İçişleri Bakanı Soylu: Ana muhalefet örgüte can suyu veriyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ‘Ana muhalefet partisi, yine aldanıyorsunuz. Buradan size sesleniyorum. Türkiye’deki bitmek üzere olan bir terör örgütüne siyasi istikrarsızlık üzerinden yeniden bir can suyu verme kabiliyetini ortaya koyuyorsunuz. Kişi sevdiğiyle beraberdir. Bu açık ve nettir. Sevdikleriniz ve şu anda beraber olduklarınız, bu ülkede binlerce cana kastetmişlerdir. Bu ülkenin birliğine, beraberliğine kastetmişlerdir.’ dedi.

Bakan Soylu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ve Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok ile Elazığ’dan askeri helikopterle Tunceli’ye geldi. Soylu’yu, 4. Komando Tugay Komutanlığı’nda, Vali Osman Kaymak ile il protokolü karşıladı.

Daha sonra beraberindekilerle Şehit Jandarma Binbaşı Yavuz Sonat Güzel Misafirhanesi’ne geçen Bakan Soylu, burada güvenlik korucuları ile kahvaltıda bir araya geldi.

“Dün Çanakkale’de ne yapılmışsa, terörle mücadelede bugün aynısı yapılmaktadır”

Soylu, koruculara hitaben yaptığı konuşmada, ülkenin ortak meselesinin yıllardır memleketin kardeşliğine, vatandaşın canına, malına, kasteden hain örgütlerle mücadele etmek olduğunu belirtti.

Özellikle son aylarda terör örgütlerine yönelik başarılı operasyonların gerçekleştirildiğini ifade eden Soylu, şunları söyledi:

“Güvenlik güçlerinin operasyonlardaki başarısı, koordinasyonu, birliği ve uyumu, bu ülkedeki her bir vatandaşa ne kadar güven vermekteyse, inanın mağaradaki teröriste de, Kandil’deki çete başlarına da, onların siyasetteki sözcülerine de ve buradan binlerce kilometre uzaklıktaki karanlık güçlere de o kadar rahatsızlık ve korku vermektedir. Kim ne kadar rahatsız olursa olsun, bu bir memleket meselesi, bu bir memleket davası, bu bir vatan savunmasıdır. İster PKK, KCK YPG, FETÖ DEAŞ adı ne olursa olsun, bu topraklar üzerindeki son terörist katledilinceye kadar ne askerimizin, ne polisimizin, ne jandarmamızın, ne de korucumuzun görevi bitmeyecektir. Bütün dünyanın duymasını isteriz ki dün Çanakkale’de ne yapılmışsa, terörle mücadelede bu gün aynısı yapılmaktadır ve böyle de devam edecektir.”

“Ana muhalefet, bitmek üzere olan terör örgütüne can suyu veriyor”

Bakan Soylu, Türkiye’nin terörle mücadelede hiç olmadığı kadar güçlü, hiç olmadığı kadar kararlı olduğunu tüm dünyanın bilmesini istedi.

İlk defa Türkiye’nin terörle ve bütün unsurlarıyla eş zamanlı olarak mücadele ettiğine dikkati çeken Soylu, sözlerine şöyle devam etti: “Bu ülkedeki herkes, her kurum, her kuruluş, her parti, her dernek, teröre karşı net bir duruş sergilemek zorundadır. Özellikle terör örgütlerine finansal destek sağlayanlara seslenmek istiyorum. Gerek tehditler, gerek korkuyla, gerek bilerek veya isteyerek bugünden sonra terör örgütlerine finansal destek kim sağlayacaksa, bizim için teröristle aynı şekilde mukabele edilecektir. Herkesin bilmesini istiyorum. Yok ‘ben korktum’, yok ‘canımdan emin değilim, onun için terör örgütüne destek sağlıyorum’ dendiği noktada ona göstereceğimiz, şehitlerimizin fotoğrafı ve bu ülkede terör üzerinden ekonomisinin, bu ülkenin istikrarının bozulmasının fotoğrafını ve bu ülkede faizi yükseltmek isteyenlerin ve bu ülkenin ekonomisinin altüst edilmesinin fotoğrafıdır.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na seslenen Bakan Soylu, şöyle konuştu: “Ana muhalefet partisi, yine aldanıyorsunuz. Buradan size sesleniyorum. Türkiye’deki bitmek üzere olan bir terör örgütüne siyasi istikrarsızlık üzerinden yeniden bir can suyu verme kabiliyetini ortaya koyuyorsunuz. Kişi sevdiğiyle beraberdir. Bu açık ve nettir. Sevdikleriniz ve şuanda beraber olduklarınız, bu ülkede binlerce cana kastetmişlerdir. Bu ülkenin birliğine, beraberliğine kastetmişlerdir.”

“Şu ana kadar 28 bin 715 Suriyeli kardeşimiz Cerablus’a geri dönmüştür”

Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin, milletin misafiri olduğunu aktaran Soylu, bütün dünyanın gözü önünde Türkiye’nin en çok takdir edildiği meselelerin başında Suriyelilere yapılan ev sahipliğinin geldiğini anımsattı.

Suriyelilere ev sahipliği yapmaya devam edeceklerini vurgulayan Soylu, şu ifadeleri kullandı: “Tarihimizden, köklerimizden, birbirimize olan bağlılığımızdan vazgeçmedik. Şam, Halep, Suriye bizim kardeşlerimizdir. Artık Gaziantep, Kilis neyse, herkes bilmeli ki hepsi bizim kardeşlerimizdir. Tekrar Suriyeli kardeşlerimizi hedef haline getirmek, ana muhalefet partisi liderine yakışmamıştır ve ayıp etmiştir. Söylediği sözlerin hiçbirisi insanlıkla bağdaşmamaktadır, insanlığa yakışmamaktadır. Şuana kadar 28 bin 715 Suriyeli kardeşimiz Cerablus’a geri dönmüştür. Güvenlikleri orada mevcuttur. Orada bütün insani ihtiyaçları karşılanmaktadır. Kılıçdaroğlu beyefendi bu politikanın neresi yanlış ? Niye milletimizi yeni bir devletleşmeye doğru yöneltmek istiyorsunuz. CHP’li kardeşlerim size bir soru sormak istiyorum. Evinizin yanında bir yangın olsa perdenizi kapatıp o yangını görmezden mi gelirsiniz?”

“Kılıçdaroğlu, oy avcılığı yapacak diye bu milletin değerlerini altüst edemez”

Milletin fertleri olarak tüm vatandaşlarımızın birbirleriyle dayanışma içerisinde bulunduklarına işaret eden Soylu, “Eğer bu hasletlerimizi kaybedersek, aynı Almanya gibi 50-60 yaşından sonra elden ayaktan kesilenlerin huzur evlerinde yer almaya çalıştığı, her kesin evlatsızlık ve torunsuzluk konusunda özlem çektiği neredeyse, mezhebi nereye gittiği belli olmayan bir toplum haline döneriz. Biz öyle bir toplum olmak istemiyoruz. Kemal Kılıçdaroğlu kendi olmak isteyebilir, bu bizi ilgilendirmez. Ben CHP’li kardeşlerimizin de böyle bir davranış içerisinde olduğunu düşünmüyorum. Kılıçdaroğlu’nu uyarınız. Sadece bu ülkede referanduma yönelik oy avcılığı yapacak diye bu milletin değerlerini altüst etmeye kalkamaz.” diye konuştu.

2011-2017 yıllarında Türk vatandaşlığına alınan Suriyeli sayısının sadece 875 kişi olduğunu aktaran Soylu, “Milletimizi başka türlü anlayışlara ayırmak için bu ifadeleri son derece ayıp, son derece insan haklarını ihlal eden bir girişim olarak nitelendiriyorum. Beni insan hakları mahkemesine şikayet edeceğinize ilk önce aynaya bir bakın da kimin insan hakkı ihlali yaptığına bakın ona göre değerlendirme yapın.” dedi.

Konuşmasının ardından Altınok, Güler ve il protokolüyle çarşı merkezine inerek il esnafını ziyaret edip, sorunlarını dinleyen Bakan Soylu, Tunceli Valiliği’nde, Vali Kaymak’tan brifing aldı.

Valilik ziyareti basına kapalı gerçekleşti.