İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU’DAN ‘GÖREVLENDİRME’ AÇIKLAMASI

İçişleri Bakanı Soylu, “Demek ki paralar terör örgütüne değil de vatandaşımızın hizmetine gidiyorsa yol da çocuk parkı da oluyor. 50 yıl su bekleyen ilçelerimize su da geliyor, kanalizasyon hizmetleri de yapılıyor.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, görevlendirme yapılan belediyelerin hizmetlerine ilişkin, “Demek ki paralar terör örgütüne değil de vatandaşımızın hizmetine gidiyorsa yol da çocuk parkı da oluyor. 50 yıl su bekleyen ilçelerimize su da geliyor, kanalizasyon hizmetleri de yapılıyor.” dedi.

Bazı temas ve açılışlara katılmak üzere Siirt’te bulunan Soylu, Gaziantep’in Şahinbey Belediyesinin desteğiyle 14 bin metrekare alan üzerinde yapılan ve 109 oyun grubunun yer aldığı Çocuk Dünyası Parkı’nın açılışına katıldı.

Soylu, açılışta yaptığı konuşmada, bu parkın bütün estetiğiyle beraber Siirt’e çok yakıştığını söyledi.

Belediye başkan vekili olarak görevlendirilen vali, vali yardımcıları ve kaymakamlarla, yaptıkları hizmetler konusunda sürekli görüştüklerini aktaran Soylu, şöyle devam etti:

“Bugün burada yaptıkları asfalt yollarla, sosyal merkezlerle, hizmetlerle ve bugün burada yapmış oldukları su ve kanalizasyon, altyapı yatırım ve projeleriyle Eruh Belediyesinden Tillo Belediyesine, Kayabağlar’dan Veysel Karani Belediyesine kadar inanınız çok güzel hizmetlerin altına imza atıyorlar. Demek ki paralar terör örgütüne değil de vatandaşımızın hizmetine gidiyorsa yol da çocuk parkı da oluyor. 50 yıl su bekleyen ilçelerimize su da geliyor kanalizasyon hizmetleri de yapılıyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın selamını iletti
Bakan Soylu, konuşması sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisini aradığını ve Siirtlilere selam gönderdiğini belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanımıza burada Şahinbey Belediyesinin yaptığı bir parkta açılış yapmakta olduğumuzu söyleyince Siirtli hemşehrilerine, çocuklara, annelere, babalara selamlarını iletti. Benim üzerimde bir yüktür, size Cumhurbaşkanımızın selamlarını iletiyorum.” dedi.

Soylu, yapılan çalışmaların kardeşliğin bir göstergesi olduğunu vurguladı.

“Biz Anadoluyuz” projesi

Bakan Soylu, İçişleri Bakanlığınca “Biz Anadoluyuz” projesini başlattıklarını, bu kapsamda Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden 50 bin çocuğun valiler tarafından misafir edileceğini aktardı.

Soylu, “Vali amcalarınız, teyzeleriniz, ablalarınız inşallah sizleri misafir edecekler. Doğu ve Güneydoğu Anadolu vilayetlerinde 50 bin çocuğumuzu bir yıl içerisinde kendi vilayetlerine davet edecekler, orada onları misafir edecekler. Oranın tarihi, kültürel ve turistik yerleriyle onları buluşturacaklar ve onları bir taraftan oradaki çocuklarımızla kaynaştıracaklar.” ifadesini kullandı.

Bugüne kadar Türkiye’nin kardeşliğini bozmak, ülkenin terörle anılmasını, istikametini ve hedeflerini bozmak isteyenlerin bunu beceremediğini ifade eden Soylu, terör örgütlerine, ülkeyi dışarıdan bozmak isteyenlere inat hizmetlerle, birlik, beraberlikle geleceğimizi ortaya koyduklarını anlatarak, şunları kaydetti:

“Hiç merak etmeyin 2023, 2053, 2071’de bizimdir. Hiç merak etmeyin. Zengin, özgür bir ülke olacağız. Hiç merak etmeyin, huzurun, hürriyetin, özgürlüğün, barışın, kardeşliğin bir taraftan da zenginleşmenin, üretimin, büyümenin adımlarını hep beraber atacağız. Size güzel bir ülke emanet edeceğiz. Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın önderliğinde size bütün dünyanın imrenerek izlediği bir ülke emanet edeceğiz.”

“Terör örgütü çocukları anne ve baba sevgisinden mahrum bırakıyor”

Bakan Soylu, terör örgütünün çocukları anne ve babalarının sevgisinden mahrum bıraktığını belirterek, şöyle konuştu:

“Bir şeye hep içim kahroldu. 14-15 yaşında kızlarımızı, annelerinin sevgiye en çok ihtiyacı olduğu dönemde aldılar, terörün kucağına ittiler. Onları Kandil’le götürdüler. Onlardan bir terörist, onlardan bu ülkede annelerinin ve babalarının sevgilerinden yoksun ve mahrum bırakan bir insan oluşturmak istediler. Sabahtan akşama kadar yorulan babasını eve geldiğinde kızından mahrum bıraktılar. Annesinden, babasından mahrum bıraktılar. Evin duvarlarına boş gözlerle bakmasına sebebiyet verdiler.”

Soylu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ve Başbakan Binali Yıldırım’ın görevlendirmesiyle yaklaşık bir yıldır İçişleri Bakanlığı görevini yürüttüğünü anımsatarak, “Bilmenizi istiyorum ben insanım, bir aile reisiyim, bir babayım. Eşimle beraber nasıl çocuklarınıza bakıyorsanız aynı hasretle aynı gözlerle çocuklarımıza bakıyoruz. Bilmenizi istiyorum ki ne zaman dağa genç bir kızımızın çıktığını duyunca içim parçalanıyor. Bilmenizi isterim, ocak ayından bugüne kadar terör örgütleri yaptığımız mücadeleyle baskısını milletimizin üzerinde azaltmak zorunda kaldılar.” ifadesini kullandı.

Terör örgütünün tarihinin en büyük düşük katılımıyla karşı karşıya kaldığına dikkati çeken Soylu, haziranda 3, temmuz ve ağustos aylarında ise sadece 2’şer kişiyi dağa götürebildiğini, bunun da terör örgütü için bir felaket olduğunu vurguladı.

Uyguladıkları siyaset, terörle mücadele kararlılıkları ve milletin desteğinin ciddi şekilde karşılığını bulduğunu belirten Soylu, şunları kaydetti:

“Sizi mahcup etmeyeceğiz, bize itimat edin, güvenin. Çocuklarınızı dağa götürüp onları ölüm makinesi yapmaya çalışanlara hesabı tek tek sormazsak namerdiz, namerdiz, namerdiz. O çocukları hep birlikte geleceğe taşıyacağız. Onların yerleri buralar, oyun parkları. Onların yerleri öğretmenlerimizin yanı. Onların yerleri Kur’an-ı Kerim’i öğreneceği camilerimizdeki imamlarımızın ve hocalarımızın yanı, onların yerleri üniversiteler, laboratuvarlar. Terör bitecek, işsizlik azalacak, çocuklarımızın her biri hayalleri ve idealleriyle buluşacak, buralar fabrika dolacak, anneler evlatlarını okula gönderdiğinde onlara inat rahat edecek.”

Soylu, Türkiye’nin adının terörle anılmasını ortadan kaldıracaklarını sözlerine ekledi.

Bakan Soylu, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’ndan kentte bir Çocuk Dünyası Parkı daha yapılması sözünü aldı.

Yerini çocuklara verdi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kendisinin yanına gelen çocuklarla yakından ilgilendi, onlarla fotoğraf çektirdi.

Bir çocuğun kendisine hediye ettiği Türk bayrağını alan Soylu, konuşmak üzere kürsüye çıktığında yerini çocuklara bıraktı.

Soylu’nun eşi Hamdiye Soylu da çocuklarla yakından ilgilendi.

Açılışı yapılan parkta incelemede bulunan Soylu, çocuklarla bir süre salıncağa bindi.

Törene, Siirt Valisi Ali Fuat Atik, Siirt Belediye Başkan Vekili Ceyhun Dilşad Taşkın, AK Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu üyeleri Ethem Sancak ve Zeynep Alkış, AK Parti Siirt Milletvekili Yasin Aktay, AK Parti Gaziantep Milletvekili Abdülkadir Yüksel, Emniyet Müdürü Mustafa Tokyay, İl Jandarma Komutanı Albay Kemal Benek, il protokolü ve vatandaşlar katıldı.