İçişleri Bakanı Soylu: Sivil itaatsizlik peşindeler! Yüz bin Kılıçdaroğlu gelse başaramazlar!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu gazetecilerin sorularını yanıtladı. Binlerce insanı dolandıran Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer’in iadesinin Arnavutluk’taki mahkemenin sonuçlanmasıyla gerçekleşeceğini ifade eden Soylu, özel okul öğretmeni olduğunu belirten şahısların yaptığı eylem ile ilgili de değerlendirmede bulundu. Bakan Soylu, sivil itaatsizlik oluşturulmaya çalışıldığını belirtti, “Kılıçdaroğlu değil, 100 bin Kılıçdaroğlu gelse bunu başaramaz. Başaramayacaklar, beceremeyecekler. Eski Türkiye artık yok.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Soylu, binlerce kişiyi dolandıran Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer, “Oradaki mahkeme sürecine göre süre belli olacak. İki arkadaşımız orada. Bugüne kadar bize yardımcı olan bir ülke Arnavutluk.” dedi. Soylu, Ankara’daki özel okul öğretmenlerinin eylemi ile ilgili de konuştu. Soylu, Kılıçdaroğlu’na da sert sözlerle yüklendi.

“SİVİL İTAATSİZLİK PEŞİNDELER”

Bakan Soylu şöyle konuştu:

Toplumu sivil itaatsizliğe, kargaşa itmeye çalışıyorlar. Kılıçdaroğlu değil, 100 bin Kılıçdaroğlu gelse bunu başaramaz. Başaramayacaklar, beceremeyecekler. Eski Türkiye artık yok. Bir eylem yapılıyor, bu eylem yasaya uygun mudur, değil midir? Siz kanunsuz bir şey yapabiliyor musunuz? Bir eylemmatik ile karşı karşıyayız.

Bu kişi kamuda bir öğretmen değil, velev ki olabilir. Bizim de ekdiğimiz olabilir, biz buna da bakabiliriz. Bu şahıs HDP logosu ve işaret ile sık sık eylemlere katılan kişi. Bu kişiyi polisler gözaltına aldı. Savcı bir vesile ile serbest bırakır.

Dün 30 Ağustos’tu. CHP bunu gözden kaçırdı sanırım. Diğer tarafta kortej yürüyordu. Oraya taşabilirdi. Buradan beslenmeye çalışan bir muhalefet var, buradan beslenmeyin.

THODEX KURUCU FATİH ÖZER NE ZAMAN İADE EDİLECEK?

Soylu, kırmızı bültenle aranan ve dün Arnavutluk’ta yakalanan Thodex’in kurucusu firari Faruk Fatih Özer ile ilgili konuştu:

“Hem dosya hem iade süreci için iki arkadaşımız şu anda Arnavutluk’talar. Arnavutluk Emniyet Genel Müdürlüğü’yle birlikte temas ettiler. İki türlü iade süreci vardır. Birincisi deport edilebilir, bu kısa bir süreçtir ama genellikle ülkeler mahkeme safhatına düşmüş bu süreç için deportu kullanmazlar. İkincisi mahkemeye çıkacak ve mahkeme iade etmiş olacak. Çünkü çok böyle iademiz oldu.”

Soylu, “Ne zaman iade edilir?” sorusuna da şöyle yanıt verdi:

“Yani o ordaki mahkemenin hangi tarihte olacağına ve ilk mahkemede mi ikinci mahkemede mi vereceği karara bağlıdır. O karar çerçevesinde biz bu iadeyi bekliyoruz. Bugüne kadar Aranvutluk makamları bize çok yardım eden ve karşılıklı destekler içinde bulunan bir tavır sergilediler.”

İçişleri Bakanlığı dün konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştı:

“Arnavutluk Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Bledar Çuçi bugün sabah saatlerinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Kırmızı bültenle aranan Thodex’in kurucusu firari Faruk Fatih Özer Arnavutluk’ta Vlora’da yakalandığını ve kimliğinin biyometrik sonuçlar ile teyit edildiğin iletti. Emniyet Genel Genel Müdürlüğü İnterpol Daire Başkanlığınca Fatih Özer’in Türkiye’ye iadesi işlemlerine başlandı.”

İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranıyordu

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kullanıcıların Thodex adlı kripto para borsasındaki hesaplarına erişemediği ve şirket sahibinin yurt dışına kaçtığı yönündeki ihbar üzerine 22 Nisan 2021’de resen soruşturma başlatılmıştı.

Bu kapsamda şirket sahibi şüpheli Faruk Fatih Özer’in 20 Nisan 2021’de yurt dışına çıktığı belirlenmişti.

Hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılan Özer’in de arasında bulunduğu çok sayıda şüpheli hakkında gözaltı kararı verilmişti.

Özer hakkında, İnterpol tarafından 23 Nisan 2021 kırmızı bülten çıkarılmıştı.