İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU: KİMSE TÜRKİYE İLE OYUN OYNAMASIN

İçişleri Bakanı Soylu, IKBY’deki gayrimeşru referanduma ilişkin, “Bakın, Türkiye hepinizi bir çuvala koyar, o çuvalın da başını bağlar, ondan sonra atacağı yere atar. Kimse Türkiye ile oyun oynamasın.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti Çarşıbaşı İlçe Başkanlığının 6. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, 2019’un Türkiye için çok önemli bir tarih olduğunu söyledi.

Türkiye’nin siyaset üzerinden dönem dönem maalesef haksızlıklarla karşı karşıya kaldığını belirten Soylu, “Tecrübe elde ettik. Güçlü bir liderimiz var, 15 yıldır Türkiye’yi idare ediyor. Dünyaya gittiği zaman uluslararası alanlarda yıllardır karşı karşıya kaldığı karakterleri, kimlikleri, şahısları görüyor ve o büyük tecrübelerle birlikte de ülkemizi yönetiyor. Şimdi bir noktaya getirdi Türkiye’yi, hep beraber getirdik demokrasiyle.” diye konuştu.

Soylu, Türkiye’nin 2019’da yepyeni bir sisteme, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçeceğini anlatarak şöyle devam etti:

“Bu ne demektir? Bu, bugüne kadar karşı karşıya kalmış olduğumuz sıkıntılarla bir daha karşı karşıya kalmama anlamına gelmektedir. Yıllardan beri bizi yordular, fukaralıkla, cehaletle karşı karşıya bırakmak için ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Yıllardan beri bizi hakir gördüler. Kimimizi inancımızdan dolayı, kimimizi kimliğimizden dolayı, kimimizi değerlerimizden, siyasal görüşlerimizden dolayı sürekli ama sürekli hakir gördüler. Bir vesayet mekanizması oluşturdular ve oluşturdukları vesayet mekanizmalarıyla beraber de bu ülkenin bir adım ileri gitmesini engellemek için ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Buna millet son verdi.”

“Kimse Türkiye ile oyun oynamasın”

Türkiye’nin bir yılda toparlandığını ve darbenin bütün travmalarını geride bıraktığını anlatan Soylu, “Bütün bunlarla birlikte de gelecek hedefleriyle buluşan ve bundan bir adım geriye adım atmayan, tam tersi ileri adım atan bir millet düşünün. Darbeye 16 Nisan referandumuyla ‘Ey bu malın sahibi sen değilsin, bu malın sahibi şehit kanlarıyla bu ülkenin topraklarını sulayan bu aziz millettir.’ diye cevap verdiler.” dedi.

Soylu, ne yaptıklarını bildiklerini dile getirerek şunları kaydetti:

“Onlar bir hamle yapıyorlar, biz bir hamle yapıyoruz. Şimdi de etrafımızdaki coğrafyada bir hamle yapmaya çalışıyorlar. Türkiye’yi tanımıyorlar, Türkiye’nin gücünü, kuvvetini, kudretini bilmiyorlar. Baktılar ki ’15 Temmuz’u yediremedik, baktılar ki 17-25 Aralık darbesini yediremedik, baktılar ki dolarlarla avrolarla uğraştılar bunları yediremedik acaba şimdi Barzani üzerinden Türkiye’ye bir engel teşkil edebilecek bir hale getirebilir miyiz?’ diye bir düşüncenin içerisindeler. Bakın, Türkiye hepinizi bir çuvala koyar, o çuvalın da başını bağlar, ondan sonra atacağı yere atar. Kimse Türkiye ile oyun oynamasın. Biz ne zaman sakin durup karar vereceğimizi, ne zaman celalleneceğimizi, ne zaman da tekmemizin pek olacağına kendimiz karar verir, kendimiz hesap ederiz. Bu konuda bu devlet ve bu millet her zaman gereğini yerine getirmiştir. Kimseye bu topraklar ve bu coğrafya üzerinde oyun oynattırmayız hiç endişeniz olmasın. Bütün bunlar yarın öbür gün baktığınızda Türkiye’nin bu aklıyla çözebildiği meseleler olarak çok rahat bir şekilde görülecektir.”

“Yıllardan beri bizi meşgul ediyorlar, uğraştırıyorlar”

Yüksekova’da esnaf ziyareti de gerçekleştirdiklerini anlatan Soylu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“İnanınız ki her gözde, her gönülde büyük bir umut vardı. Ben 3, 5, 10 yıl önce de oralara gittim. Bilmenizi isterim ki bu gittiğimiz, neredeyse en üst seviyede bir karşılamaydı. Bundan bir ay, beş ay önceden daha iyiydi. Oturduk, sohbet ettik. Yıllardan beri bizi meşgul ediyorlar, uğraştırıyorlar. Yıllardan beri bizim üzerimize maliyet yüklüyorlar. Bizi kah anarşiyle kah darbelerle kah ekonomik krizlerle meşgul ediyorlar ve bizi aslında uğraşabileceğimiz meselelerle uğraşmaktan alıkoymaya çalışıyorlar. 6-7 Ekim hadiselerinde ve 7 Haziran seçimlerinden sonraki barikatlı, hendekli eylemlerinde tahrip ettikleri yerlere bakınız.

Bakınız, neyle uğraştırıyorlar. Biz kütüphane yapıyoruz, Bitlis Halk Kütüphanesi. Yüksekova’da 22 milyon lira maliyetle yaptığımız Endüstri Meslek Lisesi, Yüksekova Gençlik Merkezi Spor Salonu ve daha Türkiye’nin birçok yerinde birçok okul, birçok kütüphane.”

“AK Parti ülkenin her köşesine büyük hizmetler yapıyor”

Soylu, AK Parti’nin ülkenin her köşesine büyük hizmetler yaptığını ve yapmaya da devam edeceğini belirtti.

Türkiye’nin bu mücadeleleri verirken çok önemli bir şey daha yaptığını ifade eden Soylu, ülkenin altyapı yatırımlarının olması gereken düzeye geldiğini anlattı.

Soylu, boş fabrika binasının hiçbir şey üretmeyeceğine dikkati çekerek “Bir ülkenin yolu, hastanesi demek, esas itibariyle o ülkenin makineleri demektir. Türkiye’de havalimanları ve üniversite sayısı 2 katına, bölünmüş yollar 2 katına, ihracat rakamı 5 katına çıkmışsa ve ülkenin enflasyonu yüzde 70’lerden tek haneleri görmüşse Türkiye fabrikası artık çalışıyor demektir.” dedi.

“2019’a milletle kol kola girerek hazırlanacağız”

Soylu, 2019’da kutlu yürüyüşü büyük bir sıçramayla buluşturmak için daha fazla çalışmaları gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Türkiye’nin en önemli meselesi Cumhurbaşkanlığı Hükümet modeline doğru güçlü bir başlangıç yapabilme meselesidir. Mesele sadece kıymetli liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ı Cumhurbaşkanı seçtirmek değildir. Mevcut gücüyle zaten Cumhurbaşkanlığını rahat yapar, rahat götürür ancak hem Külliye hem Meclis her ikisinde güçlü temsil sağlayabilmek için temel hedeflerimizden bir tanesidir. Bunu sağlamak için çok çalışmak zorundayız. 2019’a başkaları gibi terör savunucularıyla değil milletle kol kola girerek hazırlanacağız.”