İçişleri Bakanı Soylu: Her geçen gün, dünden çok daha iyi olacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Elbette terör ile mücadelemizi sürdüreceğiz, terörü tasfiye edeceğiz. Bilinmesi lazım ki Diyarbakır’da, Mardin’de, Türkiye’nin her noktasında vatandaşlarımızla inşallah işsizlikle aynı mücadeleyi gerçekleştireceğiz. Terörün tasfiyesi işsizliğin tasfiyesi anlamına gelecektir. İkisinin birbiri ile olan ilişkisi doğru bir ilişkidir. Birisi çözüldüğü zaman ötekisi çözülecek bir ilişkidir.” dedi.

Bakan Soylu, merkez Sur ilçesinde esnafı ziyaret ederek, terör mağduru bazı vatandaşların sorunlarını dinledi. Terör mağduru bir kadının, “Bizim sıkıntılarımızı siz halledersiniz.” sözleri üzerine Soylu, kadına sarılarak, yardımcı olacaklarını belirtti.

Bir başka vatandaşın, Hasanpaşa Hanı’nda şiir okuması üzerine Bakan Soylu da vatandaşa, “Sağ olasın gönlümüzü açtın.” diyerek teşekkür etti.

Bakan Soylu’nun, esnaf ziyaretinde, “Allah yardımcınız olsun, hayırlı işler. Allah yüzünüzdeki gülümsemeyi eksik etmesin.” sözleri üzerine esnaf da kendisine teşekkürlerini iletti.

İlçe Emniyet Müdürlüğünde de incelemelerde bulunan Soylu, gazetecilere yaptığı açıklamada, çalışma ziyareti için Diyarbakır’da bulunduklarını, esnafı da ihmal etmediklerini kaydetti.

Milletin her daim kendisine adım atanı kucaklayacak asalette olduğunu anlatan Süleyman Soylu, memleketin her köşesinde nasıl büyük bir sıcaklık ile karşılaşıyorlarsa, bu medeniyetin en önemli parçası olan Diyarbekirliler diyarında da aynı şeklide insanların sıcaklığı ile karşılaştıklarını bildirdi.

Birbirlerini kucakladıkları vurgulayan Soylu, bu 780 bin kilometrekarenin birlik ve beraberlik içinde olduğu an yarına huzurlu ve emin adımlarla yürüyeceklerini belirtti.

Terörle mücadele

İçişleri Bakanı Soylu, “En önemli meselelerimizden bir tanesi de açık söylemek lazım. Elbette terör ile mücadelemizi sürdüreceğiz, terörü tasfiye edeceğiz. Bilinmesi lazım ki Diyarbakır’da, Mardin’de, Türkiye’nin her noktasında vatandaşlarımızla inşallah işsizlikle aynı mücadeleyi gerçekleştireceğiz. Terörün tasfiyesi işsizliğin tasfiyesi anlamına gelecektir. İkisinin birbiri ile olan ilişkisi doğru bir ilişkidir. Birisi çözüldüğü zaman ötekisi çözülecek bir ilişkidir. İnşallah bu konuda bizim burada beraber olduğumuz arkadaşlarımız, milletvekillerimiz, genel başkan yardımcılarımız, valilerimiz, büyükşehir belediye başkanımız, esnafımız biz istiyoruz ki buralar cıvıl cıvıl olsun, her zaman insanlar alışveriş yapsın.” diye konuştu.

Bakan Soylu, milletin her şeyi net bir şekilde gördüğünü, feraset sahibi bir milletin mensupları olduklarını aktararak, terörün Türkiye’ye olan maliyetini, insanlara, çocuklara, işe ve geleceğe olan maliyetini herkesin bildiğini kaydetti.

“Derdimiz şu dükkanlar sabahleyin, Bismillahirrahmanirrahim denilip açıldığı zaman bereketle beraber akşam evine giderken o bereketiyle yüzü güler haliyle eve insanımızın gidip çoluk çocuğuyla rahat bir şekilde oturmasını temin etmektir.” diyen Soylu, herkesin bunun gayretinde olduğunu, huzuru, refahı ve bu ülkenin hak ettiği güzellikleri buluşturmanın temel sorumluluklarını kapsadığını anlattı.

Burada insanların büyük ızdıraplar yaşadığına dikkati çeken Soylu, bu ızdırapların gülistan bahçelerine dönme zamanı olduğunu vurguladı.

Soylu, “Bir taraftan ekonomik yatırımlar, cazibe merkezleri bir taraftan fabrikalara yapılacak çok yüksek avantajlar ve diğer taraftan bu bölgenin önemli derecede öncelikli bir bölge haline gelmesi için sadece biz değil, bütün arkadaşlarımız bakanlar, başbakanımız, cumhurbaşkanımız yoğun bir şekilde gayret ortaya koyuyorlar.” ifadelerini kullandı.

Bu samimiyeti milletin gördüğünü, bu samimiyetleriyle bunu başaracaklarına inandıklarını aktaran Soylu, her geçen günün, dünden çok daha iyi olacağını, milletin bu bakışını da kendi üzerilerinde bir dua olarak kabul ettiklerini bildirdi.

Bakan Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Onlar bizim evlatlarımız. Bugün kış şartlarında çok büyük bir mücadeleyi ortaya koyuyorlar. Şu yüreklerindeki inanç bir taraftan birliğimizin sembolü ve bizim millet timsalimiz olan bayrağımızın dalgalanmasını, ona helal gelmesin istiyorlar. Şuanda eksi 25-30 insanın ayakta durmakta zorlandığı yerde büyük bir mücadeleyi ortaya koymaya çalışıyorlar. Allah onlardan razı olsun. Büyük bir mücadele veriyorlar, bu mücadele çerçevesinde şunu altını çizerek belirtmek gerekir ki özellikle karar verildiği ve bu mücadelenin hangi dozda yürüyeceğini yönelik karar verildiği andan itibaren gözlerini budaktan sakındırmadan bu kararın gereğini yerine getirmek için bir taraftan Türk Silahlı Kuvvetlerimizin mensupları bir taraftan jandarmamız bir taraftan korucularımız bir taraftan polisimiz, tüm emniyet güçlerimiz ve tüm kamu görevlilerimiz bu meseleyi sürdürüyorlar.”

“Onlar o kararlılığı ortaya koydukça bizim bir taraftan ekonominin bir taraftan kalkınmanın bir taraftan eğitimin bir taraftan kültürün bir taraftan medeniyetimizin tüm haliyle bu şehirlerimize esasen bunu sahibi olan şehirlerimizi yeniden kucaklaştırmak ve milletimizle bunu bir araya getirmek temel hedefimizdir.” diyen Soylu, her ilde kurulan üniversitelerin 20 yıl sonra görülecek bu ülkenin yaptığı en büyük yatırım olduğunu aktardı.

Buradan ilmin ve bilimin fışkırdığı, farkındalığın ve farklılığı gelişmiş dünya ülkelerine buradaki çocukların ortaya koyacağı, kendi yetişmelerinden ortaya çıkan kimisinin icadı kimisinin çalışması kimisinin ortaya koyacağı bilimsel eserlerle birlikte göstereceklerine herkesin inanması gerektiğini vurgulayan Bakan Soylu, o günü hazırlayabilmek için gayret içerisinde olduklarını, milletin bunun bilincini taşıdığını belirtti.

Bunun terörle olmayacağını esnafın da vatandaşların da bildiğine dikkati çeken Soylu, “Biz görevimizi yapacağız. Ama aynı zamanda güvenlik kuvvetlerimiz görevlerini yapacak, aynı zamanda buranın kalkınması ülkemizin her bölgesindeki refah düzeyini birbiriyle eşit olması sağlayabilecek bir anlayışı gerçekleştirmenin de görevi ile beraber bunu tamamlayacağız.” diye konuştu.

15 Temmuz’un Türkiye’nin temel miladı ve milletin birbirine olan muhabbetinin yeniden bir başlangıcı olduğuna işaret eden Bakan Soylu, “Dünyayı anlamamızın, demokrasiyi hissetmemizin, kalkınmaya ne kadar ihtiyacımız olduğunun ve birbirimize sırtımızı verdiğimiz andan itibaren bunu ne olursa olsun bu 15 Temmuz bu milletin bir özgüven tazelemesidir, bir özgüven miladıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Soylu, konuşmasına şöyle devam etti:

“15 Temmuz sadece bir başlangıç değildir. Bir sürecin kendisini ayağa kaldırdığı noktadır. 21. asrının başından itibaren Türkiye bu özgüven, demokrasi ve değişim çizgisini yürütmemiş olsaydı, biz 15 Temmuz’da belki bir konuşmamda söyledim, diğer darbelerde olduğu gibi resmi geçit geçer gibi bakardık. Ama bu millet öyle bir noktaya geldi ki ve kendine ait kazandığını kaybetmemek için öyle bir çaba sarfediyor ki; bunu çok önemsediğimizi ifade etmek istiyorum. 15 Temmuz böyle bir tarihin adıdır. Biz sıcaklığından bugünü hissedemiyoruz, ama 15 Temmuz 50 yıl sonrasının 100 sonrasının bir miladı, bir başlangıç tarihi olarak bu etrafımızdaki coğrafyanın değişmesini talep edenlere yönelik bir milletin ‘biz de varız ve biz bu coğrafyada ve dünyaya söyleyecek sözümüz var’ dediği tarihin önemli noktası olarak nitelendirilecektir.”

Bakan Soylu’ya, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatih Şahin, Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, İçişleri Bakanlığınca Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekilliğine görevlendirilen Kaymakam Cumali Atilla, KHK gereği Sur Belediye Başkan Vekilliğine görevlendirilen Vali Yardımcısı Bilal Özkan, Başsavcı Kamil Erkut Güre ve İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan da eşlik etti.

Daha sonra Soylu, beraberindekilerle Valiliğe geçerek, burada düzenlenen toplantıya katıldı.