemeye ve devre dışı bırakmaya çalışanların aslında milleti devre dışı bırakmak istediklerini söyledi.

İl Başkanlığınca düzenlenen “Yüz Yüze 100 Gün” projesinin milletin taleplerini gözden geçirebilmek adına atılan önemli bir adım olduğunu ifade eden Soylu, AK Parti’nin sadece bir değişim ve kalkınma partisi değil aynı zamanda devrim partisi olduğunu belirtti. Soylu, “21’inci asır başlarken karşı karşıya kaldığımız durumu hepimiz biliyoruz. Amerika’dan, Avrupa’dan parmak sallanan Türkiye vardı. Sınırlarımızın hemen dışında terörle mücadele yaptığımız zaman Avrupa’nın başkentleri dahil olmak üzere, Amerika’nın başkentlerinden ‘Sen ne yapıyorsun?’ diye uyarılan bir Türkiye vardı.” diye konuştu.

İstanbul’daki yatırımlara vurgu yaparak, İstanbul Havalimanı, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Marmaray gibi birçok hizmet olmasa kentin yaşanmaz olacağını kaydeden Soylu, şehir hastanelerinden üniversitelerine kadar Türkiye’de 20 yılda 100 yılın altyapısının oluşturulduğunu anlattı.

Türkiye’nin yaptığı devrimler karşısında ya yoksullukla karşı karşıya bırakılmaya çalışıldığını ya da bir takım fay hatlarının tetiklendiğini belirten Soylu, “Türklük, Kürtlük, Alevilik, Sünnilik, laiklik, anti laiklik diye bizim kendi adımıza bir kısmını zenginlik olarak değerlendirebileceğimiz fay hatlarını tetikleyerek bizi kendi kendimize enerjimizi kaybedeceğimiz bir alana doğru itmeye çalıştılar.” dedi.

Bakan Soylu, Türkiye’de 10 yılda bir darbe yapıldığına işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim ailelerimize, ‘Eğer çocuklarınızı siyasete sokarsanız, yani milletin sesini ifade ederseniz sonunuz Adnan Menderes gibi olur. İdam sehpasını görürsünüz.’ Hınçlarını alamadılar, rahmetli Özal’ı böyle tehdit ettiler. Hürriyet Gazetesi’nin 3 ayda bir, 6 ayda bir en sağ köşesinde, her zaman Adnan Menderes’in fotoğrafı bulunurdu. O mesaj hem millete hem de ülkeyi yönetenlere mesajdı. Bunların hepsini 20’nci yüzyıldan, bir daha gelmemek üzere, 21’inci yüzyıldan 20’nci yüzyıla iten AK Parti iktidarıdır. Darbeyi, yokluğu, yoksulluğu, geri kalmışlığı yenen, Doğu ve Batı arasındaki makus tarihi ortadan kaldıran, etrafımızdaki coğrafyada huzursuzluk varsa ona adım atmaya çalışan ve sessiz kalmayan da AK Parti iktidarıdır. Dolayısıyla millettir, siyasetin kendisidir, demokrasinin özüdür. Şimdi tahammül edemedikleri bu.”

“Beni yargılayacaksın, kimi serbest bırakacaksın?”

Bazı muhalefet milletvekillerinin “Yargılanacaksınız.” sözünü anımsatan Soylu, şunları kaydetti:

“Niye yargılanacağız kardeşim? Yargıladınız, Adnan Menderes’i siz astınız. Adnan Menderes’i Cumhuriyet Halk Partisinin kadroları ve bizatihi İnönü’nün kendisi astırmıştır. O darbeyi yapanların hiçbir zaman gücü yetmez. Amerika’yla Avrupa’yla beraber, ortak bir şekilde onu astırdılar. Bize ne demek istiyorlar? Hürriyet Gazetesi’nde 6 ayda bir koyamadıkları fotoğrafı, şimdi sözleriyle Meclis’te söylüyorlar. Tamam kardeşim, beni yargılayacaksın. Kimi serbest bırakacaksın? Apo’yu serbest bırakacaksın, söylüyorsun. Kimi serbest bırakacaksın? Selo’yu serbest bırakacaksın. Beni yargılayacaksın, ne yapacaksın? S-400’ü geri iade edeceksin. İHA’yla SİHA’ları kullanmayacaksın. Etrafındaki coğrafyaya sessiz kalacaksın. Türkiye’nin bugüne kadar ne büyük kalkınma hamlesi varsa hepsini geri alıp, bütün defteri kapatıp Türkiye’yi, eski Türkiye’de olduğu gibi geçmişe mahkum bırakacaksınız. Yargılayacaksanız PKK’yı, KCK’yı, PYD’yi, hem etrafımızdaki coğrafyaya hem de Türkiye’ye hakim etmeye çalışacaksınız. Bu çok net bir şekilde gözüküyor. Yargılayacaksınız da ne yapacaksınız? Büyükelçilerin talimat verdiği ‘şu adamı çıkaracaksınız’ dediği talimatları birebir yerine getireceksiniz. Bütün yapmak istedikleri bu.”

Bakan Soylu, AK Parti olarak sadece altyapı üzerine çalışma yapmadıklarını, Türkiye’nin etrafındaki coğrafyanın ve dünyanın da umudu olduklarını dile getirdi.

Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı’nı karşılaştıran Soylu, “Cumhur İttifakı idealler ittifakıdır. Yani Cumhur İttifakı sadece bir seçimin kazanılmasına yönelik bir araya gelmiş bir siyasi oluşum değildir. 2023 seçimini kazanalım, 2019’u, 2018’i diye bir araya gelmiş bir anlayış değildir. Tam tersi tarihimizin, medeniyetimizin, değerlerimizin, gelenek ve göreneklerimizin hamuruyla yoğurulmuş ve tarihin içerisinden gelen ve bize emanet bırakılan bütün mirasımıza sahip çıkan, aynı zamanda geleceği de kucaklayan bir anlayışın ta kendisidir. Birbirimize tenakuzumuz yoktur. Millet İttifakı’nın elbette birbirlerine tenakuzları vardır. Biri Doğu’dan konuşur, biri Batı’dan konuşur. Biri aşağıdan konuşur, biri yukarıdan konuşur. Masanın altında başkaları var, üstünde başkaları var. Büyükelçiler başka bir metin yazarlar, kendileri başka bir metin yazarlar. Galip gelen elbette ki büyükelçilerin metinleri olur. Bizim yerlilik ve millilik anlayışımız büyük bir gayretle devam eder, ötekiler de dışarıya el açan anlayışa büyük bir gayretle devam eder.” değerlendirmesinde bulundu.

Dünyadaki kriz zamanlarında dahi Türkiye’nin hedeflerinden vazgeçmediğini, her krizi kendi adına fırsata çeviren bir anlayışı ortaya koymaya çalıştığını vurgulayan Soylu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bilgeliği ve tecrübesi, Türkiye’nin gücünü, avantajlarını, dezavantajlarını iyi bir şekilde yönetebilme kabiliyeti olduğu için AK Parti’nin 21 yıldır ayakta durduğunu belirtti.

“AK Parti, Türkiye’nin üzerinden bu baskıyı kaldırmıştır”

İçişleri Bakanı Soylu, İstanbul, Ankara ve İzmir’de CHP’li belediyelerin hizmet yapmadığını, yapabilecek kabiliyetleri ve takatleri olmadığını ifade ederek, 1989-1994 yıllarında bunları gördüklerini ve milletin CHP’ye bir daha iktidar vermediğini kaydetti.

Bugün de bunu yaşadıklarını, tarihin tekerrür ettiğini söyleyen Soylu, şöyle devam etti:

“Geçmiş yıllarda hep aynısını yaptılar. Yokluklar, kıtlıklar, özgürlüklerin kısıtlanması… Bu ülkede insanları fişlediler, kıyafetlerini fişlediler, aile yaşantılarını fişlediler. Alevi veya Sünni diye fişlediler. Peki fişlediğiniz, kısıtladığınız insanlar özgür olmazlarsa, kendilerini ifade edemezlerse, özgüvenleri olmazsa neye katkı koyabilirler? Ötekisi olmaya mahkum olurlar. AK Parti Türkiye’nin üzerinden bu örtüyü kaldırmıştır. Türkiye’nin üzerinden bu baskıyı kaldırmıştır ve kaldırmaya devam etmektedir. Biz daha yolun başlangıcındayız. Onun için 2023 seçimleri, 2053 seçimlerinin işarıdır, işaretçisidir. 2071’in işarıdır, işaretçisidir. Çok çalışmalıyız, millet çalışanın yanındadır.”

Milletin her şeyi en iyi gören, anlayan ve bilen olduğunu vurgulayan Soylu, millete karşı yanlışları, ihanetleri, yarı yolda bırakan bir anlayışları olmadığını, kendi hevesleri, makam ve çıkarları için ülkenin anlayışını ve iradesini başkalarına devretmediklerini, milletin de bunu bildiğini söyledi.

Bakan Soylu, milletle beraber olacaklarını ve milletin söylediklerinin tamamını zihinlerine kazıyacaklarını belirterek, “2023 sonrası Türkiye’nin gelecek vizyonunu, gelecek politikasını hem tecrübelerimizle hem de milletimizin bize söyledikleriyle yeniden bina edip, Türkiye’nin geleceğine güçlü adımlarla gideceğiz.” dedi.

Muhalefetin kendilerine ait bir değerlendirmesi, bakışı ve değerlerine ait bir saygısı olmadığını söyleyen Soylu, şunları kaydetti:

“Onlar kazanmak için her yolu mübah gören bir kimliksiz yolun yolcularıdır. Açık ve net. Bunun Akşener’i de öyle, Kılıçdaroğlu’su da öyle, bunun diğerleri de aynı şekilde öyledir. Nereden gelirse… Amerikan’dan mı gelir, eyvallah. PKK’dan, HDP’den mi gelir, eyvallah. Siz kaç puansınız ki bir araya geliyorsunuz, kaç puanı topluyorsunuz ki yüzde 50’yi aşacaksınız? Matematik belli. HDP ve PKK… Kadın Meclis’te söylemedi mi? ‘Bizim oylarımızla burada oturuyorsunuz’ demedi mi? Akşener bana oradan laf yetiştiriyor; ‘İçişleri Bakanı, onlarla sözleşme imzaladı diye beni suçluyor.’ dedi. Evet, 2018 seçimlerinde söyledim. Benim söylediğimi Meclis tutanaklarında, PKK HDP milletvekili çıkıp söylemedi mi? Söyledi. Allah, masa altında bu ülkeye ihanet sözleşmesi kimseye imzalatmasın. Allah bize öyle gün göstermesin. PKK’yla HDP’yle her türlü iş birliğini yapacaksınız. Ondan sonra da ‘Biz bunu yaptık mı yapmadık mı’ diye bir de bizi suçlayacaksınız. Oylarınızda ve milletvekilliğinizde onların imzası ve payı var. Bunu onlar da söylüyor, ben de söylüyorum, matematik de söylüyor. Millet İttifakı nasıl yüzde 50’yi yakalayacak? Üst üste koyuyorsunuz, nasıl yakalayacak?”

Bakan Soylu’nun konuşmasının ardından AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ve Silivri İlçe Başkanı Mutlu Bozoğlu da konuşma yaptı.