İçişleri Bakanı Soylu: Terör gidiyor, huzur geliyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Cumhurbaşkanı, Başbakan ve hükümetimiz kararlı, terörün ve PKK’nın adını bu bölgeden sileceğiz.” dedi.

Midyat ilçesi Köşkler Meydanı’nda düzenlenen mitingde konuşan Bakan Soylu, gelecek günlerde çok önemli bir karar vereceklerini söyledi. Ülkede birlik ve beraberliği bozmaya çalışanlara karşı ne ile mücadele edeceklerini bildiğini aktaran Soylu, şöyle devam etti:

“Bizi birbirimizden ayırmaya ve uzaklaştırmaya çalıştılar. Bunların hiçbirisine itibar etmediniz. Onlara ‘Biz hangi istikamette gideceğimizi biliyoruz’ dediniz. Biz esenliğimizin, aydınlığımızın nerede olduğunu biliyoruz. Bazen silahla tehdit ettiler, bazen ihtilallerle patron olmaya çalıştılar, bazen faiz ve enflasyonlarla diz çöktürmeye çalıştılar. Bazen darbeler yaptılar ve bazen de enflasyonla ‘Bu ülkede sizin efendiniz biziz’ dediler. Yetmedi, bir gün yargı bir gün Anayasa Mahkemesi, bir gün Danıştay, bir gün Yargıtay ile ‘Artık biz patronuz, sizin verdiğiniz oyun hiçbir önemi yok’ dediler. Bir gün bu ülkenin Başbakanını astılar, Cumhurbaşkanını hapse attılar. Maliye ve Dışişleri bakanını astılar. Ezanları susturmak istediler. Muhtıralar çıkarttılar ama siz sabrettiniz, oya ve sandığa sığınarak zaferi elde ettiniz.”

“Yıllardır bu millet çok yoruldu. Arkamıza dönüp baktıktan sonra biz geleceği hedeflerken, çocuklara iş ararken, tarlaların bereketli olmasını isterken, 2023, 2053 ve 2071 derken arkamıza dönüp baktığımızda acaba bize pusu mu kuracaklar?” diyen Soylu, 1960’ta öyle yaptıkları için hep arkalarına dönmek zorunda kaldıklarını dile getirdi.

1980 darbesinden sonra bazılarının “Bir annenin iki oğlu birbirine girsin, sağcı ve solcu diye birbirine pusu kursun, ülke karışsın ve anarşi olsun” diye beklediğini anlatan Soylu, şunları söyledi:

“28 Şubat’ta aynı anlayışla karşı karşıya kaldık. Yine arkamızdan bir hançer yedik. Yayınladıkları bildiri ile ‘Biz sizin istediğiniz Cumhurbaşkanını seçmeyiz. Biz bu ülkenin sahibiyiz ve biz seçtireceğiz’ dediler. Millet ayağa kalktı ve ‘Cumhurbaşkanını millet seçecek’ dedi. Yetmedi, Gezi olayları ve 15-27 Aralık darbelerinde ve 6-7 Ekim olaylarında kardeşi kardeşe düşürmek için birileri hain bir plan ortaya koyarak halkı sokağa çıkararak ‘Yakın ve yıkın’ dedi. 15 Temmuz’da da o Amerika’da bulunan hain ve bu halkın düşmanı, ‘Bu halkın sevgilisi olan Erdoğan’ı infaz edin’ talimatı verdi. Bu milletin sevgilisi korkmadı ve ‘Ben milletimle beraber olacağım’ dedi.”

“Hayır demeyin bu hayıra ağzınıza alışmasın”

Soylu, mitinge katılanların “İdam isteriz” sloganına, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Parlemento benim önüme getirsin, onaylar geçerim” sözüyle cevap verdi.

“15 Temmuz gecesi bu ülkede böyle bir hain darbenin olacağını düşündünüz mü?” diye soran Soylu, alandakilerin “Hayır” cevabı üzerine gülümseyerek “Hayır demeyin bu hayıra ağzınıza alışmasın, düşünmedik deyin.” dedi.

Soylu, Gezi olayları sırasında 5 ağaç yüzünden Türkiye’nin neredeyse karışacağını, insanların karşı karşıya geleceğini ve kaos oluşturulmaya çalışılacağını hiç kimsenin düşünmediğini aktardı.

“Kılıçdaroğlu, PKK’nın vizesiyle bölgeye gelmeye çalıştı”

Kılıçdaroğlu’nun bölgede yaptığı mitingde meydanlarda tek bir Türk bayrağının olmadığını bildiren Soylu, Kılıçdaroğlu’nun terör örgütüyle anlaştığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu’na “Sivas’ın ötesine gidemezsin” sözlerini anımsatan Soylu, şöyle konuştu:

“Kılıçdaroğlu, PKK’nın vizesiyle bölgeye gelmeye çalıştı. Bunu biz çok iyi biliyoruz. Bugün ahkam kesiyor. Kişi sevdiğiyle beraberdir, bu bizim inancımızın karşılığıdır. Bugün FETÖ ve PKK ile beraberler. Bugün Türkiye’ye dünyada tahammül edemeyen uluslararası şebekelerle beraberler. Onlarla beraber olmak bir işe yaramaz Kılıçdaroğlu. Burada Midyatlılarla beraber ol. Yıllardır oy oranında yerinde sekiyorlar. Alışmışlar tembel siyasete, darbe gelecek onları iktidara getirecek. Kendi yazdıkları anayasalarla boruları ötecek. O günler geçecek Kılıçdaroğlu, bugün milletin borusu ötüyor. Ülkemizin geleceği ve yarınlarımız için 16 Nisan tarihi çok önemlidir.”

“Terör gidiyor, huzur geliyor”

“Cumhurbaşkanı, Başbakan ve hükümetimiz kararlı, terörün ve PKK’nın adını bu bölgeden sileceğiz” diyen Soylu, şunları kaydetti:

“Milletimizin iradesi ve kararlılığı var. Sadece teröristle mücadele etmeyeceğiz. Ekonomik ve sosyal politikalarımızla Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi istihdamın bahçesi haline gelecek. Her yerde fabrikalar olacak. Tunceli’ye 170 milyonluk yatırım geldi. Mardin’e 1,5 milyarlık yatırım geldi. Elazığ’a 3 milyar liralık yatırım geldi. Terör gidiyor, huzur geliyor.”

Mitinge, AK Parti Mardin milletvekilleri Orhan Miroğlu ve Ceyda Bölünmez Çankırı, Mardin Valisi Mustafa Yaman, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ali Dündar, Mor Gabriel Manastır Metropoliti Samuel Aktaş ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Soylu, mitingin ardından Midyat Belediyesi meclis üyesi olan 90 santimetre boyundaki Fahri Talay ile fotoğraf çektirdi.