İçişleri Bakanı Soylu: Bizim görevimiz iyilik yapmak, iyilikleri anlatmak, kötülüklerden de sakınmaktır

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Polislerimiz büyük görev yapıyorlar. Mağdurun, mazlumun, imdat dileyenin, gece sokakta rahat yürümek isteyenin, okula rahat gitmek isteyenin yanındalar.” dedi.

Yüksekova’daki temaslarının ardından Hakkari’ye gelen Soylu, kent girişinde kendisini bekleyen vatandaşlarla sohbet ederek çocuklara oyuncak dağıttı.

Jandarma Özel Harekat Tabur Komutanlığında askerlerle bir araya gelen Soylu, Hakkari Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polis Şubesi tarafından Fatma Aliye Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde oluşturulan kütüphanenin açılışına katıldı.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit düşen astsubay Ömer Halisdemir’in adının verildiği kütüphanenin kurdelesini kesen Soylu, okulun resim öğretmeni tarafından kütüphanenin duvarına yapılan 15 Temmuz resmini inceledi.

“Çocuklarımızı iyiliklere yönelteceğiz”

Kütüphanenin kurulmasında emeği geçen polis memurlarını kutlayan Soylu, şöyle konuştu:
“Hepinizi tebrik ediyorum. Pırıl pırılsınız. Özellikle okullarda böyle etkinlik yapmanız toplumsal bütünlük açısından, milletin ve çocukların kaynaşması, aynı zamanda gelecek nesillerimizin bilinçlendirilmesi açısından çok önemli. Astığınız tabelanın, yapılan resmin ayrı ayrı anlamları var. Bu yaptığınız işin burada kalacağını düşünmeyin. Cenab-ı Allah yapılan bütün iyilikleri yayar. Bizim görevimiz iyilik yapmak, iyilikleri anlatmak, kötülüklerden de sakınmak. Bu bizim medeniyetimizin bize sağladığı en önemli tenbihattır. Bunu devam ettireceğiz. Her okulda yapmak… Bütün çocuklara dokunacağız. Çocuklarımızı iyiliklere yönelteceğiz, onları kötülüklere, şiddete, teröre yöneltmeye çalışanların önüne bu iyiliklerle büyük bir set çekeceğiz.”

Daha sonra sınıfları dolaşan Soylu, kitap dağıtarak, öğrencilerin polisler için yazdıkları mektupları dinledi.
Okulun öğretmenlerinden Tuğba Moruk, Bakan Soylu’ya, “Hakkari’ye geldiğim için çok memnunum. Balıkesirliyim ama ikinci vatanım Hakkari. Dini, dili, ırkı ne olursa olsun bu al bayrağın altında yaşadığımız için ne mutlu bize. 2 aydır buradayım ve çok sevdim buraları.” dedi.

Soylu, öğretmenleri örnek gösterdiği öğrencilerden sürekli okumalarını isteyerek, hayatın her zaman insanlara önemli sorumluluklar verdiğini aktardı.

“Polislerimiz büyük görev yapıyorlar”

Öğrencilerin gelecek dönemlerde meslek sahibi olarak hayata atılacaklarını belirten Soylu, şunları kaydetti:
“Anne olacaksınız, eşinizle hayata sarılacaksınız. Şunu bilin, hayat önümüze zorluklar çıkarsa da birbirimizden sevgiyi hiç ihmal etmeyelim. Biz sıcak olalım, güneş olalım, kötülükler buzlar olsun ve onların her birini teker teker eritelim. Polislerimiz büyük görev yapıyorlar. Mağdurun, mazlumun, imdat dileyenin, gece sokakta rahat yürümek isteyenin, okula rahat gitmek isteyenin yanındalar. Bunun yanı sıra böyle güzel etkinliklerle sizlerle bir arada oluyorlar. Düşünün onların da aileleri, anneleri, babaları, hasret duyanları, hasret duydukları var. Onlar da bu toprakları, bu milleti, tarihimize aynen sizin gibi çok seviyorlar. Bugün polis arkadaşlarımız güzel bir hizmeti ortaya çıkardı. Kütüphanede okuyacaksınız. Okumak, dünyayı keşfetmek, insanı keşfetmektir. Okudukça bizi kötülüklere doğru sevk etmek isteyenlere büyük duvarlar öreriz, onlara en iyi cevabı okumakla verebiliriz. Hayatta tek başımıza bir şey yapamayız, hep birlikte olursak hayatta güzellikleri de bizden beklenenleri de inşa edebiliriz.”
Soylu, açılışın ardından kent merkezinde esnafı ziyaret etti.