İçişleri Bakanı Soylu: Türkiye tesadüflerle yönetilmemektedir

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bizim karşı karşıya kaldığımız en temel sorunların başında, farklılıklarımız üzerinden ayrılıklar üretmeye çalışılmasıdır. Bu konuda dikkatli olmalıyız” dedi.

Soylu, Adıyaman’daki sivil toplum örgütü temsilcileri ve kanaat önderleriyle Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı yerleşkesinde akşam yemeğinde buluştu.

Bakan Soylu, buradaki konuşmasında, insan kaynaklarının gelecekte şehirleşmenin en önemli belirleyici unsurlarından olacağını söyledi.

Her 3 kişinden birinin gelecekte 60 yaş üzeri olacağını, bunun da yönetilebilir bir durum olmadığını ifade eden Bakan Soylu, “Sürekli başka ülkelerin genç nüfusuna bağımlı olan bir Avrupa. Bu güç dolayısıyla Doğu’ya kayacak. Bu güç, vinçle alınıp başka bir yere konulamaz. Dolayısıyla bu sirkülasyon modern İpek Yolu’ndan geçerli olacak. O yüzden Türkiye’nin önemi bir kez daha artıyor. Modern İpek Yolu’nun güzergahı Türkiye üzerinden olacak. Anadolu ve Türkiye, bugün sahip olduğumuz bir güç değil, tarihten gelen bir güçtür.” dedi.

Türkiye’nin enerji transferi konusunda da benzer bir öneme sahip olduğunu aktaran Soylu, Türkiye’nin yeniden dirilip dünyaya yeniden varlığını hissettirmek istediği her zamanda da önemli konumunun da etkisiyle sürekli yavaşlatılmaya çalışıldığını vurguladı.

Türkiye coğrafi önemini “Biz, dünyanın en pahalı arazisinde oturuyoruz” diye nitelendiren Bakan Soylu, “Bunlar hep zenginliğimizin sonucudur. Bu toprakları ve insanları tanımak lazım. Bizim karşı karşıya kaldığımız en temel sorunların başında, farklılıklarımız üzerinden ayrılıklar üretmeye çalışılmasıdır. Bu konuda dikkatli olmalıyız.” diye konuştu.

Soylu, Türkiye’nin genç nüfusunun önemine işaret ederek, gençliğin doğru yönlendirilmesi, dünyanın en iyi doktor, mühendis, bilim adamı, girişimci, ara elemanının bu topraklardan yetiştirilmesine katkı sağlamak için ülkenin farklı bölgelerinde üniversiteler kurduklarını anımsattı.

Türkiye’nin kurulu bulunduğu topraklarda farklı din, inanç, mezhep ve ırkın bir arada yaşadığını hatırlatan Soylu, demokrasinin yükselmesi, hukukun egemen olmasıyla farklılıkların daha fazla zengin olarak görüleceğini kaydetti.

Türkiye’nin ortak aklı olduğunu, bu aklın da millete ait olduğunu belirten Bakan Soylu, şöyle devam etti:

“Türkiye kendi hedefinde emin adımlarla ilerlemekte. Kendi coğrafyasını ve avantajlarını biliyor. Türkiye tesadüflerle yönetilmiyor. Tabii ki meydana gelen olaylar da tesadüfen olmuyor. 15 Temmuz, Gezi ve diğerleri. Hepsi bir aklın işi. İstiyorlar ki bu coğrafyayı biz yönetelim, burayı üs yapalım. Ortadoğu’ya Asya’ya burdan hükmedelim. Ama bilmiyorlar ki bu milletin başından çok badire geçti, bu numaraları yemezler. İşte kavgamız bu. Bize diyorlar ki terörle mücadelesini değiştir. Biz bunu nasıl yapalım? Biz yani diyorlar ki kapıyı sök, öyle yat, içeriye hırsız girmez. Bu mümkün mü?”

Anayasa referandum sürecine de değinen Soylu, “Şimdi biz, bizim için kurgulanmış bir sistemle mi devam edeceğiz, yoksa bir çok gelişmiş ülkede kullanılan etkin karar alıp uygulayabileceğimiz yeni bir sistemle mi? Seçim güvenliği konusunda en iyi olan 3-4 ülkeden birisiyiz. Kim kime zorla oy kullandırıyor. O yüzden yeni sistem daha çoğulcu bir sistem olacak.” diye konuştu.

Soylu, yeni sistemin siyasal gerginlikleri ortadan kaldıracak bir sistem olduğunu belirterek, yepyeni sistemde herkesin iyi düşünerek ülkenin geleceğini oylamasını istedi.

Yapılacak anayasal değişikliğin uzun süre Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılayabileceğini belirten Soylu, “Her zaman güçlü bir lider bulunamayabilir. Hani derler ya Erdoğan’dan sonra ne olacak? Evet, asıl ondan sonrası için bu sistem lazım. Ülkemizin hedeflerine ulaşabilmesi için artık bu değişiklik lazım. Dünyanın en pahalı arazisinde oturuyoruz. Bu araziyi daha pahalı hale getirmeliyiz. Biz hürriyetimizi bedava almadık.” ifadelerini kullandı.

Teröre karşı kimsenin devletten merhamet beklememesi gerektiğine dikkati çeken Soylu, sunları söyledi:

“Sorumluluğumuzun farkındayız. Bu sorumluluğumuzun millet tarafından nasıl takip edildiğini de biliyoruz. Diyarbakır Sur’a gittiğimde milletin elimi nasıl sıktığını ben bilirim. Esnafa gittiğimizde gözlerindeki ışıltıyla veya karamsarlıkla bize ne anlatmak istediklerini anlayacak hayat tecrübemiz var. İyi yoldayız. Batımızda, güneyimizde, kuzeyimizde ve doğumuzda insanlarımızın başı göğe değecek kadar mutlu olsunlar istiyoruz. Biz Anadolu insanları duygusal insanlarız. Biz çalışacağız, gayret göstereceğiz, bizim yaptıklarımız sonuca ulaştırmaz, teslim olacağız, sonuca ulaştıracak olan Allah’tır. Teröre karşı merhamet etmeyeceğiz.”

Yemekte Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, Vali Abdullah Erin, AK Parti milletvekilleri Adnan Boynukara, Halil Fırat ve Salih Fırat, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu ve diğer ilgililer hazır bulundu