İçişleri Bakanı Soylu: Milletin borusu ötecek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “7 Haziran’da HDP’nin aldığı sonuçtan sonra ortaya çıkan tabloyu görmeyip, bu ülkede CHP olarak PKK’nin sözcüsü HDP’yi destekliyorsanız, biliniz ki yarın ülkede olacak olayların sorumlusu Kılıçdaroğlu olacaktır.” dedi.

Bakan Soylu, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda, aralarında sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de bulunduğu vatandaşlarla bir araya geldi.

Yaptığı konuşmada mevcut sistemde ülkenin sürekli tehlikeler ve endişelerle karşı karşıya kaldığını belirten Soylu, “Şu anda çok önemli bir zaman diliminin içerisindeyiz, millet bir karar verecek. Geleceğiyle ilgili bir karar verecek. Parlamentosu güçlü mü olacak, yargısı bağımsız mı olacak? Bunun kararını vermek tabii ki millete ait ama onlar diyorlar ki ‘Bu kararı millet vermesin biz verelim’. İşte önümüzde büyük bir sınav var. Biz bunları tanıyoruz. Bunları söyleyenler ve söyletenleri iyi biliyoruz.” diye konuştu.

Yüksekova Havalimanı’na “Hayır” diyenler ile birinci, ikinci ve üçüncü Boğaz köprülerine karşı çıkanların bugün kol kola girdiğini ifade eden Soylu, bunların milletin karşısında olduğunu kaydetti.

Bunların 16 Nisan’da da “Hayır” diyeceklerine dikkati çeken Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“CHP mensuplarına açık bir şekilde sesleniyorum. Yıllardır seçim kaybeden Kılıçdaroğlu sizi yanlışa sevk etmektedir. Kılıçdaroğlu, ülkeyi yanlışa sevk etmektedir. Onu bu yanlıştan döndürünüz. Türkiye’nin istikrarlı olmasını istiyorsanız, bu ülkenin tam bağımsızlığa ulaşmasını istiyorsanız, ay yıldızlı bayrağın ülkenin her yerinde dalgalanmasını istiyorsanız aklı koltuğunda kalmış Kılıçdaroğlu’na uymayın. 7 Haziran’da HDP’nin aldığı sonuçtan sonra ortaya çıkan tabloyu görmeyip, bu ülkede CHP olarak PKK’nın sözcüsü HDP’yi destekliyorsanız biliniz ki yarın ülkede olacak olayların sorumlusu Kılıçdaroğlu olacaktır.”

“Biz her daim iktidarız” diyenler olduğunu dile getiren Soylu, bu her daim iktidar olma durumunun 16 Nisan’da sona ereceğini vurguladı.

“Milletin borusu ötecek”

Soylu, “Bir fırsat olsa, ekonomide bir kriz olsa, iktidarsızlık olsa, ne zaman bir kaos olsa hemen kafasını uzatanlara söylüyorum, 16 Nisan’da bu millet bu kararı verecek artık sizin borunuz ötmeyecek. Milletin borusu ötecek.” ifadelerini kullandı.

Kendi fikrinin etrafında dönerek diğerlerini ötekileştirenleri yeni sistemin ortadan kaldıracağını ve bu nedenle Kılıçdaroğlu’nun koltuğunu kaybetmekten korktuğunu iddia ederek, “Defalarca seçim kaybettikten sonra kendi yaptığın delegelerin oyuyla koltukta otur devri bitmiştir. Artık yepyeni bir süreç var. Ya yüzde 50 alacaksın ya da attaya gideceksin.” dedi.

Bakan Soylu daha sonra Muğla programı kapsamında şehit aileleri ve gazilerle yemekte bir araya geldi.