İçişleri Bakanı Soylu: Kararımız şudur; terör örgütlerini bir daha muadillerinin çıkamayacağı şekilde tarihin karanlığına gömmektir

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Daha şimdi Şırnak’ın Silopi ilçesinde onlarca tabanca, onlarca uzi suikast silahlarını yakaladık. Şunu söylemek istiyorum. Biz ne yapalım, sınırımızın on kilometre berisinde bir ağ kurup gelecek herkesi hoş geldiniz diye bekleyecek halimiz yok. Onun için nerede engelleyebileceksek orada önleyebilecek bir stratejimiz var. Buna devam edeceğiz.” dedi.

Bakan Soylu, Valilik’teki toplantının ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Sur ilçesinde bazı mahallerdeki sokağa çıkma yasağının ne zaman kaldırılacağına yönelik soru üzerine, bu konuda gerekli değerlendirmeleri Vali Hüseyin Aksoy ile yaptıklarını belirterek, “Bu öyle bir zaman dilimidir ki bunu kaldırdığınız andan itibaren tekrardan döndürmek olmaz, bir planlamayla beraber gidiyor. Önümüzdeki günlerde hep birlikte oturulacak. Gerekli hazırlıkların tamamlanmasının hemen akabinde kaldırılacaktır. Az bir zaman diliminin kaldığını belirtmek isterim ama bir zamanla da kendimizi bağlamak istemem çünkü orada bir iş yapılıyor.” diye konuştu.

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadele konusundaki sorusu üzerine Soylu, FETÖ’nün ayağa kalkabilme ihtimalinin olmadığını dile getirerek, şunları söyledi:

“Arkasında kim olursa olsun hafif bir yeniden adım atmak konusunda birileri tahrik ederse 15 Temmuz’u rahmetle ararlar, ‘El yumruğunu yemeyen kendi yumruğunu balyoz zannedermiş’ yani biz bu coğrafyada birtakım sözlerden bahsederken, ‘Bizim dışımızda, bizi dışlayarak oyun kurmaya çalışanlar muvaffak olamazlar’ derken, bunu şu bin yıllık devlet geleneğimiz ve millet bütünlüğümüze bağlayarak söylüyoruz. Topyekun burada neler yapabileceğimizi bir daha böyle ansızın yapabilecekleri bir hadise karşısında nasıl hazırlandığımızı keşke bir tatbikat olsa da göstersek yok, biz de istiyoruz. Arkadaşlarımız da çok istiyor.”

Gazetecilerin “Siyasetteki FETÖ bağlantısıyla ilgili çalışma var mı” sorusuna Soylu, FETÖ siyaset ilişkisi bu kadar çok yayıldıktan sonra sıfırdır demenin yanlış olacağını ifade ederek, “Ben siyasetin içerisinden gelen birisiyim. Bu konuda muhakkak ki bu tip organizasyonlar, örgütler bu tip kötülükler siyasete de devleti yönetmek için müdahale etmek isteyebilir, eline almak isteyebilirler, bu bir realitedir. Ama bilinmesini isterim ki siyasette biraz meşakkatli bir iştir. Bu FETÖ denilen garabet timsalleri de hep almak isterler. Aralarındaki temel belki de uzlaşamadığı noktalardan bir tanesi budur. Kritik noktalarda olmak isteyebilirler, etki alanı oluşturmak isteyebilirler.”

Soylu, siyasetin atamayla değil mücadeleyle yapıldığını, o mücadelelerde genellikle bu tip yapılanmalar içerisinde bulunanların daha ziyade perde gerisinden bunu yönetmeye çalıştığını vurgulayarak, siyasetin içerisine girdikleri andan itibaren temsil ettikleri eğer başka bir anlayış ise bunu siyasetin ortak aklının anladığını ve onları tasfiye ettiğini söyledi. Soylu, şunları kaydetti:

“Siyaset dışarı atar ama şunu yapabilirler, belli bir noktada dururlar, etki alanlarını arkadan yönetmeye çalışırlar. O da zaten böyle bir hadiseyle karşılaştıktan sonra bilmeniniz isterim ki o etki alanlarıyla ilgili bir çok mücadeleler, müdahaleler, yargı, birtakım gizli tanıklıklar, değerlendirmeler, istihbari noktalarda hepsi işliyor. Her kademe için işlediği gibi Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi siyasetle beraber bu süreç devam etmektedir. Ama şu tabii bizim dikkat etmemiz gereken noktadır. Birtakım tezviratlar yapılıyor. Şu kadar insan bunun içinde, şu kadar şöyledir, böyledir gibi. Bunların tezvirat olduğunu bugün kararlı duran bir siyaset mekanizmasının kararlı duruşuna helal getirmek için yapıldığını söylemek isterim. Biz her şeyi görüyoruz, hepsine de cevap vermiyoruz, sebebi de şu cevap verdiğimiz andan itibaren muhatap almış olacağız ve gerçekliği ve gerçekliği olmadığı üzerinden bir değerlendirme yapmış olacağız. Biz işimize bakıyoruz ama kararımız şudur; bu işin içerisinde kim olursa olsun bunu tasfiye etmek ve terör örgütünü bir daha muadillerinin çıkamayacağı şekilde tarihin karanlığına gömmektir.”

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin yenilenmesi amacıyla kaldırılan tabela ile ilgili soru üzerine Soylu, bir yenileme çalışması olduğunu, yeni bir dizayn yaptıklarını bildirdi.

Milletin hassasiyetlerini istismar etmek isteyenlerin olacağını, bunlara müsaade etmeyeceklerini belirten Soylu, bu işin çok ötesinde olduklarını, kardeşlik hukuklarının yüksek bir noktada olması sonucu manipülasyonlara, bu hassasiyetlerin istismarına veya bunlar üzerinden etnikçilik yapmaya çalışanlara karşı bu kardeşliği muhafaza edeceklerini anlattı.

“Duruşumuz nettir”

Soylu, Şırnak’ın Silopi ilçesindeki askeri hareketlilikle ilgili soru üzerine şöyle konuştu:

“Bunu Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız da söylüyor. Yani artık şu noktada değiliz. Oradan saldırıları yapacaklar. Biz de sadece acaba yapabileceğimiz bir karşılık var mı? diye bekleyeceğiz, sınırımıza tecavüz eden, ülkemizin ve milletimizin huzuruna tecavüz eden her ne var ise biz buna bulunduğu yerde de mücadele etme anlayışımız var. Bugün Hükümetimizin bütün üyeleri, Başbakanımız, Cumhurbaşkanımız, bizler kimsenin toprağında gözümüz yok. Ama bizim toprağımıza ve huzurumuza göz dikenlere karşı da duracak halimiz yok. Duruşumuz nettir. Biz bugün bunu yapıyoruz. Hem bir ülkenin kendi koruma hakkına ait bir şeydir hem de insanlığın temel anlayışı olan bir müdafaa hakkına ait bir süreçtir. Biz bunu ihtiyaç duyduğumuz her noktada gerçekleştirebilme fırsatına sahip olduğumuzu ortaya koyarız.”

“Herkesi ‘hoş geldiniz’ diye bekleyecek halimiz yok”

Teröristle mücadele ettiklerini, silah ve mühimmat ele geçirildiğini, sadece geçen hafta Bingöl’de bir operasyonda 53 sığınak bulunduğunu anımsatan Soylu, “Bunlar nereden geliyor arkadaşlar? Daha şimdi Şırnak’ın Silopi ilçesinde onlarca tabanca, onlarca uzi suikast silahlarını yakaladık. Şunu söylemek istiyorum. Biz ne yapalım, sınırımızın on kilometre berisinde bir ağ kurup gelecek herkesi hoş geldiniz diye bekleyecek halimiz yok. Onun için nerede engelleyebileceksek orada önleyebilecek bir stratejimiz var. Buna devam edeceğiz.” dedi.