İçişleri Bakanı Soylu: Terörü bitireceğiz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, terörle mücadeleye ilişkin, “Terörü bitireceğiz. Bunu yaparken iki aracımız vardır. Birincisi elbetteki güvenlik unsurlarımızın ortaya koyacağı silahlı mücadeledir.
İkincisi ise devletimizin ve hükümetimizin ortaya koyacağı ekonomik mücadeledir. Terörden etkilenen illerle alakalı olarak yepyeni bir kalkınma hamlesinin eşiğindeyiz.” dedi.

Soylu, Hakkari ziyareti kapsamında beraberinde Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ve Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok ile Vali Cüneyit Orhan Toprak’ı ziyaretinde Valilikte yaptığı açıklamada, terörle mücadelede en büyük gücün millet olduğunu söyledi.

Terör örgütü PKK’nın mağdurlarının sadece bombalı ve silahlı eylemlerle kıydığı canlar olmadığını belirten Soylu, şöyle konuştu:
“Gencecik evlatlarını dağa kaçırıp terörist yaptığı anneler de PKK’nın mağdurudur. Yılda 1,5 milyar dolar gelir elde ettiği uyuşturucu ticareti yüzünden zehirlenen hem Türkiye hem dünya gençliği de bu örgütün mağdurudur. İş makinelerini, maddi kaynaklarını örgüte peşkeş çeken belediyeden hizmet alamayan vatandaş da bu örgütün mağdurudur. Tehditle Kandil’den atanan eş başkanlar, baskı altına alınan siyasette bundan mağdurdur. Yaşanan terör olayları yüzünden evinden göç etmek zorunda kalan ve geri döndüğünde evini barkını harabe halinde bulan vatandaşımız da bu örgütün mağdurudur. Ülkenin ekonomisi, turizmi, o kadim kentlerimizdeki medeniyet, kültürü de bu terörün mağdurudur.”

“Bu örgüt bugün esasen bir tükeniş içerisindedir”

“Hadiseleri ve gelinen noktayı değerlendirirken kendimizi güncel eylemlerin yarattığı görüntünün biraz dışına bırakmamız lazım.” diyen Bakan Soylu, “Bakın bugün PKK’nın son durumunu iyi analiz etmek gerekir. Yaklaşık 40 yıldır kuruluşunda ortaya koyduğu hedeflerden hiçbirini gerçekleştirememiş ve gerçekleştiremeyecek olan bu örgüt, bugün esasen bir tükeniş içerisindedir.” dedi.

Bakan Soylu, güvenlik güçlerinin operasyonları neticesinde PKK’nın en büyük gelir kaynağı olan uyuşturucu ticaretinden büyük bir darbe yediğini kaydederek, “Örgüte katılımlar tarihin en düşük seviyesine gerilemiştir” diye konuştu.
Türkiye’nin terörle mücadele konusunda tam anlamıyla ve topyekun sahaya indiğini ifade eden Soylu, şöyle dedi:
“FETÖ örgütünün de çökertilmesiyle önemli bir hamisini kaybetmiş, iş birliği içerisinde olduğu belediye yönetimleri, vatan-millet sevdalısı merhum şehidimiz Muhammed Fatih Safitürk gibi kardeşlerimize emanet edilerek halka hizmet üretir hale geldiği için önemli bir gelir ve araç gereç kaynağı kesilmiş ve bütün etkinlikleri, kandırılmış birkaç militanla yaptıkları bombalı eylemlerle sınırlı kalmış bir halde, bir tükeniş girdabı içerisine girmiştir. Ne destek aldıkları Ortadoğu’daki karışıklık, ne de yıllardır sürdürdükleri uluslararası karanlık ilişkiler bu tükeniş girdabını geri çevirmeye yetmeyecektir.”

“Bizim en büyük gücümüz milletimizdir”

Devletin atacağı her adımda mutlaka halkın desteğine muhtaç olduğunu dile getiren İçişleri Bakanı Soylu, şunları söyledi:
“Bizim en büyük gücümüz milletimizdir. Buradan aziz milletimize de bir çağrıda bulunmak istiyorum; bu bir topyekun mücadeledir. Bulunduğunuz yerlerdeki PKK sempatizanlarını, köylerde vatandaşa baskı yapanları polise ve jandarmaya ihbar edin. Net bir şekilde köşeye sıkışmış bu hain örgütten bu ülkeyi mutlaka kurtaracağız. Bu örgütün tepesinde sefahat içerisinde yaşayan yaşları 70’i aşmış, zihinleri bulanmış, gençleri ölüme sürükleyerek karanlık zihinlerini tatmin etmeye çalışan o ölüm makinalarına bu yaptıklarının hesabını mutlaka soracağız.”

“Hedefimiz korucu yaş ortalamasını 32’ye düşürmektir”

Bakan Soylu, terörle mücadelede bütün imkanları kullanmak ve bütün eksiklikleri giderme noktasında ciddi bir çaba içerisinde olduklarını kaydederek, şunları ifade etti:
“Özellikle geçtiğimiz günlerde korucularımızın etkinliğini, özlük haklarını moral ve motivasyonlarını artırmaya dönük düzenlemeler yaptık. Bu kapsamda Korucular Daire Başkanlığından tutun da geçici köy korucusu yerine güvenlik korucusu ismi getirmeye kadar statüler açısından birçok güçlendirmeler ortaya koyduk. Silah ruhsatlarından alınan harçların bir defaya mahsus kaldırılması ve 5 bin ilave korucu kadrosunun getirilmesi dahil olmak üzere operasyonlardaki ek tazminatlarına kadar birçok iyileştirmenin altına imza attık. Bir şey daha gerçekleştiriyoruz. Bugün korucu yaş ortalamamız 42’dir. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın vermiş olduğu talimatla birlikte bu yaş ortalamasını aldığımız tedbirlerle yani 50 yaşın üzerindekileri emekliliğe sevk ederek, 45-50 yaş içerisindeki korucularımıza da 6 ay içerisinde karar vermeleri durumunda hem emekli olacaklar hem tazminat alacaklar hem de yerlerine yakınları korucu olacaklar. Böylece de hedefimiz korucu yaş ortalamasını 32’ye düşürmektir. Bu noktada yaklaşık 20 bin yeni korucumuzun da bu büyük mücadele içerisinde olacağını ifade etmek istiyorum.”

“Terörü bitireceğiz”

“Terörü bitireceğiz. Bunu yaparken iki aracımız vardır. Birincisi elbetteki güvenlik unsurlarımızın ortaya koyacağı silahlı mücadeledir. İkincisi ise devletimizin ve hükümetimizin ortaya koyacağı ekonomik mücadeledir. Terörden etkilenen illerle alakalı olarak yepyeni bir kalkınma hamlesinin eşiğindeyiz.” ifadesini kullanan Soylu, şöyle devam etti:
“Şimdi gerek Yüksekova sokakları gerekse de Hakkari caddelerinde dolaşıp milletimizle sohbet ettik. En önemli taleplerinin iş olduğunu söylemek istiyorum. Ben de onlara şunu söyledim; burada, fabrikanın yerini veriyoruz. Hükümetimiz, devletimiz fabrikayı kendisi yapıyor. İçine alınacak bütün malzemelere teşvik veriyor. Çalışanların sosyal güvenlik kurumuna ait ödemelerinin tamamını ve vergiyle ilgili iyileştirmenin tamamını gerçekleştiriyor. Bütün bunların yanı sıra bütün bu istihdam alanlarını açıyoruz ama bölgenin başına musallat olan Hakkari’nin, Doğu’nun, Güneydoğu’nun başına musallat olan terör örgütü yüzünden bu ortaya koyduğumuz cazibeli süreçlere katılanlar oluyor ama katılmak isteyip de bu sebepten dolayı katılamayanlar da oluyor.”

Görevlerinin burada insanları iş, aş ve huzurla buluşturmak olduğunu dile getiren Süleyman Soylu, şunları kaydetti:
“İşte bugün birçok karakolumuzu ziyaret ettik. Jandarma komutanlıklarımızı ziyaret ettik, polislerimizi ziyaret ettik, vatandaşlarımızı ziyaret ettik. Onlar ülkemizin birliği, beraberliği ve kardeşliği için mücadele ediyorlar. Ama bir şey için daha mücadele ediyorlar. Şurada okulunu bitirmiş yarına umutla bakan gençlerimizin iş bulması için buranın huzurlu olması lazım diye düşünüyorlar ve canlarını siper etmişler, büyük bir mücadeleyi ortaya koyup, Güneydoğu ve Doğu Anadolu’nun, ülkenin huzurunu bozmaya çalışan baş belası bu terör örgütünden ülkemizi ve bu aziz milletimizi tasfiye ederek yarınlara umutlu bakmaya çalışıyorlar. Yeni bir kalkınma hamlesinin eşiğindeyiz. Sayın Başbakanımızın geçtiğimiz eylül ayında açıkladığı yatırım teşvik çerçevesi programında bu illerde yapılan temaslarda hangi adımlar atılacağı noktasında görüş alış verişinde bulunduğumuzu ifade etmeye çalışıyorum. Öncelikle Hakkari’nin bütün vatandaşlarımıza, bütün dostlarımıza kıymetli Cumhurbaşkanımızın, kıymetli Başbakanımızın selamlarını, muhabbetlerini ve sevgilerini ilettiğimi bir kere daha ifade etmek istiyorum.”

“Bu millet hiçbir zaman uşakları tarih olarak yazmamıştır”

“Biz, bizi birbirimizden ayırmaya çalışanlara karşı en güzel cevabı kenetlenerek, millet olarak bir ve bütünlük içerisinde hareket ederek ortaya koyuyoruz. Canımızın yandığını söylemek istiyorum ama bu canımızın yanmasına o şehitlerimizin bize emanet ettiği görev şuurundan bir milim bile sapmadığımızı bir kere daha burada hem sizlerin hem de tüm milletimizin huzurunda ifade etmek isterim.” diyen Bakan Soylu, konuşmasını şöyle tamamladı:
“Sözlerini, yazılarını, kalemlerini eleştirmek için kullananlara biraz insanlıkla empati etmeleri lazım geldiğini salık veriyorum. İnsan olmaktan çıkmayın. Vicdanınızı kömür karasına döndürmeyin. Bu ülkenin kalkınması ve gelişmesine, büyümesine kendisini adamışları, terör örgütlerine gösterdiğiniz müsamahayla lütfen karşılaştırmayın ve kıyaslamayın. Ne tarih sizi af eder ne de millet sizi af eder. Yazdıklarınızı okuyoruz, kimlere sipariş mektubu verdiğinizi de çok net bir şekilde biliyoruz. Bu millet hiçbir zaman uşakları tarih olarak yazmamıştır ama bu millet kendine hizmet edenleri o isimsiz kahramanları her gün dualarında Cenab-ı Allah’la buluşturmak için o vicdanını gönlünü onlara emanet etmiştir. Biz yolumuza devam edeceğiz ve inanıyorum ki bu ülke, ekonomisiyle kalkınmasıyla zenginleşmesiyle özgürleşmesiyle üniversiteleriyle okullarıyla iş yerleriyle fabrikalarıyla bütün dünyaya ve etrafındaki coğrafyaya örnek olabilecek adımları atacak ve çok yakın zamanda da benim güzel memleketim ovalarında dağlarında, şehirlerinde sokaklarında, denizlerinde her şeyin mutluluğa dönüştüğü ve etrafındaki bütün coğrafyaya umut verdiği bir halle buluşacaktır.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, konuşmasının ardından Valilikte kamu kurum ve kuruluş temsilcileriyle görüştü.