İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: “15 Temmuz’u asla sulandıramazlar”

İçişleri Bakanı Soylu, Ankara Emniyet Müdürlüğündeki 15 Temmuz anma programında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu, “Bize bu ihaneti yapanları asla affedecek değiliz. Kiminle kucaklaşırlarsa kucaklaşsınlar, kimden helallik isterlerse istesinler bunları tekrar aramıza alacak değiliz. Mezarları dahi bu topraklara layık olamayacaktır. 15 Temmuz’u asla sulandıramazlar, bizimle asla kucaklaşamazlar. Onları el altından affettirmeye çalışanlara sesleniyorum, bu millet bunun hesabını size soracaktır” dedi.

15 Temmuz hain darbe girişimi esnasında 7 şehit veren ve polislerin alçaklara karşı kahramanca mücadele verdiği Ankara Emniyet Müdürlüğünde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü dolayısıyla bir anma programı düzenlendi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü, darbecilere karşı yürütülen operasyonların merkezi konumunda yer alıyordu. FETÖ’cü hainler Ankara Emniyeti’ni ele geçirmek için tank, helikopter ve savaş uçaklarıyla saldırıya geçti. Akıncı Üstünden havalanan iki F-16 uçağı bombalı saldırı gerçekleştirdi. Hainlerin saldırısı sonucu 7 polis şehadet şerbetini içti. Ankara Emniyet Müdürlüğü önünde zırhlı araçları durdurmaya çalışan halka darbeciler saldırı gerçekleşmesi sonucu 6 vatandaş şehit düştü.

BOMBALAMA SONUCU YARIM ASIRLIK HİZMET BİNASI YIKILDI

Darbe girişimi gecesinde uçak ve helikopterden açılan ateş ile atılan bomba sonucu hasar gören Ankara Emniyetinin 51 yıllık 10 katlı hizmet binası yıkıldı. 15 Temmuz 2016’nın üzerinden geçen yıllarda Ankara Emniyet Müdürlüğü yaralarını sardı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla 10 kat yerine 7 kat olarak inşa edilen ve eski binaya oranla daha geniş kullanım alanına sahip binada, ferah çalışma ofisleri ve nezarethanelerin yanı sıra yemekhane ile sosyal alanlar da yer alıyor.

15 Temmuz hain darbe girişimi esnasında 7 şehit veren ve polislerin alçaklara karşı kahramanca mücadele verdiği Ankara Emniyet Müdürlüğünde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü dolayısıyla bir anma programı düzenlendi.

Şehit aileleri ve gazilerimizin iştirak ettiği programa, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakan Yardımcıları Mehmet Ersoy, İsmail Çataklı, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve 15 Temmuz gazisi Turgut Aslan, Ankara Valisi Vasip Şahin, Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz, çok sayıda teşkilat personeli ve vatandaş da katıldı.

Ahmet Hamdi Akseki Camisi Müezzini Fatih Derdiyok, Kur’an-ı Kerim okudu. Ankara Müftüsü Hasan Çınar, Ankara’da tüm camiler ve Kur’an kurslarında şehitler için okunan 3 bin 700 hatmin duasını yaptı.

TEK TEK ŞEHİTLERİN İSİMLERİNİ OKUNDU

Ankara Emniyet Müdürlüğünde 13, Gölbaşı Özel Hareket Dairesi Başkanlığında 44, Genelkurmay Başkanlığı önü, Kahramankazan ve TÜRKSAT’ta daha birçok kişinin şehit ve gazi olduğunu hatırlattı. Her sene olduğu gibi bu yıl da şehitler için yoklama ile tek tek şehitlerin isimlerini okudu. Törendekiler “Burada” yanıtını verdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara Emniyet Müdürlüğü binasına her baktıklarında 15 Temmuz’da yaşananları hatırladıkların belirterek FETÖ’nün ihanetinin Türkiye’ye zarar vermediğini aksine daha da güçlenmesine vesile olduğunu söyledi.