İçişleri Bakanı Soylu: Terörü cezalandırmak istememize hayır yapmayın diyorlar

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dünyanın gelişmiş ülkelerinin teröre karşı aldığı tedbirleri Türkiye’ye aldırmak istemediğini belirterek, “Binlerce kilometre ötede kendine terör uygulayanlara ceza verenler, bizim kendi içimizde hukukumuza, anayasamıza göre adalet mekanizmamıza göre terörü cezalandırmak istememize ‘hayır, yapmayın’ diyorlar, tam tersi bir de muhafaza ediyorlar. Bunu FETÖ için de PKK için de DEAŞ için de söyleyebiliriz.” dedi.
Erciyes Üniversitesi yakınlarında gerçekleştirilen ve 14 askerin şehit olduğu terör saldırısı nedeniyle Kayseri’de bulunan Soylu, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’i ziyaret etti.

Soylu, yaşanan terör saldırısından dolayı Kayserililere geçmiş olsun dileğinde bulundu.
Türkiye’nin . . . .
“Bu sınav hem düne hem de yarına ait. Düne ait bir sınavdır çünkü büyük medeniyet havuzunun, zenginliğinin içinde bizi fukaralaştırmaya çalışanlara karşı sınavdır. Acaba bizim neslimizin, medeniyetimizin bize sunduğu zenginliklerin ve inancın bize sunduğu sorumlulukları yarına taşıyabilecek miyiz, bu da yarına ait bir sınavdır. Bu sınavın belki de en önemli yerlerinden biri Kayseri’dir. Kayseri, emeği, üretimi görmüş, zenginliği görmüş, adım atmış ama tarihi değerlerini ve medeniyetini unutmamış, hem insanına hizmetin nasıl yapılacağı konusunda idaresini kaybetmemiş hem de biraz önce söylediğim sorumlulukları bu zenginliğin içerisinde sağlamış ve geleceğe nakşetmeye çalışan bir vilayetimiz, insanı da öyle. Sadece Kayseri’de değil, Türkiye’nin, dünyanın her yerinde kendi anlayışını ve anlamını taşıma gayreti içerisinde olmaktadır.”

Terörle huzur ve umudun bertaraf edilmek istendiğini vurgulayan Soylu, devleti yönetenler olarak teröre bu imkanı sağlamayacaklarını bildirdi.

“Terörü cezalandırmak istememize ‘hayır, yapmayın’ diyorlar”

Soylu, terörün 21. asra damga vurduğunu, bunun sadece Türkiye’nin değil dünyanın meselesi olduğunu, Türkiye’de buna karşı önlem alınmasının diğer ülkelerce engellenmek istendiğini belirterek, şu görüşlere yer verdi:
“Teröre karşı dünyanın gelişmiş ülkelerinin aldığı tedbirleri bize aldırmak istemeyenlerin de dili anlaşılabilir değildir. Binlerce kilometre ötede kendine terör uygulayanlara ceza verenler, bizim kendi içimizde hukukumuza, anayasamıza göre adalet mekanizmamıza göre terörü cezalandırmak istememize ‘hayır, yapmayın’ diyorlar, tam tersi bir de muhafaza ediyorlar. Bunu FETÖ için de PKK için de DEAŞ için de söyleyebiliriz. DEAŞ da tersinden işleyen bir mekanizmayla karşımızda. Burada yapmamız gereken bu değerlerimizin ve medeniyet havzamızın bize öğrettiklerini uygulamaktır.

Başkasının ne diyeceğinin bizim için hiçbir önemi söz konusu değildir. Bizim medeniyet havzamızda şefkat da merhamet de var, inancımızda bu yapılanı karşılıksız bırakmamak da var. Bu adaleti ve dengeyi iyi kurabildiğimiz sürece zannediyorum dünya da bundan bir ölçek alacaktır.”

Kayserililerin çok üzgün olduğunu dünden itibaren gördüğünü aktaran Soylu, “Kendisine emanet edilen 20 yaşındaki çocukların hunharca katledilmelerinden dolayı daha bir üzgünlük içerisindeler. Büyük bir sahiplenme içerisinde oldular, minnettarız. Ailelerine kendi aileniz gibi sahip çıktınız, çocuklarımıza hastanede kendi evladınızdan daha büyük kıymet vererek sahip çıktınız. O vesileyle çok teşekkür ediyorum.” ifadesini kullandı.

“İradesi ve kararlılığı olan bir liderimiz var”

Soylu, bu tür saldırılardan kimsenin yılmamasını, aksine kenetlemesini istedi.
Soylu, “Tarihimizin en büyük fırsatıyla karşı karşıyayız. İradesi ve kararlılığı olan bir liderimiz var ve o liderimizin ortaya koyduğu düstur, çizgi ve yöntem, bugün dünyada bizi kabul eden etmeyen, seven sevmeyen herkesin kabulünü, sevenlerin de takdirini kazanmaktadır. Aynı yolumuza devam edeceğiz.” diye konuştu.

Bakan Soylu, dünyanın lider ve yönetme problemi yaşadığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:
“Bugün dünyada yönetme ve lider problemi var. Şu anda dünyadaki diğer ülkelerden üstün olduğumuz meziyetimiz ve tarafımız çok. Bir üstünlüğümüz daha var, Allah’a şükürler olsun, ne yapacağını bilen, hedefini koyan bir lider çizgisi üzerinde yürüyoruz. Allah yardımcımız olacaktır inşallah, milletimiz de farkında. Milletimizin sabır ve itimat duygusunun çok yoğunlaştığı bugünlerde inşallah terörle ilgili gerekli cevabın hem devletimiz hem güvenlik kuvvetlerimiz tarafından verileceğine inanıyorum.”

Soylu’ya ziyaretinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ve milletvekilleri de eşlik etti.