İçişleri Bakanı Soylu: Terör bir insanlık suçudur

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bu milletin canını yakanların canını yakacağız. Bu sözlerin muhatabı PKK’dır, KCK’dır, DEAŞ’tır, FETÖ’dür, YPG’dir.” dedi.

Hakkari ziyareti kapsamında Valiliği ziyaret eden Soylu, burada yaptığı açıklamada, hem kendi görev alanlarına ilişkin çalışmaları sürdürdüklerini hem de vatandaşlarla çeşitli zeminlerde bir araya geldiklerini söyledi.

Bu gelişlerinde de önceki gelişlerinde de tıpkı diğer illerde ve cennet vatanın her köşesinde olduğu gibi gördüğü yakın ilgi ve teveccühten dolayı Hakkarililere teşekkür eden Soylu, “Her ne kadar bu gezimiz önceden planlanmış olsa da hepinizce malum olan yaşanan çok elim bir hadise benim için bu ziyareti daha anlamlı kılmıştır.” dedi.

“Terör insanlık suçudur”

“Cumartesi gecesi İstanbul Beşiktaş’ta 44 vatandaşımızın şehadetiyle neticelenen hain bir terör saldırısıyla karşı karşıya kaldık. Bu alçak saldırı sonrasında belki birileri programlarımızda değişiklik olmasını bekleyebilirdi. Hiç öyle yapmadık. Bilakis bu hadisenin üzerine gelinebilecek en doğru yerin burası olduğundan hareketle programımızı değiştirmedik.” diyen Bakan Soylu, şöyle devam etti:
“Sebebi de şudur; İstanbul’daki o hain saldırıyı gerçekleştirenler yıllardır bu ülkede özellikle etnik kimlik üzerinden özellikle etnikçilik yaparak bir kardeş kavgasını körüklemek istiyorlardı. Buna müsaade etmemiz mümkün değildir. Binlerce yıldır Anadolu toprakları üzerinde Kürt’ü, Türk’ü, Laz’ı, Çerkez’i, Zaza’sı bir arada ve kardeşçe yaşıyorsa biz bu kardeşliğe kimsenin nifak tohumu ekmesine müsaade etmeyeceğiz. Bizim AK Parti ve hükümet olarak terör karşısında duruşumuz nettir. Adı ister PKK, ister DEAŞ, ister FETÖ, ister KCK, ister YPG veya başka bir şey, hangi örgüt olursa olsun terör insanlık suçudur, insanlık dışı bir eylemdir. Teröre destek veren yapan yardım eden her kim varsa onun karşısındayız. Onunla mücadele etmek durumundayız ve 780 bin kilometrekare vatan toprağını bu eşkıyalardan temizlemeye kararlıyız.”
Soylu, şöyle devam etti:
“Cumartesi günü Meclis kürsüsünden de ifade etmiştim. Bu mücadeleyi ortaya koyarken hukuktan, demokrasiden asla taviz vermeyiz. Ancak birileri istiyor diye de birileri kızacak veya kınayacak veya birliklerine almayacak diye de hukukun içinde vereceğimiz bu mücadelede asla gevşeklik göstermeyiz. Çünkü ne hükümet olarak bizlerin, ne de Türkiye’nin her köşesindeki vatandaşlarımızın artık bu hadiselere tahammülü kalmamıştır. Biz Türkiye’nin batısında ne konuşuyorsak doğusunda da kuzeyinde de ne konuşuyorsak güneyinde de aynı şeyi konuşuyoruz. Bu milletin canını yakanların canını yakacağız. Bu sözlerin muhatabı PKK’dır, KCK’dır, DEAŞ’tır. FETÖ’dür, YPG’dir. Bu devlete karşı eline silah almış ve bu milletin huzurunu birliğini beraberliğini kardeşliğini, ülkenin bağımsızlığını bölmeye çalışanların tamamıdır.”