İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU SUDAN’DA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dünyada kurulan oyunu kabul etmenin mümkün olmadığını belirterek, “Afrika, Orta Doğu, Kafkaslar, Balkanlar ve dünyada birçok bunlara muadil bölgelere uygulanan politikalar, kabul edilebilir politikalar değildir” dedi.

Resmi ziyaret kapsamında Sudan’da bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sudan İçişleri Bakanlığında resmi törenle karşılandı.

Sudan İçişleri Bakanı Ahmed Bilal Osman’ın makamındaki baş başa görüşme öncesi gazetecilere açıklama yapan Bakan Soylu, Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Sudan halkına selamını iletti.

Gösterdikleri ilgiden dolayı Sudanlılara teşekkür eden Bakan Soylu, “Bizler çok köklü bir kardeşliğe sahibiz. Bu kardeşliğe bize bağışlayan Cenab-ı Allah’tır. İnanıyorum ki ilişkilerimiz bugüne kadar çok üst seviyeye geldi. Bugünden sonra çok daha üst seviyede devam edecektir.” diye konuştu.

Türkiye’nin de Sudan’ın da meselelere bütün taraflarıyla bakması gereken bir dönemden geçildiğini anlatan Bakan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eğer sadece bugünü yaşadığımızı düşünürsek yanılırız. Biz bir taraftan dünü, bir taraftan bugünü ama esas yarını yaşıyoruz. Maalesef bugün dünyada kurulan oyunu kabul etmek mümkün değildir. Afrika, Orta Doğu, Kafkaslar, Balkanlar ve dünyada birçok bunlara muadil bölgelere uygulanan politikalar, kabul edilebilir politikalar değildir. Tarih bize bugün başka bir sorumluluk veriyor. Eğer bugün biz daha fazla birlik içerisinde olmaz, daha fazla birbirimizle iyi anlaşma zeminleri oluşturmaz, omuz omuza, sırt sırta bir mücadele içerisinde olmazsak, maalesef bugünkü dünya düzeni, bugünü de bize arattırır bir hale gelir. Görevlerimiz bu büyük medeniyetlerin bugün insanlığın duyduğu ihtiyacı onlara iletmesini sağlamaktır.”

Dünyada kendini büyük ülke zannedenlerin kurdukları tezgâhlara işaret eden Bakan Soylu, “Bütün bunlar, bizim bakmamız, gözetmemiz ve değerlendirmemiz gereken meselelerdir. Güvenlik meselelerimizi hep birlikte aşarız. Terörle, göçle, uyuşturucu ve uluslararası sistemle mücadelede ediyoruz. Bir taraftan Sayın Cumhurbaşkanımız ile Sayın Cumhurbaşkanınızın dostlukları, bir taraftan milletimizin birbirine olan sadakatleri ve samimiyetleri aslen bize çok güzel rehber olmaktadır. Bakanlıklarımızın arasındaki ilişkiler bunun en güzel örneğidir. Bu yeterli değildir. 

Bunun için burada ülkem adına İçişleri Bakanlığından, polisimizden, jandarmamızdan, göç teşkilatlarımızdan ne isteğiniz varsa bizim için emir telakki eder.” dedi.

Türkiye ve Türk halkının Sudan’a karşı büyük bir sevgisi olduğunu ve bunun her geçen gün arttığını anlatan Bakan Soylu, Sudan’da kendilerini evlerinde hissettiklerini vurguladı.

15 Temmuz’da Türkiye’ye kayıtsız şartsız destek veren Sudan’a teşekkür eden Süleyman Soylu, Sudan’ın terör örgütü FETÖ ile mücadelede dimdik yanlarında olduğunu sözlerine ekledi.

“Her konuda Türkiye ile çalışmak için hazırız”

Sudan İçişleri Bakanı Ahmed Bilal Osman, Bakan Soylu’yu Sudan’da ağırlamaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Sudan ile Türkiye arasında bir iş birliği bulunduğunu belirten Sudan İçişleri Ahmed Bilal Osman, bu iş birliğinin devam etmesini  temenni etti.

Her konuda Türkiye ile çalışmak için hazır olduklarını vurgulayan Sudan İçişleri Bakanı Ahmed Bilal Osman, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya iş birlikleri için teşekkürlerini bildirdi.