İçişleri Bakanı Soylu: Hadi özerklik ilan etsinlerde görelim

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Özellikle 15 Temmuz’dan sonra millet bize Türkiye’yi bu darbe üreten sistemden, darbe anayasaları bakiyelerinden kurtarma görevi verdi.” dedi.

Beraberinde AK Parti Mardin milletvekilleri Orhan Miroğlu ve Ceyda Bölünmez Çankırı ile Mardin’in Kızıltepe ilçesinden Nusaybin’e gelen Soylu, bir düğün salonunda AK Partililer ile bir araya geldi.

Soylu, burada yaptığı konuşmada, AK Parti’nin 2002 yılından bu yana ülkeye önemli hizmetler sunduğunu söyledi.

Yapılan hizmetlerin artarak devam etmesi için yeni bir sisteme ihtiyaç duyulduğunu aktaran Soylu, şöyle konuştu:

“Özellikle 15 Temmuz’dan sonra millet bize bir görev verdi. Milletimiz bize Türkiye’yi bu darbe üreten sistemden, darbe anayasaları bakiyelerinden kurtarma görevi verdi. 16 Nisan’da milletimizin önüne bir teklifle gidiyoruz. Biz Türkiye’ye açıkça ifade etmek istiyorum ki güçlü ve bağımsız bir parlamentoyla gidiyoruz. Yürütmeyi tam anlamıyla denetleyen, Cumhurbaşkanına ‘evet ben bu yürütmeyi seninle birlikte görev arkadaşlarına yüklüyorum ama sorumluluğu sana yüklüyorum’ diyen bir anlayışla ortaya koyan ve koalisyonlara, bu ülkede istikrarsızlığın önünü açabilecek yapılara izin vermeyen, hızlı karar alabilen bir sistem öneriyoruz.”

Muhalefetin bir takım ithamları ve yalan yanlış benzetmelerinin olduğunu belirten Soylu, bunların hiçbirinin doğru ve dayanağı olmadığının altını çizdi.

Soylu, hala eski Türkiye’nin eski alışkanlıklarıyla siyaset yaptıklarını belirterek, “İftiralarla, bu anlayışlarla bir yere varamayacaklarını bilmeleri gerekir. Bugünkü Başbakanlık makamı bizim önerdiğimiz sistemdeki Cumhurbaşkanlığı makamıyla birleştirilmiş, yürütmeyi, sorumluluğu ve yapılacakları güçlü bir hale getirmiş sistemdir.” dedi.

“Biz kardeşlikten, huzurdan, üretimden ve gelecekten yanayız”

Bölgenin büyük medeniyet ve kültürlere ev sahipliği yaptığını kaydeden Soylu, huzur bozmak isteyenlere birlik içinde karşı duracaklarını ifade etti.

Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Huzurumuzu bozmak isteyebilirler, bizi birbirimizden endişeli hale getirmek isteyebilirler. Kafamızda acabalar oluşturmak isteyebilirler ve ülkemizin yarınlarına yönelik anlayışı bir şekilde istikrarsızlığa sevk etmek isteyebilirler. Biz kardeşlikten, huzurdan, üretimden ve gelecekten yanayız. Bin yıldır bu coğrafyada birlikte yaşıyoruz. Birçok akınlarla karşı karşıya kalındı. Birçok bağımsızlık tehlikeleriyle karşı karşı kalındı ama hiç bir zaman bu insanlar birbirlerine olan muhabbetlerini azaltmadı. ”

Nusaybin’deki terör operasyonu

Nusaybin’in terör saldırıları nedeniyle çok sıkıntılar çektiğine değinen Soylu, terör örgütü PKK’nın bölgedeki insanları kölesi gibi gördüğünü, çocukları zorla dağa kaçırdığını söyledi.

Soylu, şunları kaydetti:

“Nusaybin’in o fotoğrafları, bu ülkedeki her vatandaşın şu gönlünü parçaladı. Bin yıl sonra bile sizin ata dedelerinizin size bıraktığı bir evin viran edildiğini görseniz içiniz harap olur, per perişan olur. Bilmenizi isterim ki 780 bin kilometresinde yaşayan her insan Nusaybin’deki o fotoğraflardan büyük ızdırap duydu. Nusaybin bunları hiç hak etmedi. Asaletle durdunuz, ‘biz size prim tanımıyoruz, bunu yanlış buluyoruz’ dediniz. Bunun böyle bilindiği ve böyle söylendiği her tarafça kabul edilmiştir. Biraz arlanma ve utanma olur. Bu ülkede anneleri, kadınları, çocukları ve gençleri harap ettiğiniz hala istismar ediyorsunuz. Bir takım uyduruk stratejilerden, işlerden politikalardan istismar ediyorsunuz. O Batılı ağabeylerinize söyleyin o Batılı büyüklerinize söyleyin artık Türkiye’de bunlar işlemiyor, millet geleceğe bakıyor deyin.”

Türkiye’nin hedeflerine hızlı ve güçlü bir şekilde ulaşmayı istediğini belirten Soylu, bunun da yeni Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle olacağını belirtti.

“HDP, PKK’nın siyasetle somutlaşmış şeklidir”

7 Haziran 2015 seçim sürecinden sonra ortaya çıkan tablonun unutulmaması gerektiğini vurgulayan Soylu, “Nasıl olsa hükümet kurulamıyor, Türkiye istikrarsızlığa girdi, istediğimizi yaparız, borumuzu öttürürüz’ dediler. Bir bakıyoruz bir taraftan özerklik geliyor. 7 Haziran’da aldıkları oyu farklı yorumladılar.” dedi.

Milletin HDP’ye demokrasiyle, hukukla, hukukun üstünlüğüyle, milletin değerliyle siyaset yapması için oy verdiğini ifade eden Soylu, şunları kaydetti:

“Hani özerklik ilan ediyorlardı. Hadi etsinler de görelim bakalım. Edin görelim. Millet sizin ne olduğunuzu anladı. Elinize bir fırsat verdi, ‘bu fırsatı iyi yönetin’ dedi. ‘Demokrasi üretin, çoğulculuk meydana getirin, bu memlekete faydalı olun’ dedi. Ama Kandil’den PKK’dan talimat almadan bir adım bile atamıyorlar. HDP diye bir siyasi partinin var olunduğunu düşünenler yanılgı içerisindedir. HDP, PKK’nın siyasetle somutlaşmış şeklidir, başka hiçbir şey değildir. Onun sözcüsüdür. Bunu hepimiz biliyoruz. En çok bu bölge biliyor. 7 Haziran’dan sonra zannettiler ki kendi boruları öter. Sizin borunuz ötmüyor artık milletin borusu ötüyor.”

“Kılıçdaroğlu’nu tarihin büyük ayıbından geri döndürün”

Soylu, CHP’nin birlik ve beraberlik diye bir derdinin olmadığını ifade ederek, “Ağababaları onun önüne bir kural koyacaklar, oy alsa da almasa da iktidarın o olacağını zannediyor. AK Parti 34’le siyasete girdi. Bugün kaç yüzde 50. Her yıl yaptığı işlerle, her milletin ayağına gitmeyle, her ortaya koyduğu gayretle kaç puan yükselttiği ortada. CHP ne yaptı? bir ileri bir geri, çünkü onun ihtiyacı yoktu. Niçin millete gitsin, niçin proje üretsin. Sabitlikten hiç ayrılmayacak. Memleketimizi gerecek, kutuplaştıracak ondan sonra diyecek ki AK Parti kutuplaştırıyor. Yeni sistemden niçin korkuyorlar biliyor musunuz? Birilerine el uzatmak zorundalar. Yani AK Parti’nin 14 yıldır milletle el verdiği anlayışı onları zorlayacak. Ankara’dan çıkmak kolay değil. Buraya gelip milletin derdini dinlemek kolay değil. Artık yüzde 25’le Türkiye’de iktidar olmak dönemi bitti. Yüzde 50 alacaksın. Eğer HDP’yle, PKK’yla, FETÖ’yle ittifak olursan , ittifak ortaya koyarsan, ‘hayır’ dersen bu millet seni nasıl sandığın dibine çaktıysa aynı şekilde seni sandığın dibine çakacak. Hiç merak etme. FETÖ ne diyor ‘hayır’, hem tüm bilinen bilinemeyen hücrelerini harekete geçirmiş. Peki PKK ne diyor ‘hayır’ diyor, hem de ağır bir ‘hayır’ diyor. CHP ne diyor ‘hayır’ diyor. Nusaybin’den CHP’lilere sesleniyorum. Bu Kılıçdaroğlu’nu tarihin büyük ayıbından geri döndürün. Bu tarihin en büyük ayıplarından bir tanesidir. CHP’ye yapılabilecek en büyük ayıplardan bir tanesidir.” ifadelerini kullandı.

Soylu konuşmasının ardından AK Parti Nusaybin İlçe Başkanlığını ziyaret ederek İlçe Başkanı Mehmet Latif Özel ve partililer ile görüştü. Özel, Soylu’ya Kabe simgesi ve Kur’an-ı Kerim hediye etti.

Daha sonra Nusaybin İlçe Emniyet Müdürlüğüne geçen Soylu, buradan telsizden polislere seslenerek başarılar diledi.

İlçe Merkezindeki esnafı ve vatandaşları da ziyaret eden Soylu’ya vatandaşlar kahve ikram etti.

Vatandaşlar ziyaret sırasında sık sık “Nusaybin seninle gurur duyuyor” sloganları atarak sevgi gösterisinde bulundu.