İçişleri Bakanı Soylu, Edremit Belediyesi’nin düzenlediği iftar programına katıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bizim inancımızı, kardeşliğimizi, medeniyetimizi, birbirimize olan sadakatimizi hesaba katmadılar. Bizi düşürmeye, zayıflatmaya çalıştılar ama Van’da yaşadığımız tablo her şeyi ifade ediyor. Sizlere minnettarız. Siz birliğe, beraberliğe sahip çıktınız, size ne kadar hizmet edersek edelim borcumuzu ödeyemeyiz.” dedi.

Van Ticaret ve Sanayi Odası’ndaki toplantının ardından kent merkezinde esnafı ziyaret eden Soylu ve beraberindeki heyet, Edremit Belediyesi tarafından kurulan iftar sofrasında vatandaşlarla bir araya geldi.

Yaklaşık 15 bin kişinin katıldığı programda oruç açan Soylu, yaptığı konuşmada, Van Gölü’nün kenarında iftar etmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Güneşin, aydınlığın kenti olan Van’da, kardeşlik sofrasında bir araya geldiklerini vurgulayan Soylu, milletinden, milletinin istikbalinden vazgeçmeyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın selamlarını getirdiğini aktardı.

“Duamız birliğimize, kardeşliğimize, huzurumuza, zengin bir Türkiye’ye, ayakları üzerinde duran ve biz dünyanın 10 büyük devletinden biri olacağız diyen bu aziz milletedir.” diyen Soylu, Türkiye’nin gelişmesini, ilerlemesini istemeyenlerin neler yapmaya çalıştığını çok iyi bildiklerini ifade etti.

Soylu, şöyle devam etti:

“Bizim inancımızı, kardeşliğimizi, medeniyetimizi, birbirimize olan sadakatimizi hesaba katmadılar. Bizi düşürmeye, zayıflatmaya çalıştılar. Ama Van’da yaşadığımız tablo her şeyi ifade ediyor. Sizlere minnettarız. Siz birliğe beraberliğe sahip çıktınız. Size ne kadar hizmet edersek edelim borcumuzu ödeyemeyiz. Emrinize amadeyiz. Cumhurbaşkanımızın bize emanetidir. Bir millet olacak ki bir bayrağı olacak, bir vatanı olacak. Bir millet bir bayrak, bir vatan ve onun da güçlü, güzel bir devleti olacak. Tek milletle, tek bayrakla, tek vatanla, tek devletle bir taraftan Mevlana’mızla, Selahattin Eyyubi’mizle, Mimar Sinan’ımızla, Hacı Bayramı Veli’mizle İdrisi Bitlis’imizle, bu coğrafyada değerlerini bize emanet eden büyüklerimizle zengin ve güçlü olacağız ki bütün dünyanın beklediği anlam ve manayı bu Anadolu topraklarında bütün dünyaya anlatacağız.”

Edremit Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Atıf Çiçekli de programa katılan Soylu ve beraberindeki heyete katkılarından dolayı teşekkür etti.

Programa, Vali İbrahim Taşyapan, AK Parti genel başkan yardımcıları Hayati Yazıcı, Fatih Şahin, bazı milletvekilleri, AK Parti Ankara İl Başkanı Mustafa Nedim Yamalı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Ölmez, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Akyurt Belediye Başkanı Asri Elbay, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ve AK Parti Ankara İl Başkanlığı yöneticileri ile AK Parti Van İl Başkanı Zahir Soğanda da katıldı.

Soylu ve beraberindekiler, programın ardından geçtiğimiz yıl Özalp ilçesinde evinin önünde PKK’lı teröristlerin saldırısı sonucu hayatını kaybeden AK Parti Özalp İlçe Başkan Yardımcısı Aydın Muştu’nun ailesini ziyaret etti.

Muştu’nun ailesi ve yakınları tarafından karşılanan Soylu, şehidin eşi Belgüzar Muştu’ya Kur’an-ı Kerim ve Türk bayrağı, çocuklarına da oyuncak hediye etti.

Soylu, Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından evden ayrıldı.