İçişleri Bakanı Soylu: Terör örgütüne insanlarımızın huzurunu bozdurmayacağız

İçişleri Bakanı Soylu, “Terör örgütüne buradaki insanlarımızın huzurunu bozdurmayacağız, tehdit ettirmeyeceğiz. Çocuklarımızın geleceklerini karartmalarına müsaade etmeyeceğiz.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, beraberinde Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatih Şahin, bazı AK Parti milletvekilleri, AK Parti Ankara İl Başkanlığı’ndan bir heyet ve iş adamlarıyla geldiği Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde bir kafede vatandaşlarla sohbet etti.

Soylu, burada yaptığı konuşmada, Yüksekova’nın sadece bir ticaret merkezi değil, eğitim merkezi de olmasını istediklerini belirtti.

İlçedeki havaalanından her gün onlarca seferle Türkiye’nin ve dünyanın her tarafına insanlarımızın gitmesini istediklerini anlatan Soylu, “Bizi birbirimizi anlamaktan uzaklaştırmaya çalışıyorlar. Buna ‘hayır’ demeliyiz. DEAŞ, FETÖ, PKK, KCK terör örgütü var. Bakın, bize öğretilenler bellidir. Öğretilenler net ve açıktır. Bizim için insan yaratılmışların en şereflisidir ve biz o insanı ki bu dünyada da en iyi hizmetlerle buluşturmak için çaba sarf etmeliyiz, gayret sarf etmeliyiz.” diye konuştu.

“Bizim yolumuz haritamız bellidir”

“Bir taraftan Irak’ı aynı noktaya getirmeye çalışıyorlar. Bir bakıyorsunuz, Balkanlarda aynısı var. Dünyanın efendileri diyorlar ki ‘Ya bizim dediğimizi yaşar ya bizim dediğimizi yapar, ya kurallarımıza uyarsınız, ya sizin millet olma hüviyetinizi ortadan kaldırırız, ya sizin kardeş olma hüviyetinizi ortadan kaldırırız, insanca yaşama hüviyetinizi ortadan kaldırırız’ Belki eski Türkiye buna meydan okuyamazdı ama yeni Türkiye bugün buna meydan okumaktadır.” diyen Bakan Soylu, sözlerine şöyle devam etti:

“Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan ile meydan okuyoruz. Birbirimize inandığımız anlayışımızla buna meydan okuyoruz. Tam bir yıldır bu coğrafyada zor güne düştüğümüzde o zor günlerde birbirimizle kol kola girme anlayışımızla buna meydan okuyoruz. Ve yine hep beraber meydan okumaya devam edeceğiz. Bizim yolumuz haritamız bellidir. Eğer bu coğrafyada huzurlu hissettiğimiz andan itibaren bilmenizi isteriz ki Irak’ta huzurludur, Suriye’de huzurludur, Kafkaslarda huzurludur, Orta Asya’da huzurludur. Bizi birbirimize uzaklaştırmaya çalıştıkları kadar birbirimize yaklaşmalıyız. Bizi birbirimizin dilinden, bizi birbirimizin inancından, bizi birbirimizin anlayışından bizi birbirimizin medeniyetinden uzaklaştırmaya çalışıyorlar. Buna kesinlikle ‘hayır’ demeliyiz.”

“Belediyelere gelen paralar niye teröre gitsin”

Bölgenin kalkınması için yoğun bir gayret içerisinde olduklarını vurgulayan Bakan Soylu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bizim buraya, belediyelere gelen paralar niye teröre gitsin. Bunu birbirimize ne olursunuz bir soralım. İnanın ki bu kardeşliğin bu beraberliğin bu birliğin ve bu anlayışın ortaya koyduğu süreci hiç kimse tersine çeviremez. Şu açık bu konuda kararlıyız yani terör örgütüne buradaki insanlarımızın huzurunu artık bozdurmayacağız. Tehdit ettirmeyeceğiz, çocuklarımızın geleceklerini karartmalarına müsaade etmeyeceğiz. Bu çocuklarımızın her biri bir hemşire, her biri öğretmen her biri doktor her biri mühendis ve her birinin kendi ülkesini kendi coğrafyasını yarına huzurla taşıyabilecek insanlar olmasının sorumluğunun bize ait olduğunu biliyoruz. Onun için çalışıyoruz. Bir taraftan cazibe bölgesi ilan edildi buralar. Fabrikalar gelecek, binalar yapılacak, yetmedi onun içerisine makineler teçhizatlar gelecek. Onun içerisinde insanlarımız çalışacak, hayat standartları yükselecek. Bunu hep beraber gerçekleştireceğiz.”

“Birbirimizin horonunu da halayını da biliriz”

Soylu, bu coğrafyada birliğin hiç bozulmadığını belirterek, “Bin yıldır dedim. Bunun öncesi de var. Burası birilerinin araya getirdiği ve sonradan eklemlendirdiği bir medeniyet de değildir. Bu medeniyet büyük bir medeniyettir. Köksüz bir medeniyeti sanki istedikleri yere evirebileceklermiş gibi, yönetebileceklermiş gibi bir anlayışı ortaya koyanlara asla taviz vermemeliyiz. Biz birbirimizin horonunu da birbirimizin halayını da birbirimizin taziyesini de birbirimizin cenazesini de düğününü de bilen bir anlayışın sahipleriyiz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’yi istedikleri gibi bir noktaya getirmeye çalışacak olanlar ne yaparlarsa yapsın bunu başaramayacaklarına dikkati çeken Soylu, “Türkiye, 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşacaktır. Bilmenizi istiyorum ki bu hedefleri hep beraber kucaklayacağız. Bu kadar uçağın Yüksekova Havalimanı’na inmesi bizim için yeterli değil. Bu kadar iş yerleri bizim için yeterli değil. Bu kadar okul bizim için yeterli değil. En güzel yüksekokulları, en önemli fakülteleri bölgemizin her noktasında 81 ilde üniversite açtığımız gibi, yaymaktır bizim hedefimiz.” değerlendirmesinde bulundu.

“2017 yılı bizim için bambaşka bir yıl olacak”

“Şimdi 2017 yılı, bilmenizi istiyorum ki bizim için bambaşka bir yıl olacak. Terörle bizi terbiye etmeye çalışanlara vereceğimiz cevap açıktır. 2017 yılı bizim için bambaşka bir yıl olacak.” ifadelerini kullanan Bakan Soylu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Herkesin 2017 yılının sonunda 2018’i, 2019’u, 2020’yi, 2021’i, 2022’yi ve hedeflerimizle buluşturacağımız 2023’ü çok daha rahat, çok daha net görebileceği, dünyaya vereceğimiz mesajlarımızın, söyleyeceğimiz sözlerin ulaşabileceği bir yıl olacak. Bunu hep beraber sağlayacağız. Hep beraber gerçekleştireceğiz ama buradan yükselteceğimiz ışık, Yüksekova’dan yükselteceğimiz ışık, bilmenizi istiyorum ki bütün Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu ışıktır. Siz buradan birliği, beraberliği, kardeşliği, değerlerinizi, medeniyetinizi yükseltecek, inşallah sizi dünyanın her tarafından, etrafınızdaki coğrafyanın her köşesinden, ülkenizin her metrekaresinden aynı anlayışla görecektir. Çok güzel yarınlara doğru adım atıyoruz. Sırtımızı yere yapıştırmak istediler, müsaade etmediniz. Şimdi bilmenizi istiyorum ki buraları Yüksekova’nın, Hakkari’nin, Şemdinli’nin, Şırnak’ın, Van’ın her noktanın ışıl ışıl olacağı, üretimle buluşacağı, kardeşlikle her tarafa anlayışını yayacağı bir yıla doğru inşallah hep beraber adım atıyoruz.”