İçişleri Bakanı Soylu’dan 28 belediyenin yönetimine ilişkin açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “KHK’nın verdiği yetkiyle 15 gün içerisinde 28 belediyenin yönetimi teröristlerde değil, 28 belediyenin yönetimi Kandil’in talimatıyla değil şu ay yıldızlı bayrağı kendi gönlüne sindirmiş insanların yönetimiyle devam edecektir.” dedi.

İçişleri Bakanı Soylu, Gölbaşı’ndaki Polis Akademisi Kampüsü’nde komiser yardımcısı adaylarının mezuniyeti için düzenlenen törendeki konuşmasında, Güneydoğu’da terör üzerinden hakimiyet kurmaya çalışanlar olduğunu belirterek şöyle devam etti:
“Kamuyu, kamu görevlilerini, belediyeleri kullanarak, özellikle altını çizmek istiyorum, terör örgütüne yardım ve yataklık yapmaya çalışıyorlar. Kimse buna sessiz kalacağımızı düşünmesin. Eğer egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğuna inanıyorsak, bu inancı ortaya koyuyorsak, eğer irademiz ve kararlılığımız buysa, eğer bu egemenlik konusunda millet sandığa gidip iradesiyle oyunu kullanıyorsa ve belediye başkanı seçiyorsa, bu belediye başkanı Kandil’in emrinde oluyorsa, bu belediye başkanının yanında sözde eş başkanla birlikte, sözde terör örgütünün komiserleriyle birlikte milletin verdiği vergi, milletin ortaya koyduğu kutsal oy istismar ediliyor, demokrasi istismar ediliyorsa o belediye bizim belediyemiz değildir ve bir gün bile orada görevde duramaz.”

Eline silah alıp terör örgütüyle beraber millete, askere ve polise kurşun sıkanların demokrasiyi öğretemeyeceğini aktaran Soylu, “Orada çalışanların aldıkları maaşlara tenezzül edip, o maaşların yüzde 80’nini Kandil’e, terör örgütlerine gönderenlerden hesap sormak, bizim, milletimizin bize verdiği talimattır.” dedi.

İnsan hakları temsilcilerine ve uluslararası sendikalara seslenen Soylu, “Ne zamandan beri bir terör örgütü orada yaşayan, çalışan insanların alın terini gasbedip terör örgütüne gönderiyor? Ne zamandan beri bu oluyor? Orada söz, laf üretmeye çalışanlara ve bunun üzerinden demokrasi tanımını değiştirmeye çalışanlara söylüyorum, demokrasi böyle bir şey değildir.” şeklinde konuştu.

Vergi ödemenin en kutsal görev olduğunu vurgulayan BakanSoylu, “Vergisini verip hizmet bekliyor ama o hizmet yerine silaha, teröriste ve Türkiye’mizi bölmeye, parçalamaya, başkalarına uşaklık yapmaya yönelik bir anlayışa sevk ediliyorsa, bize verilen görev bunu ortadan kaldırmaktır.” değerlendirmesini yaptı.

Bunun için çalışmalar yapıldığını ifade eden Soylu, şunları söyledi:
“Bize Kanun Hükmünde Kararnamenin verdiği yetkiyle 15 gün içerisinde 28 belediyenin yönetimi teröristlerde değil, 28 belediyenin yönetimi Kandil’in talimatıyla değil, şu ay yıldızlı bayrağı kendi gönlüne sindirmiş insanların yönetimiyle devam edecektir. Herkesin böyle bilmesini isteriz. Sadece Doğu ve Güneydoğu’da değil, Türkiye’nin hangi noktasında olursa olsun, teröre bulaşmış, sadece PKK, KCK, Kandil terörüne değil, FETÖ terörüne de bulaşmış tüm belediyeler için de aynı şey geçerlidir.”

Soylu, milletin akşam yastığa kafasını rahat koyup rahat uyuyabileceği ve sabah huzur ve güven içerisinde uyanabileceği bir Türkiye için çalışacaklarını kaydetti.