İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU SENEGAL’DE

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Türkiye’nin Dakar Büyükelçisi Nilgün Erdem Arı, Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall tarafından kabul edildi.

Senegal-Türkiye Karma Ekonomik Komisyon (KEK) 4. Dönem Toplantısı’na katılmak üzere Senegal’in başkenti Dakar’da bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanı Macky Sall ile Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nde basına kapalı görüşme gerçekleştirdi.

Soylu, görüşmenin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Sall ile Türkiye ve Senegal arasında ikili ilişkiler başta olmak üzere birçok hususta konuşma fırsatı bulduklarını söyledi.

Bakan Soylu, yenilenebilir enerjiden, gıda ve tarım dahil iki ülke arasında daha önce mutabakata varılan çifte vergilendirme anlaşmasının hızla sonuca ulaşması konusunu görüştüklerini dile getirdi.

Senegal ile Türkiye arasında güvenlik iş birliğinin sağlanması konusunu da Sall ile görüştüğünü belirten Soylu, Senegal hükümetinin kısa sürede Türkiye’ye bir heyet göndererek asayiş, trafik ve emniyet alanlarında Türkiye ile ortak bir çalışma yapacağını ifade etti.

Ülkeye ziyareti kapsamında, geçmişte Afrika kıtasındaki köle ticaretinin merkezlerinden Goree Adası’na gittiğini aktaran Soylu, “Köleleştirmenin nasıl bir duygu olduğunu bu ada, kalıntılarıyla en güzel şekilde ifade ediyor. ” dedi.

Senegal hükümetine adadaki eserlerin bugüne kadar korunmasını sağladığı için teşekkür eden Soylu, Avrupalılar tarafından köleleştirmeyle sergilenen insanlık dışı bu tavrın adadaki müzeler vesilesiyle bütün dünya tarafından da görülebileceğini belirtti.

Türkiye ile Senegal arasında tarihten gelen bir birlikteliğin var olduğunu kaydeden Soylu, özellikle 15 Temmuz darbe girişiminde gerek Cumhurbaşkanı Sall’in gerekse ülke halkının Türkiye’nin yanında yer aldıklarını beyan etmesiyle bu birlikteliğin daha da kökleştiğini anlattı.

Bakan Soylu, Senegal ile Türkiye’nin dünyada yükselen iki değer olduğunu ifade ederek, iki önemli unsur olan demokrasi ve istikrarın bunu sağladığına dikkati çekti. Soylu iki ülkenin demokrasi ve istikrarla önemli bir değer haline geldiğini sözlerine ekledi.