İçişleri Bakanı Soylu: Milletin seçtiklerine itiraz eden bir anlayışları var

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Milletin vergisini topladılar, milletin maaşlarından aldılar çünkü kendilerine güveniyorlardı. Terör örgütü orada millete, insanlara baskı yaptı. ‘Buralar bizim, bundan sonra bize vergi vereceksiniz’ dediler. Hadi alın da görelim şimdi. Sadece şehirde değil, dağlarda peşinizdeyiz, nereye kaçarsanız sonuna kadar geleceğiz.” dedi.

Soylu, Vakfıkebir ilçesinde parti otobüsünden, kendisini bekleyen vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım’ın selamını iletti.

Yeniden önemli bir kararın ve dönemin arifesinde olunduğuna değinen Soylu, “Çok önemli bir yolculuğa çıkıyoruz. Önümüzdeki yüzyıllar için, önümüzdeki 10 yıllar, 1 yıllar, 5 yıllar için çok önemli bir karar vereceğiz. Bu Türkiye’nin son 50 yılını, özellikler 1960’dan 2017’ye tam tamına 57 yılını sizler yaşadınız. Bir gün darbe ile yaşadınız, bir gün bir başbakanın idamı ile yaşadınız, bir gün ekonomik krizle yaşadınız, bir gün terörizmle, bir gün anarşizmle, bir gün enflasyonizmle, bir gün dolar, bir gün avro kriziyle yaşadınız. Bu ülkede bir gün özgürlüklerinize, bir gün hürriyetinize müdahale edildi. Bir gün amacınıza müdahale edildi.” ifadesini kullandı.

Soylu, geçmişten bu güne kadar yaşanan sıkıntılı süreçleri de anlatarak, artık arkaya bakmaktan yorulduklarını bildirdi.

Tam adım attıklarını, 9 yaparken 10 yapamadıklarını belirten Soylu, “Bu ülkede kim adım atmak istiyorsa bu ülkenin yarınlarını heder etmek için ellerinden geleni yaptılar.” dedi.

Bakan Soylu, dertlerinin millet olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Bize diyorlardı ki size diyorlardı ki ‘kimi seçerseniz seçin, kimi getirirseniz getirin, siz iktidar olamazsınız, iktidar biziz, kuralları biz yaptık.’ Bu ülkeyi biz yönetiriz diyorlardı ve dönem dönem ölçülerini gösteriyorlardı. İster ‘Başbakan asarız’ diyorlardı, ister darbe yaparız, ister bir annenin iki evladını sağcı, solcu diye birbirine düşürürüz, ister bu ülkede terörü yükseltir, bu ülkenin canını yakarız, ister DEAŞ diye bir şeyi paraşütle indiririz, ister FETÖ denilen bu illeti büyütür, büyütür bir gün bu ülkeyi birileri adına istila etmek için yollara düşürürüz. Siz hiç merak etmeyin, bu ülkeyi size yönettirmeyeceğiz.”

Bakan Soylu, 1960’dan beri bu ülkenin aynı şeylerle karşı karşıya kaldığına işaret ederek, “Bir gün geçim sıkıntısına sokarlar, bir gün işsizlik sıkıntısına sokarlar. Bir gün 500 milyon doların peşine emekli maaşı ödemek için IMF’ye gönderirler. Bir gün patronumuz Yargıtay olur, bir gün patronumuz Danıştay olur, bir gün patronumuz Anayasa Mahkemesi olur, bir gün patronumuz medya olur, bir gün patronumuz sermaye olur, biz bugün diyoruz ki patron millettir.” diye konuştu.

“Bir daha darbe olmasın diye buradayız…”

Türk milletinin cesur olduğunu vurgulayan Soylu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“15 Temmuz’daki darbeyi kıymetli Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile sokağa çıkarak engellediler. Bazen kabahat buluyorlar ya bize yok Suriyelileri niçin misafir ettiniz, yok mağdurlara ve mazlumlara niçin yardım ettiniz, biz Müslümanız, biz bu dünyanın geçici bir dünya olduğuna inanıyoruz. Eğer merhamet ve şefkat medeniyetinin elini uzatmış olmasaydık, 15 Temmuz akşamı Cenab-ı Allah muhafazasından bizi uzaklaştırır, zalimlerin hakim olduğu bir Türkiye olurdu.

O cesareti tankların önüne çıplak ellerle çıkan, F16’lardan korkmayan, meydanları Türk bayraklarıyla dolduran o cesareti milletimizin kalbine veren Allah’tır Allah, buna inanıyoruz. Bu milletin öyle yalnız başına kaldığını kimse düşünmesin. Birileri diyor ya ‘Menderes’i bu millet patron olduğu zaman seçmedi mi?’ Evet millet seçti, doğru. Hem de nasıl seçti biliyor musunuz zorla, açık oy, gizli tasvip yaptılar, bin türlü hile yaptılar, milleti dayaktan geçirdiler. Recep Tayyip Erdoğan’ı da millet seçti. Menderes’i astınız, Recep Tayyip Erdoğan’ı da hapse attınız. Milletin seçtiklerine bugüne kadar itiraz eden bir anlayış var. Biz bunun için buradayız. Biz ve bizden sonraki nesiller bir daha böyle şeylerle karşı karşıya kalmasın diye buradayız. Bir daha darbe olmasın diye buradayız, bir daha ekonomik kriz üzerinden Türkiye’nin üzerine kuyu kazılmasın diye buradayız, bir daha hedeflerimizden bizi uzaklaştırmak isteyenlere karşı 2023’e, 2053’e ve 2071’e gideceğiz diye buradayız.”

“Millet size özerlik ilan edin diye oy vermedi”

Bakan Soylu, 7 Haziran seçimlerini anımsatarak, şu görüşlere yer verdi:

“7 Haziran’da iştahı kabaranlar kimlerdi? Birileri dedi ki artık bizim zamanımız geldi. Kimdi o birileri, hafif yüzde 10’un üzerine çıkıp şımaranlar. Dediler ki millet bize oy verdi. Millet size özerlik ilan edin diye oy vermedi. Adam gibi siyaset yapın diye oy verdi. Millet size PKK’ya mühimmat, cephane taşıyın diye oy vermedi. Bu ülkenin derdini düşünün diye oy verdi ve özerlik ilan etmeye başladılar. Şurası, burası özerk olacak, şurayı biz idare edeceğiz, burayı biz idare edeceğiz, hadi bugün özerklik ilan et de görelim seni. Belediyelerinin her birini terör ağacı haline getirdiler.

Milletin vergisini topladılar, milletin maaşlarından aldılar çünkü kendilerine güveniyorlardı. Terör örgütü orada millete, insanlara baskı yaptı. ‘Buralar bizim, bundan sonra bize vergi vereceksiniz’ dediler. Hadi alın da görelim şimdi. Sadece şehirde değil, dağlarda peşinizdeyiz, nereye kaçarsanız sonuna kadar geleceğiz. 7 Haziran’da böyle bir sonuç çıkaranlar, kendilerine ait hesabın içinde olanlar, sadece onlar mı Türkiye’nin hasımları? Avrupalar, dünyalar hepsi ‘aman elimize fırsat geçti, şimdi biraz DEAŞ ile terbiye ederiz, biraz PKK ile biraz FETÖ ile terbiye ederiz, Türkiye’yi dünyanın en pahalı arazisi olan Türkiye’yi biz elde ederiz.’ Elde edemediler çünkü darbe de yapsalar, Gezi olayları da yapsalar, 17-25 Aralık da yapsalar, 6-7 Ekim’i de yapsalar, bu millet onları elli gramlık oy pusulasıyla tuş etti, mahvetti. Bu milletin iradesini ve ortaya koyduğu bu gücü hiç bir zaman tahmin edemediler.”

Soylu, Türkiye’nin 21. asra iyi ve güçlü bir liderle başladığını belirterek, “14 yıldır başımıza her zaman her şeyi getirmeye çalıştılar. 3 bin dolardan 11 bin dolara çıktık. Şimdi hedefimiz 25 bin dolar.” ifadesini kullandı.

“Geçti o günler, bugün milletin günüdür”

Soylu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu da eleştirerek, “Adam ne dediğinin farkında değil. Bundan sonra bizim bu otobüslerin üzerine Kılıçdaroğlu çıksa da ‘evet’in nasıl olduğunu anlatsa. Geçen radyo da anlattı ya.” dedi.

Bir vatandaşın “Kılıçdaroğlu ‘evet’ verecek” sözleri üzerine Bakan Soylu, “Ben de ‘evet’ vereceğine inanıyorum. Onun bir korkusu var ama ben anlamıyorum böyle aklı bir gidip geliyor.” ifadesini kullandı.

Soylu, “niçin 25, niçin 26’larda” sorusunu yönelterek, şöyle devam etti:

“Çünkü sana gelmiyorlar. Değerlerinle hiçbir ilgisi yok. Hadi biz 2023 projesini ortaya koyduk sen 2030’u koy. Bizden bir adım daha öteye git, vatandaşa ‘ben 2030 diyorum’ de. Hadi biz araba yaptık, sen tır yap, otobüs yap. Biz kendi uydumuzu yapıyoruz, sen uzayda araçlar olacağını ifade et. Hadi 2053 deme 2060 de, 2071 deme, 2080 de. Amacı iktidara gelmek değil, ağa babaları onlara bir anayasa yazmışlar, demişler ki ‘bu anayasa burada devam ettiği sürece ya Anayasa Mahkemesi üzerinden ya Yargıtay üzerinden ya da Danıştay üzerinden gün gelecek ya medyanın ya sermayenin üzerinden ya da uluslararası bizim ortaklarımız üzerinden, siz iktidarsınız size millet lazım değil’ dediler. Biz de bugün diyoruz ki geçti o günler, bugün milletin günüdür. Başka bir dert daha var. Yeni sistemde 50’ye ulaşmak lazım. Allah’a şükür seçim bitecek, yeni sitemde kim iktidar olacak diye düşünmeyeceğiz. Ertesi gün iktidar yolunda 5 yıl boyunca hizmet etmek için dolu dizgin devam edecek. Peki geride kim kalacak? Kemal Kılıçdaroğlu kalacak. Öyle sen 25 al, ondan sonra gene devam et. 600 delegeyi ayarla, gene devam et. O günlerin geçmesinden korkuyorlar. Onun için kendine ittifak bulacak değil mi? Ne ittifakı? O 50’ye ulaşmak için birileriyle beraber olacak. O keskin söylemlerinden uzaklaşacak, milleti hor görmekten uzaklaşacak, milletin değerleriyle alay etmekten uzaklaşacak. Millete uzaktan bakmaktan uzaklaşacak, millete yanaşacak ama o bunu gene yanlış anladı.”

“Siyasi partiler ve siyaset geleceğe bakacak”

Bakan Soylu, kendilerinin ittifak bulduğunu belirterek, şöyle dedi:

“Bak biz ittifak bulduk, Kimi bulduk? Oturduk, anlaştık Milliyetçi Hareket Partisi ile. Memleketimizin birliği için, beraberliği için ortak bir onlar, biz biz söyledik, bir noktaya kadar geldik. Peki onlar kimi ittifak buldu? Bizim evlatlarımızı şehit eden Kandil’deki Murat Karayılan, Kemal Kılıçdaroğlu’nun en iyi arkadaşı oldu, en iyi arkadaşı. Kimi ittifak buldu? FETÖ ile beraber tekrar yeniden bir ittifakın altına imza attı. Ona FETÖ dedi ki sen hayır de, sen bunlarla beraber ol, memleketi yeniden istila edecekler. Sizin aklınız ona yetmez Kemal bey, hakikaten yetmez o işe. Dün Cumhurbaşkanımız ne güzel söyledi, 5 tane keçi verseniz 5’ini de kaybeder. Şimdi peki yeni sistemde ne olacak biliyor musunuz? Siyasi partiler ve siyaset geleceğe bakacak.”

Ne yaptıklarının, farkında olduklarına dikkati çeken Bakan Soylu, şunları aktardı:

“Birinci, ikinci, üçüncü köprüye ‘hayır’ diyenler kimler, size söyleyeyim mi? Orada iş makineleri yakanlar, ‘Orada size Yüksekova Havalimanı yaptırmayacağız’ diyenler. Bu 15 Temmuz’da biraz kapandı havalimanı. Sonra Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız tekrar açma kararı verdiler. Havalimanı açıldı, havalimanı açılacağı günden bir gün önce birkaç yere pusula gönderdiler. Demişler ki, ‘Eğer bu uçaklara binersiniz, biz uçakları düşüreceğiz.’ Siz bu uçakları düşüremezsiniz, milletin içine de bir daha giremezsiniz. Vatandaş diyor. PKK’ya söylüyorlar. Bu uçaklar şimdi dolu dolu gidiyor. Ey terör örgütünün mensupları, bilmenizi istiyoruz ki sadece güvenlik güçlerimizle ensenizde değiliz, orada milletimizle de ensenizdeyiz.”

Bakan Soylu, Almanya’yı da eleştirerek, şunları kaydetti:

“Bir de başımıza Almanya çıktı. Tam yakıştı ama FETÖ ile PKK ile ve ifade etmeliyim ki bu Kılıçdaroğlu ile birlikte olmak tam Almanya’ya yakıştı. Yıllardan beri teröristleri istiyoruz oradan, teröristleri bize göndermiyorlar. DHKP-C’li teröristleri göndermiyorlar, PKK’yı göndermiyorlar, şimdi de kimi, FETÖ’nün teröristlerini göndermiyorlar. Bilmelerini istiyoruz ki biraz sabırlı olsunlar, onlar göndermeseler de biz gereğini yerine getiririz, merak etmesinler. Öyle gidecekler, Almanya’da kaçacaklar, bir gün nerede olduğunu FETÖ teröristleri şaşıracaklar, bilginiz olsun. Bir gün nerede olduğunu buradan söylüyorum, öyle kolay değil. Bu ülkeye ihanet ederse etsin, bu ülkenin güvenlik konsepti de stratejisi de değişmiştir artık. Dünyanın neresinde olursa olsun Türkiye’ye ihanet edeni orada biz bir saat durdurmayız.”

Yeni sistem hakkında da bilgilendirmede bulunan Bakan Soylu, 16 Nisan’da “Evet” oylarıyla destek istedi.

Öte yandan Bakan Soylu, konuşma öncesinde ilçe esnafını ziyaret ederek vatandaşlarla sohbet etti. Soylu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kadınlara karanfil takdim etti.

Bakan Soylu’ya, ilçeyi gezdiği sırada, İlçe Kadın Kolları tarafından “Oyumuz evet, her zaman evet, kararımız evet” yazılı Trabzon ekmekleri hediye edildi.

Bakan Soylu’ya AK Parti Trabzon Milletvekilleri Muhammet Balta, Adnan Günnar, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta, Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız, AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi eşlik etti.