İçişleri Bakanı Soylu: 79 milyon vatandaşın her ferdine yapılmış bir çağrıdır

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ve Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok ile birlikte Cizre’de çeşitli temas ve ziyaretlerde bulundular.

Cizre’de esnaf ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı konuşmada temaslarda bulundukları Hakkari, Diyarbakır ve Mardin’de vatandaşlardan büyük ilgi gördüklerini söyledi.

15 Temmuz’dan ülkenin zayıf düştüğünü hesap edenlerin dört bir taraftan taarruza geçerek, Türkiye’nin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerini bertaraf etmeye çalıştığını dile getiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu girişimi gerçekleştiremeyeceklerini çok kısa bir sürede gördüklerini belirtti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cizre’de büyük projelerin uygulamaya konulduğunu vurgulayarak, “Şunu söyleyebilirim, Hakkari, Mardin, Diyarbakır, Van ve Şırnak’ta her bir şehrimiz bir şantiyeye dönmüş durumdadır.

Bir taraftan güvenliği tesis ediyoruz, diğer taraftan esnafımızın ve iş adamlarımızın daha gelişmesini, işlerinin artmasını, insanlarımızın yarına umutla bakmasını sağlamaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 2 aylık sürede Cizre’de 50 kilometre yol yapıldığını, Dicle Nehri kenarında genç, çocuk, yaşlı ve kadınların rahatça yürüyebileceği, nefes alabileceği alan oluşturulacağını anlatan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, altyapı çalışmaları için 40 milyon lira tutarında projenin uygulandığının altını çizdi.

“Bu toprakların şifresi huzur ve istikrardır. İstikrarın kaynağı demokrasidir, güvendir, teröre sıfır toleranstır. Birliğimizin, beraberliğimizin ve kardeşliğimizin yarına ait kuvvetlenerek kenetlenerek devam etmesini sağlayabilmektir.” diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şöyle devam etti: “Halep’te yaşananları dünyanın buna nasıl sessiz kaldığını hep birlikte görüyoruz. Telafer’de yaşananları, yaşamaya maruz bırakılanları hep beraber görüyoruz. Türkiye eğer bugün ayaktaysa ve etrafındaki coğrafyadaki ateş topundan etkilenmiyorsa hedeflerine ait yürüyüşünü devam ettiriyorsa bu aramızdaki kuvvettir, birliktir, beraberliktir.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ülke topraklarının mücadele, azim, kararlık ve tarihin emanet ettiği bu mücadelenin ortaya koymuş olduğu gelecek anlayışıyla beraber oluşturulduğunu aktararak, şöyle konuştu:
“Biz kimsenin himmetinde olan bir millet değiliz, biz medeniyetimizin himmetindeyiz. Çanakkale ve Kurtuluş mücadelesi gibi, ekonomik kalkınmada ortaya attığımız adımlar ve bunların hepsi için gerçekleştirdiğimiz süreçlerin hiç birisi tesadüf değildir. Burası bir medeniyet ve ilim şehridir. Bizim görevimiz bu medeniyet ve ilim şehrini kendine yakışır bir anlayışta geleceğe taşımak, tahkim etmektir.”

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teröre karşı yaptığı seferberlik çağrısına değinen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bunun 79 milyon vatandaşın her ferdine yapılmış bir çağrı olduğunu belirtti.

“Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu seferberlik halini hep beraber sürdürmeliyiz” diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sözlerine şöyle devam etti: “Terörle mücadeledeki seferlik, ekonomik kalkınmadaki seferberlik, istihdamla ilgili seferberlik, işsizlikle mücadeledeki seferberlik ve üretim bantlarının artmasına yönelik seferberlik organize sanayi bölgelerinin artmasına yönelik seferberlik her türlü üniversitelerin cıvıl cıvıl olmasını sağlayacak bir seferberlik, demokrasiyi en yüksek noktaya çıkaracak seferberlik…”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şu değerlendirmeyi yaptı:
“Etrafımızdaki coğrafyanın tanzim edilmeye çalışıldığı en kritik zaman dilimi içerisinden geçiyoruz. Demokrasimizi kuvvetlendirmeliyiz. Demokrasi zihin özgürlüklerimizi açacak, birbirimizi daha iyi anlamamızı sağlayacaktır. Demokrasi üzerinde tahakküm eden terörü tasfiye etmediğimiz sürece bu, demokrasi ve birbirimizi anlamamızın önünde engel olacaktır. Silah, şiddet, terör, ortaya koymuş olduğu anlayışla en büyük zararı demokrasiye vermektedir. Bir taraftan seçilmiş insanları tahakküm altına alan sürekli olarak ‘siz şu kadar parayı dağa göndermek zorundasınız’, ‘siz aldığınız maaşlardan şu kadarını örgüte PKK’ya aktarmak zorundasınız’, ‘siz çocuklarınızın şu kadarını dağa göndermek zorundasınız.’ diyerek insanların hayatlarını zindana çeviren bir anlayışın zarar verdiği birlik ve beraberliğimiz olduğu kadar biliniz ki demokrasidir de.”

Avrupa’ya ve dünyaya seslenen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Sabah, akşam ‘demokrasi’ diyorsunuz ama demokrasi konusunda terörün, Türkiye ve etrafındaki coğrafyada oluşturduğu ağır tahribatların demokrasiye ne kadar zararı olduğunun ölçümünü bugüne kadar hiçbir şekilde yapmış değilsiniz.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı konuşmada, terörün en çok esnafa zarar verdiğini belirterek, bu sokaklardan çocukları kopartıp, hendek kazanlara karşı en büyük cevabın, bu çocukların her birinin eczacı, hemşire, doktor, mühendis, matematikçi, polis, jandarma öğretmen, profesör olabilmesini sağlayabilmek olduğunu ifade etti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bizi sizden ayırmaya çalıştıkça biz o kadar fazla kenetleneceğiz, sarılacağız ki o hesapları ve planları yapanlara ‘sizin bir hesabınız varsa, Allah’ın da bir hesabı var.’ diyebileceğimiz anlayışı ortaya koyacağız.” diye konuştu.

Kış boyunca bölgeye sık sık geleceğini, vatandaşa rahat yaşam sağlamak için gerekli yatırımların yapılacağını anlatan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bizim en büyük zenginliğimiz burada insan kaynağımızdır. Onun için bu çocuklarımızı yarına huzurla ulaştırabilecek bir anlayışı hep birlikte ortaya koyacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bölgenin kalkınması için devlet olarak gerekli imkanı sunduklarını ve önemli teşvik sağladıklarını vurgulayarak, şunları söyledi: “Teröre inat, burada her bir gencimizin evinden çıkarken işine rahatlıkla gidebileceği bir imkanı ortaya koyabilmek hükümetimizin en temel politikası. Bunda kararlı olduğumuzu bir kez daha Cizrelilerin huzurunda ifade etmek istiyorum. Meselemiz sadece terörle mücadele değil, o zaten bizim işimiz. Diğer taraftan da buranın kalkınmasını, büyümesini, zenginleşmesini ve refaha ulaşmasını hep birlikte sağlayacağız.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bölgede HDP’nin seçim kazandığına işaret ederek, “Kazandı kimsenin itirazı oldu mu? Olmadı. Burada bir şekilde geldiler, belediyeyi idare etmeye çalıştılar. İşte orada problem olmaya başladı. Ne yaptılar eş başkanlık… Neyin eş başkanlığı? Ben bir tek eş başkan bilirim o da milletin kendisidir. Böyle terör örgütün ortaya koyduğu bir takım yakıştırmalarla milletimizin yarınına ait demokrasi kültürünü başka bir tarafa devşirmeye kimsenin hakkı olmadığını bir kez daha hepinizin huzurunda ifade etmek istiyorum. Bakın paralar dağa gitmiyor, burada asfalt oluyor, çocuk parkı oluyor, kültür merkezi ve altyapı yatırımları yapılacak. Göreceksiniz ki Cizre hak ettiği noktaya en kısa sürede gelecektir.” ifadesini kullandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının Cizre’de müze kuracağını bildiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “En güzel müze ile buranın tarihi olarak bize emanet ettiği sorumluluklarına sahip çıkan bir anlayışla gerçekleştireceğiz. Burası bir kültür ve medeniyet şehri ama burası Güneydoğu’nun en güzel yaşanılan şehirlerinden biri haline gelecektir. Bu bizim teminatımızdır, sözümüzdür.” dedi.