İçişleri Bakanı Soylu: Biz sadece 780 bin kilometrekareden müteşekkil bir millet değiliz

Gaziosmanpaşa’da Rumeli Platformu’nun düzenlediği iftar programında konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Biz sadece 780 bin kilometrekareden müteşekkil bir millet değiliz. Bulgaristan’daki ve buradaki kardeşlerimizin oy hakkını kullanıp temsilinin artması için neler yaptığımızı siz biliyorsunuz. Çünkü Rumeli bizimdir. Çünkü Batı Trakya bizimdir. Biz Rumeli’yiz ve biz o anlayışın ta kendisiyiz” dedi.

Rumeli Platformu tarafından Gaziosmanpaşa Kültür Sanat Merkezi’nde iftar programı düzenlendi. Düzenlenen iftar programına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Vali Yardımcısı Günay Öztürk, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Rumeli Platformu bileşeni dernek ve vakıf temsilcileri ile basın mensupları katıldı. Burada konuşan Soylu, Türkiye’nin 10 yılda çeşitli şehirlerde meydana gelen deprem, sel, orman yangınları, Kovid-19 salgını ve 6 Şubat depremleri gibi sınamalardan geçtiğini, buna karşın oluşturulan güçlü altyapıyla bu sorunlarla başa çıkılabildiğini söyledi. Türkiye’nin etrafındaki coğrafyada yapacak çok işi olduğunu belirten Bakan Soylu, Balkanlar’daki kardeşlerinin özgürce yaşama haklarını alabilmeleri için mücadelelerinin devam edeceğini dile getirdi.

“BİZ SADECE 780 BİN KİLOMETREKAREDEN MÜTEŞEKKİL BİR MİLLET DEĞİLİZ”

Rumeli’den Anadolu’ya olan tarihsel göçleri işaret eden Bakan Soylu, “Biz sadece 780 bin kilometrekareden müteşekkil bir millet değiliz. Bulgaristan’daki ve buradaki kardeşlerimizin oy hakkını kullanıp temsilinin artması için neler yaptığımızı siz biliyorsunuz. Çünkü Rumeli bizimdir. Çünkü Batı Trakya bizimdir. Biz Rumeli’yiz ve biz o anlayışın ta kendisiyiz” dedi.

“BİZ BU ÜLKENİN İNSANLARI OLARAK TARİHİN EN ZOR DÖNEMLERİNDEN BİRİNDEN GEÇİYORUZ”

Türkiye’nin, geçmişten gelen birikimlerinin üzerine çok büyük altyapı yatırımları bina ederek güçlendiğini anlatan Bakan Soylu, “Amerikan büyükelçilerinin ülkelerin başbakanlarını tehdit ettikleri bir coğrafyadan geliyoruz. Çok yakın dönemde kimlere ne yaptıklarını açıklayabilirim. Hangi ülkede kime neler yapmaya çalıştıklarını açıklayabilirim. Hala bunun devam ettiğini, hala Türkiye’ye deli feracesi giydirilmek istendiğini görüyoruz. Biz bu ülkenin insanları olarak tarihin en zor dönemlerinden birinden geçiyoruz. PKK ile FETÖ ile mücadelede, hemen yanı başımızda ABD’nin yetiştirmesi olan El-Kaide’yi Türkiye mi kurdu? El-Kaide’yi kuran Amerika’nın kendisidir. Onu Afganistan’a gönderen Amerika’nın kendisidir. DEAŞ’ı ondan türevlendiren Amerika’nın kendisidir. Bunları söylediği için iki sefer ABD’nin yasaklısı haline getirilen, istenmeyen adam ilan edilen birisi olarak bunu söylüyorum. Hiçbir şeyden korkum yok. Bu ülkenin bağımsızlığı, bu ülkenin özgürlüğü için birileri kaybedecekse biz kaybetmeye talibiz” ifadelerini kullandı.

“360 DERECE BAKABİLME KABİLİYETİNE SAHİP OLABİLİYORUZ”

Bir arada, güçlü olunursa hür olunabileceğini ifade eden Bakan Soylu, şunları kaydetti, “Allah çalışana ve birlik içerisinde olana mükafatını verir, ödüllendirir. Bizim burada çocukluğumuz hep bir arada geçti. Birbirimizin evinde, sofrasında, düğünlerinde kıyafetleriyle, oyunlarıyla büyük bir çeşitlilik içerisinde yetiştik. Onun için başkalarından farklı olarak 360 derece bakabilme kabiliyetine sahip olabiliyoruz. Birbirimizi tanıyıp, kucakladık. Biz hep beraber büyük Türk milletiyiz.”