İçişleri Bakanı Soylu: Bu ülkeyi millet yönetecek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bugün biz buradayız yarın gençlerimiz bu kürsülerde olacaklar ama aynı şeyi konuşacaklar. Yine dertleri, bu milletin refahını, huzurunu, birlik ve beraberliğini temin etmek olacaktır. Yine dertleri, dünyayı bir karanlığa sürüklemek isteyen terör destekçilerine dünyanın en güzel toprakları olan bu Anadolu topraklarına karşı devletimiz ve milletimizi savunmak olacaktır.” dedi.

Soylu, partisinin Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlediği İl Danışma Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, salonun her köşesinde asılı olan AK Parti bayrağının önemli anlamlar taşıdığını ve dün çizilmediğini vurguladı.

Şeklin, şemalin ve kişilerin değişebileceğine işaret eden Soylu, şöyle konuştu:

“Bugün biz buradayız yarın gençlerimiz bu kürsülerde olacaklar ama aynı şeyi konuşacaklar. Yine dertleri, bu milletin refahını, huzurunu, birlik ve beraberliğini temin etmek olacaktır. Yine dertleri, dünyayı bir karanlığa sürüklemek isteyen terör destekçilerine dünyanın en güzel toprakları olan bu Anadolu topraklarına karşı devletimiz ve milletimizi savunmak olacaktır. Yine dertleri bu Ortadoğu coğrafyasının kadim medeniyetini dışarıdan destekli terör odaklarına çiğnetmek isteyenlere karşı, ‘biz bu toprakları hiç kimseye çiğnetmeyiz’ diyen bir anlayışın sahipleri olacaktır. Bu bayrağı, davayı ve sevdayı iyi anlayın. Bu sevda ve aşk olmadan bu yol yürünmez.”

“Bizi birbirimize düşürdüler”

Soylu, Türk milletinin çok sıkıntılar çektiğini ve badirelerden geçtiğini anımsattı.

Millete “Siz bu ülkeyi yönetemezsiniz, size bu ülkeyi yönettirmeyeceğiz” diyenlerin olduğunu anlatan Soylu, şöyle devam etti:

“Bu eziyeti ettiler. Bir gün terörizmle, bir gün anarşizmle, bir gün enflasyonizmle, bir gün o medya patronlarının gazete manşetleriyle terbiye etmeye çalıştılar. Bir gün ‘Türk’, bir gün ‘Kürt’, bir gün ‘Sünni’, bir gün ‘Alevi’, bir gün ‘dindar’, bir gün ‘köylü’ dediler ama her biri ezcümle bir şey söyledi ‘size bu ülkeyi idare ettirmeyeceğiz’. Bu topluluğun önünde her zaman şükranla ve minnetle durdum. Çünkü tam 300 yıldır bunu en iyi bilen sizlersiniz. Tam 300 yıldır bu coğrafyaya gerileme dönemi yaşattılar. Kafamızı ne zaman yukarıya çıkartsak aramıza nifak soktular. Kafamızı ne zaman geleceğe doğru diksek, umutlarımı, hayallerimizi yeniden yeşertsek, ayağımıza çelme taktılar. Bizi birbirimize düşürdüler.

Bizi yüzde bin 600-bin 700 faizlerle terbiye etmeye, yüzde 150 enflasyonlarla terbiye etmeye, ülkemizin etrafından teröristlere karşı aldığımız insansız hava uçaklarını bozulunca yapan memleket İsrail’e gönderdiğimizde terörün en kızgın olan zamanında ‘onları tamir edip, size göndermiyoruz’ diyerek bize ne haliniz varsa görün diye bizi bir ezginlikle karşı karşıya bırakmak istediler. Liderimizi seçtik. Her birine ayrı muamele ettiler. Kimine iftira attılar. Yetmedi, kimini istiskal etmeye çalıştılar. Kimini milletin karşısında küçük düşürmeye, kiminden bir sapkın çıkartmaya çalıştılar. Bize mesaj vermeye çalıştılar. ‘Sizin çocuklarınıza bu ülkeyi yönettirmeyeceğiz, vesayetle bu ülkeyi yöneteceğiz, sizi akıllandıracağız’ diyenlere karşı hep dik durdunuz ve bir itirazı dile getirdiniz. Biz akıllanmayacağız, biz zengin, güçlü, özgür, dünyanın en büyük 10 devletinden birisi olacağız.”

“Bu ülkeyi millet yönetecek”

Soylu, 15 Temmuz’da hainlerin, Pensilvanya’daki FETÖ hainini güzel ülke Türkiye’yi istilaya uğratabilmek için F16’larla, tanklarla, helikopterlerle bu mazlum milleti acımasızca katlettiğini bildirdi.

Kendisinin 15 Temmuz akşamı bakanlıkta çalıştığını anlatan Soylu, şunları söyledi:

“Hiçbirimiz bu sistemin yeniden önümüze büyük bir darbe çıkacağını, bu ülkeyi yeniden geri götürmek isteyenlere yeni bir fırsat sunacağını düşünmedik. Aynı 1960’da, 1971’de, 1980’de, 28 Şubat’ta, 27 Nisan’da olduğu gibi hiçbirimiz ama hiçbirimiz düşünmedik. Biz artık yükselmek istiyoruz. Birinci sıçrayışımızı 21. asrın başından itibaren başlattık. Gerileme dönemini durdurduk. İlerleme, yükselme dönemine adımımızı attık. Şimdi ikinci hamlemize gitmek istiyoruz ama buna müsaade etmiyorlar, etmek istemiyorlar. Bir gün dolarla, bir gün avro ile bir gün başka bir şeyle bizi terbiye etmek istiyorlar. Bu salondan haykırmak istiyoruz. Bu ülkeyi biz idare edeceğiz, bu millet yönetecek.”

“Artık milletin borusu ötecek”

Soylu, AK Parti’nin başkaları tarafından sürekli eleştirildiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Siyaseti kutuplaştırıyor’ dediler. CHP’nin ağzından düşmedi bu söz. Muhaliflerin ağzından düşmedi bu söz. AK Parti kaç puanla siyasi hayata başladı, yüzde 34. Bugün yüzde 50’nin üzeri. Son yaptırdığımız anketlerde AK Parti’nin aldığı oy 50’nin üzeri. CHP, yüzde 24… Bir seçim 25, bir seçim 26, bir seçim 24, bir seçim 25… Bir ileri bir geri. Siyaseti kutuplaştıran kim? Kendi çizgisinde duran, kendi çizgisini ortaya koyan, ondan bir adım geri atmayan kim? Tabi ki yeni sistemi istemez. Yeni sistemde milletin ayağını gideceksin, proje üreteceksin, 2023’ü, 2053’ü, 2071’i ortaya koyacaksın. Yeni sistemde insanların düşüncelerini, fikirlerini bir şekilde ayırmayacaksın. Yeni sistemde illaki yüzde 50’nin üzerinde oy alacaksın. Yüzde 25 ile bir taraftan yargıyla, bir taraftan Anayasa Mahkemesi ile bir taraftan Yargıtay ile bir taraftan basınla, bir taraftan ihtilallerle, darbelerle borunu öttürmeyi hep sağlamışsın artık senin değil, milletin borusu ötecek.”

Toplantıya katılanlara “7 Haziran’da terör örgütünün sözcüsü siyasi parti ne yaptı?” sorusunu yönelten Soylu, şöyle devam etti:

“Afrası, tafrası, havası, fiyakası en üstteydi. ‘Bundan sonra bizim sözümüz geçecek. Biz ne dersek o olacak. Özerkliği ortaya koyacağız.’ dediler. Nerede ortaya koyacaklar? Varto’da, Cizre’de, Nusaybin’de… Nerede koyacaklar? Orada, burada… Cumhurbaşkanımız artık, taarruz talimatı verdikten sonra hani ne oldu sizin özerkliğinize, haydi şimdi ilan etsenize. İlan edin, haydi bakalım. Bu milletin sabrını hiç kimse zorlamasın. Bugün eski sistemi savunanlar, ‘Her an 7 Haziran ile karşı karşıya kalabilirsiniz.’ diyor. Biz karşı karşıya kalmak istemiyoruz, arkadaş.

Biz önümüzü görmek, hesabımızı, kitabımızı yapmak istiyoruz. Biz Türkiye’yi en iyi dünya ülkelerinden birisi haline getireceğiz.”

“Anahtarlar milletin elinde olacak”

Soylu, cumhurbaşkanlığı sisteminin Türkiye’nin en büyük rüyası olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin milletin sistemi olduğunu belirten Soylu, “Milletin anahtarlarının tamamen kendinde, elinde olduğu bir sistemin adıdır. Biz bu sistemi Recep Tayyip Erdoğan dışında kimseyle getiremeyiz. Bu sistemi, onun dışında kimseyle oturtamayız. Parlamento daha güçlü olacak. Hükümetin çerçevesini yasalarla çizecek. Halkla diyaloğu kendisini kuracak. Bu sistemde patron millettir.” ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından AK Parti İl Başkanı Fikret Karabıyık, İçişleri Bakanı Soylu’ya üzerinde Osmanlı Devleti arması bulunan tablo ile 15 Temmuz gecesi Soylu’nun vatandaşlarla bir arada bulunduğu fotoğraf hediye etti.