İçişleri Bakanı Soylu: Terörü tasfiye edeceğiz, medeniyetimizin ışığını Mardin’den yükselteceğiz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Terör örgütleri DAEŞ, PKK ve FETÖ ile mücadele kararlılığımız aynı şekilde devam edecektir.” dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere beraberinde Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatih Şahin ile Mardin’e gelen Bakan Soylu, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Soylu, medeniyetin emaneti olan Mardin’de güvenlik toplantıları gerçekleştirdiklerini söyledi. Türkiye’nin 21. yüzyıla iyi başladığını vurgulayan Soylu, “21. yüzyıla ağır aksak başlamış olsaydık belki de bugün Türkiye’yi bir terör cenderesine sokmak isteyenler, etrafındaki coğrafyayı ateş çemberini daha fazla katmerleştirmek isteyenler bu kadar iştahlı olmayacaklardı. 10 bin dolarlık kişi başına gelir seviyesine gelmemiş olsaydık, 3 bin dolarda kalmış olsaydık belki de bu coğrafyada bu kadar programlı, planlı ve projeli işlem uygulamıyor olacaklardı. Biz eğer bu cesametimiz ve kuvvetimizle Suriyeli kardeşlerimize sahip çıkmamış olsaydık insanlığa her daim bu ülke adına söylenecek sözü olunmamış olsaydı, belki de bu işlerle bu kadar karşılaşmış olmayacaktı. Bu çok net ve açıktır.” diye konuştu.

Büyük bir devlet bakiyesi ve medeniyeti olan toprakların yurt edinildiğine dikkati çeken Soylu, bunun en önemli timsalinin de Mardin olduğunu dile getirdi. Mardin’in kimsenin rengine kökenine bakılmadan kardeşçe yaşanan bir şehir olduğuna işaret eden Soylu, “Bu bize bırakılan en önemli miraslardan bir tanesidir ve biz bunu korumakla sorumluyuz. Bugün bütün derdimiz ve anlayışımız budur. Türkiye’yi terörle sınamak imtihan etmek ve tehdit etmek isteyenler karşı en önemli cevabımız millet olma tecrübemizdir. Biz niçin bir milletiz? İşte bunun da en iyi cevabı Mardin’dedir.” ifadelerini kullandı.

“Bizim medeniyetimize bugün dünyanın ihtiyacı var”

Terörü tasfiye edip, işsizlik sorununu çözeceklerini vurgulayan Soylu, “Terörü tasfiye edeceğiz, medeniyetimizin ışığını Mardin’den yükselteceğiz. Bu kadar basit ve nettir. ” diye konuştu.
Soylu, şöyle devam etti:
“Bizim medeniyetimize bugün dünyanın ihtiyacı var. Bugün birçok alanını eleştirdiğimiz, yapıcı eleştiri ortaya koymakla çalıştığımız Avrupa’nın da ihtiyacı var. Bu medeniyetin barışına, kardeşliğine… Bugün ilk önce balkanları bu cenderenin içine soktular. Sonra Kafkasları şimdi Ortadoğu’yu ve bizim de içinde bulunduğumuz Asya coğrafyasını bu cenderenin içine sokmaya çalışıyorlar. Bu cenderenin içerisinden bunu ancak bu medeniyetin değerleri kurtarabilir.”
Bir taraftan Hükümetin ve Başbakan’ın, Cumhurbaşkanlığının liderliğinde ortaya konan sosyal ekonomik programlara devam edeceklerini vurgulayan Soylu, “Terör örgütleri DAEŞ, PKK ve FETÖ ile mücadele kararlılığımız aynı şekilde devam edecektir.” dedi.

Çok insani bir sonuç arzu ettiklerini aktaran Soylu, “İnsanca yaşayan, sabahleyin evinden çıktığında akşam evine çocuğuna rahat dönebileceğine inanan, AVM’lerden tutun da geleneksel esnafından alışveriş yapanların huzur içerisinde olduğu bir ortam ve şu anda dünyadan birçok insanın gelmek istediği cazibe merkezi Mardin’i ve bu medeniyeti dünya ile buluşturmaktır ve buluşturacağız.”