İçişleri Bakanı Soylu, Trabzon’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Töreni’ne katıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “29 Ekim 1923’te Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması, bu yüce milletin geçmişten geleceğe uzandığı kararlı ve güçlü bir adımdır.” dedi.

Bakan Soylu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında, Trabzon Valiliği önündeki Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene katıldı.

Soylu’nun, İçişleri Bakanlığı çelengini Atatürk Anıtı’na sunmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu. Tören, Trabzon Büyükşehir Belediyesi bando takımı eşliğinde İstiklal Marşı okunması ile devam etti.

Şeref Defteri’ni imzaladıktan sonra okuyan Soylu, yüce milletin özgürlük ve bağımsızlık için verdiği Kurtuluş Savaşı mücadelesini taçlandıran Cumhuriyetin ilanının 93. kuruluş yıl dönümünü, ilk günkü heyecanla idrak ettiklerini söyledi.

Soylu, Cumhuriyetin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Türk milletinin dönemin egemen ve sömürgeci dünyasına karşı verdiği amansız bir varoluş mücadelesinin, vatan sevgisinin ve inancın ortaya çıkardığı eşsiz bir eser olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“29 Ekim 1923’te Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması, bu yüce milletin geçmişten geleceğe uzandığı kararlı ve güçlü bir adımdır. Yüce milletimiz, aradan geçen 93 yıla rağmen vatan sevgisinden, bayrağına olan aşkından ve devletine olan bağlılığından hiçbir şey kaybetmediğini 15 Temmuz akşamı Cumhuriyetin en temel değeri olan milli hakimiyete yönelen hain saldırıya karşı koymak suretiyle, bütün dünyaya bir kez daha göstermiştir. Bu duygu ve düşüncelerle, başta saygıdeğer Trabzonlu hemşehrilerimiz olmak üzere aziz ve necip milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı en samimi duygularımla tebrik ediyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ülkemiz, varlığımız ve bağımsızlığımız için mücadele eden bütün şehit ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.”

Törenin sona ermesinin ardından Soylu ve protokol üyeleri, gaziler, askeri erkan ve öğrencilerle fotoğraf çektirdi.

Programa, Soylu’nun yanı sıra Vali Yücel Yavuz, AK Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta ve Salih Cora, CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile siyasi parti, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin yanı sıra öğrenciler katıldı.