İçişleri Bakanı Soylu: 129 bin haneye taşınma yardımı yapıldı

Deprem bölgesindeki ödemelere ilişkin konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sistemde hasar durumu göremeyenlerin valilik ve kaymakamlıklara başvuru yapabileceğini söyledi.

Kahramanmaraş’ta açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 129 bin haneye taşınma yardımı yapıldığını belirtti. Soylu konteyner kentlere yerleşim konusunda yakınını kaybedenlere öncelik verildiğini duyurdu.

Deprem sebebiyle evinden taşınmak durumunda kalanlara, taşınma bedeli olarak 15 bin lira verilecek. Bunların ödemesine başlandı. Şu ana kadar 129 bin haneye ödeme yapıldı.

E-DEVLET’TEN YAYINLANACAK

Hasar tespitlerinin önemli bir kısmı sona erdi. Ama daha sonra gerçekleşen depremler sebebiyle hasar tespitleriyle ilgili bazı alanlarda tekrar tespit yapılıyor. Bunlar da yakın zamanda tamamlanacak. Hepsi e-Devlet üzerinden yayınlanacak.

TESPİT EDİLİP, HESAPLARA YATACAK

Tümü yayınlandığında e-Devlet’te hasarlı evini göremeyen vatandaşlarımız olacak. Mekansal Adres Kayıt Sistemi’nde Türkiye’deki tüm evler kayıtlıdır. Ancak 2018 sonrasında yapılan kaçak binalar kayıtlı değildir. Vatandaşlarımız evini burada görmüyorsa Afet Koordinasyon Merkezleri’ne müracaat etsinler. Vatandaşlarımız bu konuda telaşa, sıkıntıya gerek duymasınlar. Eksik olan varsa anında düzeltilecek. Bu sebeple parası yatmayan varsa, hesaplarına parası yatacak. Bu merkezler her ilçede bunun için kurulmuş durumdadır.

RAMAZAN İLE İLGİLİ PLANLAMA

Önümüz ramazan. Bu bölgelerin tamamında ramazan ile ilgili planlama yaptık. Belediyelerimiz neler yapacak? İftarlar nasıl verilecek. Oruç tutmayanlara günlük yemeklerimiz nerede verilecek? Sahurlar nasıl yapılacak? Bunların hepsi değerlendirildi.

EĞİTİM PLANI

Çadır kentler ve konteyner kentler için eğitim planı da yapıldı. Çadır kentler ve konteyner kentler için eğitim planı da yapıldı. Şu ana kadar konteyner planlaması yaptığımız alanların yüzde 70’inin altyapısını tamamladık. Konteynerler üretildikçe vatandaşlarımızı oralara yerleştiriyoruz.

YIKILAN BİNALARLA İLGİLİ 269 KİŞİ TUTUKLANDI

Öte yandan deprem bölgesinde yıkılan ya da imara aykırı değişiklik yapılan binalara ilişkin soruşturmalar kapsamında 269 kişi tutuklandı.

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde yıkılan ya da üzerinde imara aykırı değişiklik yapıldığı öne sürülen binalarla ilgili soruşturma kapsamında 1068 şüpheli belirlendi. Şüphelilerden 269’u tutuklanırken, 320’si hakkında adli kontrol kararı verildi, 228 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı. 106 kişi hakkında gözaltı kararı verilirken, gözaltında bulunan 2 kişinin işlemleri sürüyor. Şüpheli olarak tespit edilenlerden 14’ünün yurt dışında olduğu, 43 kişinin ise hayatını kaybettiği belirlendi. Ayrıca 86 şüpheli de ifadesi alınarak serbest bırakıldı.

HIRSIZLIK SORUŞTURMALARI

Depremler sonrası bölgede gerçekleştirilen hırsızlık olaylarına ilişkin soruşturmalarda ise 393 vakada 338 şüpheli tespit edildi. Şüphelilerin 208’i tutuklanırken, 39 kişi adli kontrolle serbest bırakıldı. Soruşturmalarda hakkında yakalama kararı çıkarılan sayısı 30, yakalama kararı için araştırılan sayısı 22, gözaltı sayısı 29, ifadeleri alınarak serbest bırakılan sayısı ise 10 olarak kayda geçti.