İçişleri Bakanı Soylu: Yepyeni bir sistem öneriyoruz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “50-60 yıldır bu ülkenin başına gelen felaketlerin bir daha bu ülkenin başına gelmemesi için yepyeni bir sistem öneriyoruz. Mevcut sistem bu ülke ve milleti sürekli kazalarla karşı karşıya bırakıyor.” dedi.

Bakan Soylu, Muğla Valiliğini ziyaretinde, Valilik şeref defterini imzalayarak, Vali Amir Çiçek’in makamında il hakkında bilgi aldı.

Soylu, daha sonra AK Parti Muğla Milletvekilleri Hasan Özyer, Nihat Öztürk ve AK Parti İl Başkanı Kadem Mete ile esnafı ziyaret etti. Soylu 16 Nisan’da yapılacak anayasa değişikliği referandumu için “Evet” oyu istedi.

Kurşunlu Camisi’nin yanından geçerken Aygülümser Şahbaz isimli bir vatandaşın cenaze namazının kılındığı gören Bakan Soylu ve beraberindekiler, cemaatle birlikte saf tuttu, aileye taziyelerini iletti.

“Türkiye’yi sendeletmeye çalıştılar”

Daha sonra Menteşe ilçesinde AK Parti’nin seçim ofisi açılışına katılan Bakan Soylu, vatandaşlara seslendi.

Soylu, Türkiye’nin sandıkla, oyla, milletin iradesiyle yönetim anlayışını ortaya koyması için 16 Nisan’ın önemine işaret etti.

Türkiye’yi çok sevdiklerini ve millete yanlış bir şey söylemekten, yanlış bir öneri ortaya koymaktan Allah’a sığındıklarını dile getiren Soylu, “50-60 yıldır bu ülkenin başına gelen felaketlerin bir daha bu ülkenin başına gelmemesi için yepyeni bir sistem öneriyoruz. Mevcut sistem bu ülke ve milleti sürekli kazalarla karşı karşıya bırakıyor.” dedi.

Soylu, Türkiye’nin etrafındaki coğrafyanın yakıldığına dikkati çekerek, “Türkiye’yi de bu ateşin içerisine koymaya çalıştılar. Avrupa sendeledi. Türkiye’yi sendeletmeye çalıştılar. Kıymetli Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde güçlü gidiyoruz. Güçlü bir parlamento, yargı, yasamayı, hedeflerine dolu dizgin gidebilecek bir Türkiye’yi 16 Nisan’dan sonra hep birlikte kucaklamak durumundayız. Bu ülke demokratik bir ülkedir. Amacımız Cumhuriyetin 100. yılında hedeflerimize ulaşmak, 2053 ve 2071’i hep birlikte yakalayabilmektir.” diye konuştu.

“Hadi bugün gel özerklik ilan et de görelim”

Soylu, 7 Haziran seçimlerinden hemen sonra tek başına iktidar çıkmadığını anımsatarak, terör örgütleri ve siyasi uzantılarının “güçsüz, istikrarsız” bir Türkiye için mutlu olduklarını ifade etti.

Onların karar vermekte zorlanan, hedeflerinden uzaklaşmış bir Türkiye aradığını vurgulayan Soylu, “Onlar ‘İşte biz bu Türkiye’yi diz çökertir ve istediğimiz yaparız’ dedikleri gün, bir taraftan Varto’da, bir taraftan Cizre’de bir taraftan Nusaybin’de ‘Biz özerklik ilan ettik’ dediler. Hadi bugün gel de özerklik ilan et görelim. Bu ülkenin 1960’dan beri birçok sıkıntısı, badiresi oldu. Bunu hep birlikte yaşadık. Bu coğrafya bu altın coğrafya. Bütün dünyanın göz bebeği olan coğrafya, sürekli zayıflatılmaya ve ayakları üzerine duramaz hale getirilmeye çalışıldı.” diye konuştu.

“Bize diyorlar ki ‘Siz akıllanmayacak mısınız?”

Soylu, geçmişte Türkiye’de Başbakan, Dışişleri Bakanı ve Maliye Bakanının asıldığını hatırlatarak, bu ülkeye hizmet etmek ve ülkeyi ayağa kaldırmak isteyenlerin her gün başına türlü türlü işler getirildiğini belirtti.

Bir sistem oluşturarak, kurallarını yazanların, milletin oyuna, sandıktan çıkan iradesini önemsemediğini belirten Soylu, “İktidar olabilirsiniz ama bu ülkede muktedir olup yönetemezsiniz.’ diye sürekli bize ayar verenler ve sürekli bu ülkenin sahipliği tartışmasını bizle yapanlar, bu sistemi ürettiler. Bu nedenle bu sistemin açıkları üzerinden sürekli biz maliyetler ödüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Soylu, Türkiye’de yüzde 65-70 faizlerin uygulandığı, engellerin ve hastaların evlerinde yalnız yaşadığı, insanların annelerini sırtlarında hastanelere götürmek zorunda kaldığı zamanların olduğunu hatırlatarak, “Bizim neyimizeydi ki insansız hava uçağı, Marmaray, 3. Boğaz Köprüsü yapacağız. Bize diyorlar ki ‘Siz akıllanmayacak mısınız?’ Bugün Avrasya tüneliyle, Osman Gazi Köprüsüyle, 81 ilde üniversiteyle, şehir hastaneleriyle, barajlarla, milli gelirini arttıran bir Türkiye olduk. Buradan haykırıyorum. Akıllanmadık, akıllanmayacağız.” dedi.

Soylu, Türkiye’nin şu anki durumunu düşmanlarının çekemediğini belirterek, “Türkiye nasıl uçak yapar? Hedefine nasıl araba, uydu yapmak koyar? Nasıl dünyanın en büyük 10 büyük ekonomisi olmayı hedefine ulaşır.” diye çırpınış içerisinde olduklarına vurguladı.

“Türkiye en güçlü olduğu dönemde”

Cumhuriyetin iki temel ülküsünün tam bağımsızlık ve egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olması olduğunu anlatan Soylu, bugün Türkiye’nin en güçlü olduğu dönemde olduğunu vurguladı.

Soylu, enflasyonun yüzde 5’in altına, işsizliğin yüzde 2’lere düşmesini, 500 milyar dolar ihracata koşmak istediklerini dile getirerek, “Nerede mağdur, mazlum varsa, şefkat medeniyetinden el bekliyorlarsa o eli onlara uzatmak istiyoruz. Bize zayıflık yakışmaz, bize sıkıntı içerisine düşer olmak yakışmaz. Özgür, güçlü, zengin, ayakları üzerinde duran bir Türkiye olacağız.” ifadelerini kullandı.

Soylu, gözyaşlarına hakim olamadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin şansı olduğuna dikkati çeken Soylu, 16 Nisan’ı iyi değerlendirilememesi halinde 300 yıl sonraki neslin “Hani bu kavgaları bitirecek sistem var ya bunu beceremediniz. Bunu sağlayamadınız. Size şiddetle baskıyla zorluklarla karşı karşıya bıraktılar demokrasi ve milli iradeyle bunu aşamadınız.” diyerek buğzedeceklerini belirtti.

Soylu, terörle mücadele meselesine vatandaşların kafalarını hiç takmamaları gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Terörle mücadele meselesine hiç kafayı takmayın. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı kararlığı açıktır ve nettir. Başbakanımızın talimatları nettir. Biz doğudaki gençlerimizi okula göndereceğiz ki, onlarla birlikte geleceğe umutla bakacağız ki, onlara çengel atmak isteyenlerin eli boş kalacak. Çocuklarımızı tehditle dağa götüren, 14 yaşında bir ana kuzusunu, bir kızımızı evinden alıp annesinin rızası olmadan dağa götüren insanlar bu ülkede hala devam ediyorsa, benim İçişleri Bakanlığım haram olsun. Haram olsun, haram olsun.”

Soylu, konuşmasının sonunda gözyaşlarına hakim olamadı.

112 Çağrı Merkezi açtı

Seçim ofisinin açılışının ardından Bakan Soylu, 112 Acil Çağrı Merkezinin açılışını da gerçekleştirdi. Çağrı merkezinde vatandaştan gelen çağrıyı yanıtlayan Soylu, arayan vatandaşı istediği doğrultusunda jandarmaya yönlendirdi.

Bakan Soylu, vatandaşların çağrı merkezlerini boş yere meşgul etmemesi uyarısında bulundu.