İçişleri Bakanı Soylu, ‘İslam Bilim Medeniyetinin Hazineleri: Altın Çağda Bilim’ adlı serginin açılışı gerçekleştirdi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türk ve İslam medeniyetlerinin dehalarından El Zehravi, Takiyüddin, El Biruni ve Hezarfen Ahmed Çelebi’nin buluşlarının da yer aldığı “İslam Bilim Medeniyetinin Hazineleri: Altın Çağda Bilim” adlı serginin açılışını yaptı.

Çeşitli programlara katılmak üzere kente gelen Bakan Soylu, Ortahisar Belediyesi tarafından organize edilen serginin açılışına katıldı.

Bakan Soylu, sergide emeği geçenlere teşekkür ederek, serginin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Konuşmaların ardından Soylu ve beraberindekiler, kurdele keserek serginin açılışını gerçekleştirdi.

Bakan Soylu ve beraberindekiler, sergiyi gezerek temsili bilim adamlarından eserleri hakkında bilgi aldı. Sergideki icatları tek tek inceleyerek, deneyen Soylu, yanına gelen öğrencilerle de sohbet etti.

İcatlar hakkında öğrencilerle konuşan Soylu, “Çok işimiz var. 700 yıl önce bunu yaptıysak, bugün katbekat büyüğünü yapmamız lazım.” dedi.

Soylu, daha sonra anı defterini imzalayarak, sergiyi gezen vatandaşlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bakan Soylu, çadırın ön tarafında bulunan Çevik Kuvvet polisleriyle de sohbet ederek, onlara spor yapmaları önerisinde bulundu.

Öte yandan Soylu, Ortahisar Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu kursiyerleri tarafından Trabzon Forum AVM’de yer alan sergiyi de gezerek, öğretici Nuray Atalay ve kursiyerlerle bir süre sohbet etti.

Öğretici Nuray Atalay tarafından Bakan Soylu’ya tablo hediye edildi.

Etkinliğe, Trabzon Valisi Yücel Yavuz, AK Parti Trabzon milletvekilleri Muhammet Balta, Ayşe Sula Köseoğlu, Salih Cora, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, AK Parti İl Başkanı Haydar Revi ile çok sayıda ilgili ve vatandaş katıldı.

Sergi 4 ay açık kalacak.