İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU: 2 YILDA 3 BİN 333 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “2 yılda 3 bin 333 terörist etkisiz hale getirildi. 3 bin 99 sığınak ve barınak imha edildi.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Burada ilk kez söylüyorum. DHKP/C’nin üst düzey yöneticisi, çok uzun yıllardan beri eğer Türkiye ise ya ölüdür ya da tutukludur.” dedi.

Bakan Soylu, Karadeniz Vakfı’nın organize ettiği Karadeniz İş Adamları ve STK Temsilcileri Buluşması’nda, Türkiye’nin demokrasiyi hak eden dünyadaki ender ülkelerden bir tanesi olduğunu söyledi.

Türkiye’nin demokrasi konusunda çok bedel ödediğini belirten Soylu, “Türkiye, her 10 yılda bir darbe ile karşılaştı. Darbe yapanları, başka işlerle değil, kumpaslarla, tezgahlarda değil, siyasal iradesiyle mağlup etti ve Türkiye, darbeler tarihini demokrasi ile yenen dünyadaki nadir ülkelerden biridir.” diye konuştu.

“3 bin 333 PKK’lı etkisiz hale getirmişiz”

Terörle mücadele operasyonları hakkında bilgi veren Soylu, “Bizi terörle uğraştırıyorlar. İki yılda toplam 3 bin 333 PKK’lı etkisiz hale getirmişiz. Bütün alana yayılmış durumdayız. 2 yılda toplam 3 bin 99 sığınak ve barınak imha ettik. Tonlarca silah, mühimmat, gıda, yiyecek, bütün bunları… Şehirde, kırsalda bir tarafta insansız hava araçları, bir taraftan insansız hava araçları, bir taraftan evlatlarımız var, bütün alanı kapladık. Demek yapılabiliyormuş, demek gerçekleştirilebiliyormuş, demek ortaya konulabiliyormuş.” ifadelerini kullandı.

Terör örgütü DHKP/C’den kırsalda bir tek kişi kalmadığının altını çizen Soylu, teröristlerin kırsalda tasfiye edildiğini dile getirdi.

Soylu, “Burada ilk kez söylüyorum. DHKP/C’nin üst düzey yöneticisi, çok uzun yıllardan beri eğer Türkiye ise ya ölüdür ya da tutukludur.” dedi.

“350 PKK’lıyı ikna metodu ile teslim aldık”

İki yılda 800’ün üzerinde PKK’lının teslim olduğunu vurgulayan Soylu, şunları kaydetti:

“İki yılda 800’ün üzerinde PKK’lı teslim oldu. Biz bunun 350’sini ikna metodu ile teslim aldık. Binin üzerinde PKK’lı ailelerle jandarma ve polis arkadaşlarımız birebir irtibat halindeler. ‘Evladınızı çağırın, adalete teslim olsunlar.’ PKK’ya katılanın iki katı kadar bizim onlardan ikna ile aldığımız. Bu, şu demektir, örgütü çözüyorsunuz.”

“CHP, PKK’ya ve DHKP/C’ye kolunu kaptırmıştır”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “DHKP/C ile PKK’ya kolunu kaptıran bir daha hiçbir şekilde iflah olmaz. Bu açık ve nettir. Cumhuriyet Halk Partisi, PKK’ya kolunu kaptırmıştır, DHKP/C’ye kolunu kaptırmıştır, iflah olması mümkün değildir.” dedi.

Bakan Soylu, Sarıyer’deki Karadeniz İş Adamları ve STK Temsilcileri Buluşması’nda yaptığı konuşmada, katılımcılara “Sarıyer’e, PKK’yı ve terör örgütlerini bulaştırmayın.” diye seslendi.

CHP’yi eleştiren Soylu, “Bu 5 yıl CHP’de çok farklı olur. Bunu çok net söylüyorum. Terörü 24 saat yaşayan bir adam olarak söylüyorum. DHKP/C ile PKK’ya kolunu kaptıran bir daha hiçbir şekilde iflah olmaz. Bu kadar açık ve nettir. Cumhuriyet Halk Partisi, PKK’ya kolunu kaptırmıştır, DHKP/C’ye kolunu kaptırmıştır, iflah olması mümkün değildir.” diye konuştu.

“Büyükşehir belediyelerini dağa adam götürme merkezi olarak kullanırlar”

Soylu, “Çok net söylüyorum; İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyelerini dağa adam götürme merkezi olarak kullanırlar, kimsenin de ruhu duymaz. Biz söyleriz, bize de ‘iftira atıyor’ derler o zaman. Bu kadar açık ve net.” ifadelerini kullandı.

Terör örgütlerinin Türkiye’yi ele geçirme planlarına değinen Soylu, şunları kaydetti:

“15 Temmuz’da bütün güçleri ve planları yapanlar, bu ülkeyi ele geçirmeye çalıştı. Eğer Allah kalplerimize güç, irade, feraset, Cumhurbaşkanımıza irade, feraset, o cesareti vermeseydi, bilmenizi istiyorum ki teslim olmuş, gitmiştik, bitmişti bu iş. Kimse benden bu konuda acıma beklemesin. 15 Temmuz akşamı, bizim hepimizi bitirecekti.”