İçişleri Bakanı Soylu: 400’e yakın mülki idare amiri 15 Temmuz’dan sonra görevden alınmıştır

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) kapsamında 400’e yakın mülki idare amirinin görevden alındığını bildirdi.

Bakan Soylu, Valilik ziyareti sırasında gazetecilerin, FETÖ/PDY’den hakkında soruşturma yürütülen Konya’nın Kulu Kaymakamı Hüseyin Avcı’nın, Gümüşhane Vali Yardımcılığı görevine atanmasına ilişkin sorusunu yanıtladı.

“Yaklaşık 400’e yakın mülki idare amiri FETÖ/PDY’den bu süreç içerisinde 15 Temmuz’dan sonra görevden alınmıştır.” bilgisini veren Soylu, şunları kaydetti:

“Bizim toplam 919 kaymakamımız var. Bu 919 kaymakamımızın bahsettiğim bölümünün büyük bir bölümü kaymakamdır, bir bölümü validir, bir bölümü vali yardımcısıdır.

İlçelerimizde hakkaten bu dönem içerisinde bir boşluk meydana gelmiştir. Ama yine bir devlet sürekliliği anlayışı içerisinde kimisini vekaleten, kimisinin başka bir ilçeyi yönetmesiyle beraber bugüne kadar götürdük. Altını çizerek söylüyorum; Cumhuriyet tarihinin 616 kişiyle en yüksek kaymakamlar kararnamesini geçen gün çıkardık. Sorduğunuz mesele, teknik bir meseledir. Yani 313 kişi ihraç edilmiştir mülki idareden, 90’ı aşkın kişi de şu anda açıkta ve soruşturması sürmektedir. Daha doğrusu açıkta durmaktadırlar. Bunların bir kısmı tutukludur, bir kısmı 15-16 Temmuz’da görevden alınmış, tekrar serbest bırakılmış, bir kısmı denetimli kontrollükle serbest bırakılmış, bir kısmının herhangi kusuru görülmemiş. Bizim yaptığımız idari tetkiklerde 11 arkadaşımızı, bu kadar sayıdan göreve iade etmiş bulunuyoruz. Bu çalışmalarımız hala devam ediyor.”

Açığa alınanların durumlarına da değinen Soylu, şöyle konuştu:

“Burada problem şu; ihraç edilenler ihraç edilmiş, hala tetkiklerini devam ettirdiğimiz 90 kişiyle ilgili, bunlar bir yerde görevliler, ya bir yerde kaymakamlar açığa alınmışlar ya bir yerde vali yardımcıları açığa alınmışlar, bunların başka bir göreve geçmeleri şu anda mümkün değildir. Peki bulundukları yer ne olacak? Bulundukları yere de birileri gelecek çünkü açıktalar. Bu bir teknik işlemdir. Onlar bir başka boş göreve henüz bir karar vermeden görevlendirilirler, açık işlemi devam eder. Şu an bu arkadaşlarımızın hepsinin açık işlemi devam ediyor, bu kişilerin. Ne zamana kadar, bir ihraç kararı verilecekse, ihraç kararı verilecek, geri göreve döndürme kararı verilecekse, geri göreve döndürme kararı verilecek. Bizim için önemli olan kaymakamlıktır. Kaymakamlık sahalarının bu açık işleminden kurtulmasıdır. Bu dönem içerisinde muhakkak birtakım idare zorluklar yaşanacaktır. Neden yaşanacaktır. Çünkü 400 rakamından bahsediyorum ve kısıtlı sayıda olan bir mülki idare amirinden bahsediyorum. Bu mülki idare amirini şu anda belli bir kalıp dışında da alıp getirebilmeye yönelik kanuni açıklığımız da söz konusu değil. Yapmamız gereken onları aldık, hukuk işleri gibi vali yardımcılıkları gibi açık olarak pozisyonlarını devam ettirdikleri bir göreve verdik, yerlerine kaymakam atadık ve o ilçelerimizin çalışma sürdürülebilirliğini ortaya koyduk. Belki basın da haklıdır. Bu kadar teknik bir meseleyi bilebilme kabiliyetine sahip olamayabilirler. Biz de bunu açıklamamızın sebebi, yani buradan şöyle bir sonuç çıkabilir; acaba bütün vali yardımcılıkları, hukuk işleri müdürlükleri böyle midir. O da böyle değildir.”

Soylu, bunun teknik bir mesele olduğunu yineleyerek, şu ifadeleri kullandı:

“Burada teknik bir mesele var. Bunların açıklıkları devam ediyor. Yani FETÖ ve Paralel Devlet Yapılanmasından şüpheli olanların açıklıkları devam ediyor. Bunların bir kısmı ihraç edilecektir bir kısmı da belki bir şey olmayıp, geri dönebilecekleri bakanlığımızca takdir edilecektir. Onun için mesele teknik bir meseledir. Kararnamenin tamamlanmasını teminen bir hukuki meseledir. İhraç edilenler için böyle bir şey söz konusu değildi ama açıkta hala tetkik edilenler için böyle bir şey söz konusudur. O da birkaç gün zaman zarfında yeni kararnameyle beraber daha doğrusu hukuken zorunlu bir mesele. Kararnamenin tamamlanması lazım. Çünkü adam orada açıkta duruyor. Öbür tarafta oraya birisini getireceksiniz, hukuken orası açıkta dururken oraya birisini getirebilme fırsatına sahip değilsiniz. Orayı boşaltacaksınız bir başka yere koyacaksınız. Onun için bunların açıklıkları devam ediyor. O kişilerin tutuklu olup olmadığını da ne bakanlığımıza böyle bir süreç gelmiş ama tutuklu olsa da yine açıkta. Tetkik bitecek, yeni Kanun Hükmündeki Kararnamedeki ihraçlarla beraber o kişi de büyük ihtimalle bizim yapılan bütün tetkikler sonucunda bir kararla karşı karşıya kalacaktır ama açıktır.”

Adana’da özel öğrenci yurdundaki yangın

Soylu, Adana’nın Aladağ ilçesinde kendilerini ve milleti derinden üzen özel öğrenci yurdundaki yangının ardından hemen kente giderek ailelerin acılarını paylaşmaya çalıştıklarını anlattı.

Yaşanan olayın ardından devlet olarak yapılması gerekenlerin daha iyi yapılması konusunda bir değerlendirmenin ortaya çıktığını kaydeden Soylu, şöyle dedi:

“Muhakkak ki kamuya açık, bu tür yerlerin tamamında gerek itfaiye, gerek güvenlik, imar bütün bunların sorumluluğu devletin bütün birimlerine aittir. Belediyesinden kaymakamlığa, itfaiye teşkilatından emniyetine kadar, sağlığından bütün organizasyonuna kadar her tarafa aittir. Biz hemen o gün olayın tetkik edilmesi, nerden kaynaklandığının araştırılması ve sorumlularının tespit edilmesi için hemen bir idari soruşturma başlattık ve devam ediyor. Sonuçları itibariyle de gereğinin yerine getirileceğinden herkesin emin olmasını isteriz. Hepimiz bir araya gelsek bir canı imal edemeyiz ama tedbiri almak zorundayız. Tedbir almayanların sorumluluğunu da devlet olarak onlara ödetmek zorundayız. Tedbir almayan sorumluluğunu bilmelidir ve bunun bedelini ödemelidir. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri ve ilgili tüm bakanlıklar, valilikler nezdinde tüm çalışmaları gerçekleştiriyorlar. Bu zaten itfaiyenin tüm müesseselerin yapması gereken rutin bir çalışmadır. İtfaiye ekiplerinin eksikliği var mı, kapasitesi kaldırır mı, kaldırmaz mı bunlar bizim rutin yapmamız gereken çalışmalardır. Bu konudaki tedbirlerimizi en üst düzeye çıkardığımızı bir kez daha ifade etmek isterim. Cenabı Allah, inşallah bizi bir kez daha böyle olaylarla karşı karşıya bırakmaz. Bizler de önlemlerimizi alır bu konuda hem müesseselerin kamil anlamda donanmasını sağlar, insanlarımızı bu tür kazalardan ve afetlerden muhafaza etmek için gereğini yerine getirmiş oluruz.”

Terör operasyonları

Soylu, Türkiye genelinde terör örgütleri FETÖ/PDY ve PKK’ya yönelik operasyonların devam ettiğini belirterek, ülkenin başına musallat olan bir terör örgütünü ülkeden tasfiye etmek için 4 koldan büyük bir mücadele gösterdiklerini vurguladı.

Devletin içine sızan, devleti ele geçirmeye çalışan, sadece ulusal ölçekte değil uluslararası ölçekte de kendini konumlandırmış bir terör örgütünden söz ettiklerini dile getiren Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Tamamen şeytanlaşmış, bunu karşılaştığı insanlara, kurumlara, ülkelere bir farklı yüzle göstermeye çalışan bir terör örgütünden bahsediyoruz. Maalesef bazı müttefiklerimizin henüz anlamadığı, anlamak istemediği bir terör örgütünden söz ediyoruz. Birçok kurumda olduğu gibi emniyet içinde de bir takım yapılanmaları söz konusu oldu. Emniyet üzerinden başka kurumlarda yapılanmaları söz konusu oldu. Ama Allah’a şükürler olsun ki bu çürükleri ayıklayarak yolumuza devam edeceğiz. Kendilerini bunlardan muhafaza etmiş, bazen muhafaza etmenin bedelini ödeyenleri de kucaklayarak ülkemizin karşı karşıya kaldığı bu travmayı, ülkemizi ele geçirmeye çalışan ve bir darbe yapmak suretiyle bunu planlamaya çalışanlarla gerekli mücadeleyi hukuk zemini içinde yürütüyoruz. Hakimlerimiz, savcılarımız çalışıyor.”

“İşkenceye sıfır tolerans” dediklerini ve bunu kendi insanlarına gösterdikleri hürmet ve bir insan hakkı olduğu için dile getirdiklerini aktaran Soylu, “Ama özellikle FETÖ/PDY ve PKK konusunda bizim mücadele gücümüzü zayıflatmak ve uluslararası arenada bizi yalnızlaştırmak için uluslararası örgütler, bu FETÖ/PDY, KCK, PKK konusunda dezenformasyonla dünyayı yanlış bilgilendirmeye çalıştığı açıktır. Güneş balçıkla sıvanmaz. Bunlar hep olacaktır. Gerçeğin üzeri algıyla örtülemez. Uçaklar, helikopterler, tanklar, ellerine silah almış Türk Silahlı Kuvvetlerimizin şanlı elbisesi içine girmiş, bizim en güzide kurumlarımızdan biri olan kurumumuzu farklı yansıtmaya çalışan hain güruhu var. Bunu anlamayanlar da anlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Soylu, açıklamalarının ardından valilikte kurum temsilcileriyle bir araya geldi.