İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: ‘Bayrama kadar 10 ilde enkaz kalkmış olacak’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CNN TÜRK’te Özel Haberler Şefi Fulya Öztürk’ün sorularını yanıtladı. Bakan Soylu, sağlık durumuna ilişkin ve deprem bölgesindeki son durumla ilgili soruları yanıtladı. Depremden etkilenen Hatay dışındaki 10 ilde Ramazan Bayramı’na kadar enkazların kaldırılacağını açıklayan Bakan Soylu, “Enkaz kaldırıldığında Antakya’nın yüzde 75’i-80’i boş arsa olacak” dedi.

İçişleri İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CNN TÜRK’e özel açıklamalarda bulundu. Sağlık sorunlarıyla ilgili ilk kez konuşan Bakan Soylu, deprem bölgesindeki enkaz kaldırma çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

İşte Bakan Soylu’nun açıklamalarından satır başları:

Allah herkese sağlık versin, her şeyin başı sağlık tabii. Geçen gün fizik tedavimi yapan bir arkadaş var, Kahramanmaraş’ta, yaşın kaç dedim 37, dedim ki 38 yıldır bu benim arkadaşım. 15 yaşından beri bel fıtığım var, iyice kötüleşti. Bazen soğuktan… Şanlıurfa’da sel olunca, biraz da ayakları ıslanınca insanın etkiliyor, soğuk da aldık galiba. Kontrol edemediğimiz bir durum söz konusu oldu. Ama şu anda biraz daha iyiyim, iyi bir durumdayım. Benim rahmetli büyük ninem vardı, babamın babaannesi. Bu hastalıkların büyük bölümü genetik zaten. Bakmak lazım, spor yapmak lazım. Öyle bir imkanımız da yok. Kahramanmaraş’ta fizik tedavi görüyorum.

“EN BÜYÜK YIKIM HATAY’DA”

Bu deprem bölgesinin en büyük yıkımı burada. Oran olarak da sayı olarak da burada. Hem binaların büyüklüğü açısından hem de bina sayısı açısından da burada. Şu anda burada 21 bin 300 yıkık ve acil yıkılacak bina var. Şu ana kadar, biliyorsunuz diğer illere nazaran burada farklı bir yöntemimiz var, biz geceleyin de burada yıkım yapıyoruz. Hem yıkım hem taşıma yapıyoruz. İlk önce 2 bin kamyondan başladık günlük. Sonra 4 bin, sonra 6 bine çıktık. Bugün 12 bin 812 bin 900’e çıktı. Hedefimiz 13 bindi. Biz 13 bin kamyonla günlük, sürdürülebilir kılarsak… Zannediyorum şu anda yüzde 40’ı bitmiş burada. Ama tekrar söyleyeyim bir yanılgı olmasın; Acil yıkılacak ve yıkık olanların taşınması ve kaldırılması yüzde 40’ı bitti.

“10 İLDE ENKAZ BAYRAMA KADAR KALKACAK”

Ramazan Bayramı’na kadar diğer illeri bitireceğiz Allah’ın izniyle. Ancak Hatay’ı Antakya’yı zannediyorum Ramazan Bayramı’ndan sonraki bir hafta veya 10 gün içerisinde tamamlamış olacağız.

Buranın 10 günlük karşı karşıya kaldığı yıkımın büyüklüğünden dolayı diğerlerinden geri bir takvimi var. Hep o takvimde gidiyoruz. Hem afetin büyüklüğü açısından hem de yıkımın etkisi açısından. Zannediyorum ki Ramazan Bayramı’ndan sonra 10 gün içerisinde buradaki bir bölüm biter. Ama ondan sonra bir bölüm daha var. Ağır yıkılacak binalar. Her enkazın her ilde enkazı yöneten bir ekibiz var. Özellikle kamu kurumlarının yaptığı bir bölüm var. Karayolları, DSİ, Orman ve kısmen belediyeler. Bir deözel sektöre ihale ettiğimiz bölümler var, ki o daha büyük bir bölüm. Yüzde 80’e 20’lik oran şu anda. Arkadaşlarımız çok titiz çalışıyorlar. Her gün kapasite yükseltiyorlar.

“ENKAZ KALKINCA ANTAKYA’NIN YÜZDE 75’İ-80’İ BOŞ ARSA OLACAK”

Bu tabii ilk bölüm. Acil yıkılacak ve yıkılmış binaların enkazı. Diyelim 100 parça var, biz 30’unu kaldırıyoruz. Bir de 70’i var. Bu bittikten sonra 3 aylık periyodumuz daha var. Göreceksiniz Hatay’ın yüzde 75’i , Antakya’nın yüzde 75’i-80’i olmayacak. Tamamen boş arsa olacak.

“SİYASETTE KIRGINLIK OLMAZ”

Tarihin en önemli seçimine gidiyoruz. Buradaki konsantrasyonumuz seçim değil, deprem. Bu kadar iş varken, günlük tartışmalara giremeyiz. Ben bir partinin mensubuyum. Ben çok genç yaşlarda genel başkanlık yaptım. AK Parti’de genel başkan yardımcılığı yaptım. Siyasetin kendine ait kuralları vardır. Bu kurallar işler. Parti ne karar verirse biz o karara uyarız. Siyasette kırgınlık olmaz.

BAKAN SOYLU’DAN ADIYAMAN’DA AÇIKLAMALAR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adıyaman’da Afet Koordinasyon Merkezinde açıklamalarda bulundu.

Bakan Soylu şu ifadeleri kullandı:

En önemli meselelerden biri enkazdır. Tüm deprem bölgesinde acil yıkılması gereken bina 56 bin 127 idi. Biz bunun 24 bin 100’ünü bitirdik. Hacim olarak bu yüzde 60 yapıyor. Bunun ötesinde Adıyaman’a yönelik enkazın yüzde 64’ü kaldırıldı. Adıyaman genel ortalamada ilerde. Bütün bu çalışmaları büyük bir gayretle yürütüyoruz. Vatandaşlarımıza şunu söylemek istiyoruz, işlerimiz bitmeden buradan çıkmayacağız.

Ramazan’a girdik. Kahvaltılık istemiştik. Elbette ki biz yardım yapıyoruz. Yine aynı şeyleri söylüyorum. Vatandaşımıza gerek hijyen ve temizlik açısından eksiklik hissettirmemeye çalışıyoruz. Ne yapılması gerekiyorsa el birliğiyle yapıyoruz. Eksik olur mu olur. Onları da tamamlamak için büyük bir gayret ortaya koyuyoruz. Allah yardımcımız olsun.