İçişleri Bakanı Soylu, sel felaketinin yaşandığı Şanlıurfa’da açıklamalarda bulundu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Şanlıurfa Afet Koordinasyon Merkezi’nde açıklamalarda bulundu. Bakanlar, sel felaketinin yaşandığı bölgelerde yapılan çalışmalarla ilgili son durumu paylaştı. Bakan Soylu bin 161 vatandaşa can suyu olarak yardım yapıldığını belirtti.

İçişleri Bakanı Süleyman Süleyman Soylu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Şanlıurfa Afet Koordinasyon Merkezi’nde açıklamalarda bulundu.

Deprem ve sel felaketlerinin 104 milyar dolara yakın kaybın olduğunu belirten Bakan Nebati, iş ve aşını kaybeden vatandaşların olduğunu da ifade ederek, “İş birliğimiz devam edecek.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun konuşmasından satır başları şu şekilde:

Şu ana kadar yapılan ödemeler konusunda şunu ifade etmek istiyorum. Zarar tespiti yapılan bin 161 vatandaşımıza can suyu ödemesi olarak AFAD tarafından 10’ar bin lira, ilçelerimizin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından 10’ar bin lira, büyükşehir belediyesi tarafından 5’er bin lira, ilk etapta hasar tespiti yapmadan sadece yapılan yardımın toplamı 25’er bin lira. Bunun yanı sıra aynı zamanda iş yerlerine 10’ar bin lira can suyu ödemesi gerçekleştirildi. 

Konutlarla ilgili gerek Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı eşya yardımıyla ilgili çalışıldı. İş yeriyle ilgili Ticaret Bakanlığımızla konuştuk. Araçlarla ilgili de çalışmalar devam ediyor. Hafta sonuna kadar bir noktaya kadar gelir. Özel bilgi vermek isterim. Şanlıurfa’nın tarihsel bir mirası da var. Arkeoloji müzesiyle ilgili ilk günden itibaren çalışma başladı. Arkeoloji müzesinin sergi alanında problem yok. Sergi alanında problem söz konusu değil. Sadece Şanlıurfa’nın değil bizim tarihimizin en önemli miraslarından birisi. 1 mahalle hariç temizlik yüzde 75 bitti diğerlerinde yüzde 90-95’in üzerinde inşallah yarın akşam temizliği bitirmiş olacağız.