İçişleri Bakanı Soylu: TBMM’de yaşanan tabloyu kabul etmiyoruz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bazı yabancı misyon temsilcilerinin HDP TBMM Grup toplantısına katılmasına ilişkin, “Dün TBMM’de bir olay yaşandı. Biz bu tabloyu kabul etmiyoruz. 79 milyon bize yeter. Yolumuz düsturumuz açıktır.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığında düzenlenen 2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılı Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, 15 Temmuz darbe girişiminin hemen ardından “daha önce yapılmamış bir sistem değerlendirmesi” yapıldığını söyledi.

Sistemin darbe üreten parametrelerden kurtulması ve demokratik sistemin sürekli devam etmesini sağlayan gerekli tüm çalışmaların ivedilikle başlatıldığını ifade eden Soylu, bu çalışmaların bir parçası olarak da Türk Silahlı Kuvvetlerinin yapısının yeniden ele alındığını ve kuvvet komutanlıklarının Milli Savunma Bakanlığına, Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlarının ise İçişleri Bakanlığına bağlandığını hatırlattı.

Soylu, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisinde 2016-1017 eğitim öğretim yılında, lisans ve ön lisans mezunu 733 uzman erbaş ve uzman jandarma personelinin eğitim alacağını belirterek, gelecek yıl mart ayında sona erecek eğitimlerin neticesinde bu personelin hizmete başlayacağını kaydetti.

Astsubaylardan alınacak 310 subay adayının 21 Kasım’da eğitime başlayacağını ve 23 Haziran 2017’de mezun olacağına işaret eden Soylu, “Alımları devam eden sivil kaynaktan lisans ve ön lisans mezunu 150’si kadın 2 bin 705 astsubay adayı, 2 Ocak 2017 tarihinde eğitime başlayacak ve yine 25 Ağustos 2017’de bu kardeşlerimizin mezuniyeti gerçekleşecektir. Önümüzdeki günlerde sivil kaynaktan alınacak 450 subay adayı da 16 Ocak 2017 tarihinde eğitime başlayacaktır.” diye konuştu.

Soylu, özellikle 15 Temmuz’dan sonra güvenlik kuvvetlerine yönelik alımlardaki başvuruların geçen yıllara oranla çok üst seviyede arttığına dikkati çekerek, darbe girişiminin oluşturduğu bu kenetlenmenin gurur verici olduğunun altını çizdi.

15 Temmuz’la beraber kendilerini engellemeye çalışanlara çok kısa süre içinde verilen cevabın, millete bağlılığın en önemli sembolü olduğuna işaret eden Soylu, “Dün TBMM’de bir olay yaşandı. Biz bu tabloyu kabul etmiyoruz. Yani orada terör örgütüyle iç içe olmuş bir anlayışı, Avrupa’daki birtakım ülkelerin büyükelçilerinin gelip desteklemesini kabul etmiyoruz. 79 milyon bize yeter. Yolumuz düsturumuz açıktır.” ifadesini kullandı.